5 nejdrsnějších diet 19. a 20. století
Vášeň pro cílené a nárazové hubnutí je v podstatě záležitostí 2. poloviny 19. a celého 20. století. Není ovšem pravda, že by lidé předtím netoužili být štíhlí. Hubli ale většinou jenom tehdy, když jim to předepsal lékař. Móda hubnutí a obchod s hubnutím v podobě různých přípravků a receptů na diety ale odstartovala až viktoriánská éra (v Anglii doba vlády královny Viktorie od 1837 do roku 1901). Už od počátků ale lidem tahle móda nachystala pěkně drsné diety…
1. Dieta – Hodně žvýkej a plivej
Hned na přelomu 19. a 20. století se stává velkým hitem žvýkání. Ano, čtete dobře. Američan Horace Fletcher tehdy dojde k názoru, že účinným způsobem hubnutí je dostatečné rozžvýkání potravy a její následně vyplivnutí. Pro jeho dietní metodu se vžije název Fletcherismus. Asi není překvapivé, že na svoji stranu získá spousty stoupenců – i dnes jsou hodně populární různé diety, nad kterými výživovým poradcům zůstává rozum stát, ale lidé se do nich stejně vrhají. Na jakém principu funguje tato dieta? Fletcher doporučuje hodně žvýkat jídlo, tak dlouho až se z něj všechno vyšťaví a potom zbytek vyplivnout. Dokonce předepisuje kolikrát prožvýkat který druh potraviny.
Experiment slavného spisovatele
Situace končila tím, že někteří lidé i při jídle ve společnosti počítali kolikrát, co přežvýkali. Například slavný spisovatel Franz Kafka zkoušel hubnout tímto způsobem. Ve výsledku toho člověk příliš mnoho nesnědl. Podle odborníků měl stolici zhruba jednou za čtrnáct dní a to takovou, která téměř vůbec nepáchla. Údajně voněla přibližně stejným způsobem jako sušenky vytažené z trouby a aby to Fletcher dokázal okolí, nosil s sebou její vzorek, který na požádání ukázal.
Co na to dnešní výživoví poradci? Rozhodně by z toho radost neměli. Sice je pravda, že dobré rozžvýkání potravy pomáhá jejímu následnému zpracování v žaludku a střevech, ale mluvíme tím jenom o žvýkání, nikoli plivání. Když většinu potravy vyplivnete, budou vám chybět některé velice důležité látky, především vitamíny a minerály. Proto tohle rozhodně nezkoušejte.
2. Dieta – Pochoutka v podobě tasemnice
Krátce po roce 1900 se objevuje i další hodně drsný způsob, jak zhubnout a udržet si co nejnižší hmotnost. Recept je jednoduchý, ale o to účinnější. Prostě sníte boubel tasemnice z hovězího masa ve formě pilulky. Co udělá taková boubel ve střevech? Vyvine se v dospělou tasemnici, která se začne živit jídlem původně určeným pro vás. Jedno je jisté – hubnout opravdu budete, ovšem za jakou cenu? Zvracení a průjmy jsou zřejmě ještě těmi nejmírnějšími obtížemi, které vás na cestě k vysněné váze mohou potkat. Tasemnice totiž může působit i řadu dalších problémů počínaje bolestmi hlavy až třeba po meningitidu.
Neobstojí ani argument, že jakmile dosáhnete optimální váhy, tasemnici ze svého těla jednoduše vypudíte pomocí antiparazitických pilulek. Ty mají dočasného hosta ve vašich střevech zabít. Háček je ale v tom, že dobře živená tasemnice může klidně dorůst i délky několika (třeba až 9-10 metrů) a tudíž není tak snadné ji dostat ven. Vypuzování tak může být doprovázeno spoustou břišních komplikací a nebývá tak jednoduché. Lepší je proto tohle vůbec nezkoušet, a to přesto, že se metodou inspirovaly i některé celebrity. Například boubele tasemnice jedla operní zpěvačka Maria Callas. Lékařům a nutričním terapeutům z podobných nápadů vstávají vlasy na hlavě hrůzou.
3. Vypijte ocet
Anglický romantický básník Lord George Gordon Byron patří už na počátku 19. století mezi dobové idoly žen. Když proto přijde s dietou založenou hlavně na pití octa, následují jeho příkladu mladé dívky i zralé ženy. Naprosto bez rozmyslu. Všechny chtějí vypadat jako on – být bledé a pořádně vyhublé. Vzhledem k tomu, že má básník silný vliv na mladou generaci a nejenom na ni, tomuhle „romantickému looku“ se docela daří. Co básník Byron doporučuje na jídelníček? Především kvůli očistě organismu denně popíjet ocet a k jídlu si dopřávat brambory – jak jinak, než namáčené v octě.
Nebezpečí poškození žaludku
Samozřejmě, že tahle drastická dieta přináší komplikace, hlavně zvracení a průjmy, koncentrovaný ocet navíc může poškodit žaludeční i střevní stěnu. Dokonce i doboví kritici už tehdy chápou, že sice člověk takto zhubnout může, ale k udržení zdraví tudy cesta rozhodně nevede. Všímají si toho, že mladé dámy jenom hladoví a pijí ocet. Občas se tento způsob hubnutí vrací dodnes – jako dieta s jablečným octem. Je sice pravda, že jablečný ocet pomáhá spalování, ale v žádném případě nesmí být jádrem jídelníčku. Tím se musí stát vždy zdravá a po všech stránkách vyvážená strava – pestrý jídelníček se vším, co k tomu patří.
4. Je libo pilulku s arzenikem?
Výčet kuriózních a značně zvrhlých diet ovšem ani zdaleka nekončí. Ve 2. polovině 19. století už se objevují různé zaručené pilulky na hubnutí a jejich móda přetrvává i během 20. století. Ostatně se sliby, že budete za pár týdnů o 20 kg lehčí se setkáte i dnes… Bohužel tyto léky, po nichž údajně zázračně a rychle zhubnete, v 19. století až povážlivě často obsahují různé jedovaté látky – nejčastěji arzenik. Dnes se můžeme utěšovat alespoň tím, že vzhledem ke kontrolám léků, jež provádějí k tomu určené státní instituce, by něco podobného neprošlo. Přísné kontroly by na to ihned přišly.
Když se dávky násobí…
Ovšem v tehdejších dobách byla kontrola minimální a přístup k jedům velmi snadný. Některé bylo dokonce možné koupit v lékárně. Mnozí lidé navíc často ani nevěděli, co vlastně užívají – obsah jedovaté látky někdy na obalu nebyl uveden. Jiní zase chtěli zhubnout co nejdříve, a tak užívali vyšší, než doporučené dávky. I když tedy byla dávka v jedné pilulce malá, požitím většího množství, nebo dlouhodobým užíváním se samozřejmě násobila. Způsobit případnou otravu tak bylo velmi snadné…
5. Dopřejte si cigárko
Na počátku 20. století je kouření velmi oblíbenou mondénní záležitostí. Není divu. Je to příjemná zábava v kavárnách a měšťanských salonech. Škodlivé účinky kouření ještě nejsou prozkoumané, takže je nikdo neřeší. Naopak. Kdo zapaluje jednu za druhou, je „in“, stává se lvem salonů. Takže nová dieta je na světě. Jak správně hádáte, je založená na kouření. Sice je pravda, že řadě kuřáků cigareta poslouží místo jídla a zhubnou. Pokud ale dají dvě krabičky denně, s velkou pravděpodobností se prokouří k rakovině plic. Takže velký vykřičník – tohle rozhodně nedělejte.