5 potravin, díky kterým se zbavíte kruhů pod očima

Často vás trápí při pohledu do zrcadla odraz obličeje s váčky či nevzhlednými kruhy pod očima? Někdy jde o důsledek probdělé noci, jindy za tyto obtíže může náš věk, genetika nebo i nemoc.

Co způsobuje kruhy pod očima?

Příčin, proč máte kruhy pod očima, může být celá řada. Tady jsou ty nejběžnější:

  • nedostatek spánku a únava,
  • dehydratace,
  • genetické predispozice,
  • nadměrná pigmentace kůže,
  • stres, nervozita,
  • nedostatek pohybu,
  • špatné stravování,
  • problémy s játry a žlučníkem,
  • kouření.

Barva kruhů pod očima

Barva kruhů pod očima vám napoví, jaká může být jejich příčina. Jsou černé, fialové nebo spíš do žluta?

Tmavé – černé kruhy pod očima

Tmavé kruhy nejčastěji signalizují nedostatek spánku. Probdělá noc, náročná práce nebo málo odpočinku nejsou jedinými důvody. Kruhy vznikají i jako následek dehydratace a mohou být i genetickou záležitostí.

Nafialovělé kruhy pod očima

Psychické vypětí, stres a nervozita jsou příčinou tohoto nepříjemného problému. Ukazuje to i na nedostatečný krevní oběh a nedostatek pohybu.

Tmavé – modravé kruhy pod očima

Tuto barvu můžete zaregistrovat pod očima v důsledku nevyváženého zdravého jídelníčku, tedy hlavně nadměrné konzumace soli, smažených či grilovaných jídel a masa. Koho by napadlo, že modravé kruhy pod očima mohou signalizovat oslabení ledvin a problémy s trávením?

Žlutý odstín kruhů pod očima

Kruhy pod očima žluté barvy bývají nejčastěji propojeny s problémovými játry a žlučníkem. Játra se v těle podílejí skoro na všech klíčových procesech od metabolismu až po obranyschopnost nebo termoregulaci, ale i filtraci škodlivin a likvidaci přebytečného cholesterolu.

Jak na kruhy pod očima?

Dlouhodobě pozorujete kruhy pod očima? Nejdříve je zapotřebí vyzkoumat příčinu. Zkuste se odrazit od barvy kruhů a zamyslet se, který z výše uvedených důvodů by mohl být ten pravý.

Lék na nespavost a únavu je vcelku jednoduchý – dostatek odpočinku a spánku. Procházka na čerstvém vzduchu vám zase rozproudí tělo a pomůže odbourat stres a nervozitu. Pokud hledáte návod, jak začít cvičit, nechte se inspirovat.

 Jak je to ale se špatným stravováním a oslabenými orgány?

Oslabené ledviny

Vaše tělo potřebuje odlehčit, rozhodně nic nepokazíte detoxem. Lze doporučit třeba i vynechání masa z jídelníčku, třeba alespoň na měsíc. Klesne tím ale příjem bílkovin, které je vhodné nahradit luštěninami a mléčnými, nejlépe kysanými výrobky.

Problémy s játry a žlučníkem

Pomoci vám mohou bylinky. Mezi nejúčinnější patří ostropestřec mariánský, který podporuje růst nových jaterních buněk a můžete jej užívat v kombinaci s kopřivou, hřebíčkem, rozmarýnem, tymiánem a kurkumou. Ovšem detoxikace by měla začít očistou střev, pak se zaměřte na játra a nakonec na ledviny.

Ledvinám prospěje dostatek tekutin, hodí se vynechat alkohol, kávu a černé čaje.

Co na kruhy pod očima? 5 doporučených potravin

Plátky okurek

Tento trik je notoricky známý, ale stojí za to si ho občas připomenout. Okurka se pyšní vysokým obsahem vody, která krásně hydratuje jemnou kůži okolo očí. Také má v sobě hodně vitamínu K, který působí protizánětlivě a proti barevným nerovnostem pleti.

Ostropestřec mariánský

Kořen, listy, ale hlavně plody bodláku obsahují léčivé složky a podporují regeneraci jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako silné antioxidanty.

Pohanka

Jedním z viníků kruhů pod očima bývají oslabené stěny cévek v této oblasti. K vynikajícím zpevňovačům cév patří rutin, jehož cenným zdrojem je například pohanka. Pohanková polévka nebo kaše ostatně chutnají výtečně, o palačinkách a jiných výrobcích z pohankové mouky nemluvě.

Voda s citrónem

Citrón obsahuje vitamín C, který působí na naši imunitu, ale pomáhá nám také produkovat kolagen, který je nezbytný pro pevnost a pružnost pokožky. Dostatek tekutin zase ředí krev, která se potom nehromadí v očním okolí.

Mořské řasy

Obsahují organizmu velmi prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Vědci zjistili, že jejich přítomnost v krvi je výborným lékem proti různým poruchám spánku – nočním můrám, náměsíčnosti, neustálému nevědomému přehazování se v posteli, pomočování a podobně.

Dají se koupit i ve formě jakýchsi krekrů – jsou chutné, jemně slané a nevadí ani těm, kteří jinak řasám rozhodně neholdují. Dají se koupit v prodejnách zdravé výživy.

Jak zamaskovat kruhy pod očima?

Důležitý je výběr správného odstínu korektoru a make-upu, abyste problém ještě nezvýraznili. Sytě modré až fialové kruhy neutralizuje speciální žlutý či broskvový korektor na kruhy pod očima, hnědé až černé kruhy nejlépe zamaskuje oranžový odstín.

Korektor naneste nejprve k vnitřnímu koutku oka, kam vrhá nos stín, a rozetřete ho k vnějšímu koutku oka do ztracena. Následuje korektor pleťové barvy, který by měl být o stupeň až dva světlejší než vaše pleť.

Prevence

Kruhy pod očima mají svá řešení, ale snažte se jim raději předcházet. Pokud je vyloučeno závažné onemocnění, potom dodržujte spánkový režim, omezte pobyt v zakouřeném prostředí, nepřetěžujte své oči, omezte pití alkoholických nápojů, silně kořeněných jídel a uberte sůl. Přidejte zdravé recepty a dostatečně odpočívejte.

Zamyslete se nad tím, že mít neustále kruhy pod očima není žádná norma. Tělo vám zřejmě naznačuje, že byste měli něco změnit, a to minimálně, svůj životní rytmus. Začněte s tím ještě dnes.  

Jestliže vám oko přijde nateklé, svědí, je na dotek horké a pociťujete, jako by v něm byl cizí předmět, mějte se na pozoru! Může se jednat o ječné zrno nebo zánět spojivek!

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.