3 oblíbené Raw recepty: Dopřejte si například zdravou Nutellu
Neznalí lidé nejspíše kroutí hlavou. Jíst syrové jídlo? Vždyť to znamená velmi omezený jídelníček. Pokud ale nahlédnete do vitariánské kuchařky, rychle pochopíte, že opak je pravdou. Vyzkoušejte proto spolu s námi některé oblíbené vitariánské neboli raw recepty.
Neškodí si na úvod připomenout, co je raw strava. Její princip je založen na tom, že nekonzumujete potraviny, které se připravují při vyšších teplotách. Povoluje se pouze nahřívání nebo přirozené sušení, a to do maximální teploty 45 °C. Znamená to, že si například můžete ohřát jídlo na kamnech, ale už ho nesmíte vařit. Také je možné potraviny usušit, ale jenom přirozeně na vzduchu, bez použití nějakých sušiček. Poslední tepelnou úpravou je mražení.
Raw stravování vychází z toho, že je třeba v potravinách zachovat přirozené enzymy, které prospívají vašemu tělu. Živá strava se působením vyšších teplot stává mrtvou stravou. Smažením, pečením, fritováním, ale i ohřevem v mikrovlnné troubě se ztrácí přirozená energie, kterou potraviny mají.
Pestrá škála receptů
Máte-li pocit, že raw strava znamená jíst tak maximálně syrovou zeleninu a nic víc, hluboce se mýlíte. Vitariáni vydávají řadu kuchařek, ve kterých se můžete inspirovat. V podstatě se dá i při živé stravě připravit jakékoli jídlo, na které si ve své fantazii vzpomenete, jenom suroviny jsou trochu jiné – syrové.
Klidně si můžete připravit třeba zeleninové lasagne. Z natenko nakrájených plátků zeleniny, třeba červené řepy, vytvoříte plátky těstovin, které můžete třeba přes noc vložit do zeleninové marinády, aby jí nasákly. Ráno z nich vyskládáte vrstvy, které můžete prokládat zeleninovou nebo třeba houbovou nádivkou. Samozřejmě, že své dílko nepečete, jíte ho syrové.
Tvořítkem na špagety se zase dají vytvořit špagety třeba z cukety, salátové okurky. Takové špagety samozřejmě nevaříte, ale pokapete zálivkou z olivového oleje, citronové šťávy a špetky soli a pepře.
Na uvedených příkladech jasně vidíte, jak velké možnost raw recepty nabízejí. Není to žádná nuda. Můžete zapojit svoji fantazii a vymyslet si nový recept. Pro milovníky sladkostí máme také dobrou zprávu: opravdu chutný raw dezert se dá připravit ze za syrova zpracovaného ovoce a oříšků. Ani tady se fantazii meze nekladou. Kdejakého milovníka sladkého a oříšků hned jistě napadne například lahodná lísko-oříšková pomazánka Nutella a běžně by ho zlákala Nutella akce, ale právě zde se nabízí zdravější varianta. Zapomeňte na Nutella akce a vyzkoušejte si sami vyrobit raw Nutellu.
Jenom pozor na to, aby vaše vitariánská strava byla vyvážená a nezapomínali jste třeba na železo (nezískáváte ho v mase, musíte ho hledat v rostlinných zdrojích, třeba ve špenátu), nenasycené mastné kyseliny (najdete třeba v avokádu, semínkách).
Oříšková nutella pro labužníky
Patříte mezi milovníky nutelly, i když víte, o jak nezdravou pochutinu jde? Potom vás můžeme ujistit, že si můžete připravit doma lahůdku v podobě domácí raw nutelly, která navíc bude zdravá. Co budete potřebovat?
- 1 ks zralé avokádo
- 3 ks polévkové lžíce javorový sirup
- 1 ks kávová lžička kvalitního pravého kakaa
- 100 gramů lískových oříšků
- 1 ks polévková lžíce rostlinného mléka
Avokádo omyjte a oloupejte slupku a nakrájejte na kousky. Vložte do mixéru. Přidejte lískové oříšky, javorový sirup, kakao, rostlinné mléko a rozmixujte do hladka. Potřebujete opravdu výkonný mixér se silným motorem, který dokáže rozsekat oříšky úplně dohladka. Co s raw nutellou? Můžete si ji namazat na raw chléb.
Chutný chléb k snídani
Nejspíše netušíte i u vitariánů může mít snídaně podoba chleba s nutellou. Jedná se ale například o slunečnicový raw chléb, který se nepeče, ale suší. Vyzkoušejte si jeho přípravu. Neobejdete se bez:
- 1 ks kávový hrnek mouky ze slunečnicových semínek
- 1 ks kávový hrnek další mouky, třeba mandlové
- 2 ks polévkových lžic sezamových semínek
- 1 ks datlí
- 3 ks kávových lžiček psyllia, které vsypete do kávového hrnku a zalijete vodou do poloviny a necháte nabobtnat
- 3 ks kávových lžiček chia semínek, vsypete do hrnku a dolijete do čtvrtiny vodou
- 4 ks kávových lžiček lahůdkového sušeného droždí pro vegany
- 1 ks kávová lžička himalájské soli
Do misky vsypeme oba dva druhy mouky, sezamová semínka, přidejte sušené droždí a himalájskou sůl a promíchejte. Do mixéru vložte datle, nabobtnalé psyllium a nabobtnalá chia semínka a rozmixujte do hladka. Rozmixovanou pastu přidejte k suché směsi a hnětením připravte těsto. Z něj vytvarujte bochánek. Nožem ho rozkrájejte na přibližně centimetr silné plátky. Nechte pět hodin volně sušit, v polovině sušení plátky otočte. Hotové plátky skladujte v suchu.
Čokoládový raw dort pro mlsné jazýčky
I vitariáni rádi mlsají. Možná byste byli překvapeni, jaké sladké lahůdky si dokážou připravit. Proto i při raw stravě je třeba si hlídat linii a se sacharidy zacházet opatrněji. Ukážeme vám recept na čokoládový raw dort, po kterém se budete oblizovat až za ušima. Musíte si ale připravit suroviny.
Na korpus potřebujete:
- 2 ks kávových hrnků ovesných vloček (můžete zaměnit i za stejné množství ořechové nebo mandlové mouky)
- 2 ks kávových hrnků datlí
Náplň vytvoříte z:
- 1 ks většího avokáda
- 2 ks větších banánů
- 4 ks polévkových lžic kakaa
- 5 ks polévkových lžic agáve nebo javorového sirupu
- 6 ks datlí
- 2 ks polévkové lžíce drcených kakaových bobů
Do mixéru vložte datle a ovesné vločky a rozmixujte. Pokud zvolíte variantu s ořechovou moukou zaměňte ovesné vločky za tuto mouku. Vyjměte z mixéru a rukou vtlačte těsto do formy. Potom vložte zchladnout. Následně připravte v mixéru náplň: Nasypte do něj oloupaný a na kousky nakrájený banán a avokádo, přidejte agáve a kakao. Rozmixujte do hladka. Vyndejte z ledničky ztuhlý dortový korpus. Poklaďte ho datlemi a ty zalijte připravenou náplní. Povrch dortu lehce posypte rozdrcenými kakaovými boby. Dort vložte do ledničky a nechte ztuhnout do druhého dne. Krájejte na dílky a servírujte.