6 rad, jak nemít večer chuť na sladké
Určitě to moc dobře znáte. Už od rána jste v jednom kole. Vstát, umýt se, nasnídat, vypravit potomky do školy, jít do práce, pracovat na 100% i více, odpoledne potomky vyzvednout, odvézt na kroužky, udělat s nimi úkoly, nachystat večeři, řešit domácnost a spousty starostí. Teprve večer, když je konečně chvíle času a všechno obstaráno, si konečně na chvíli sednete. Máte čas relaxovat. A tehdy po celodenním stresu, kdy neustále něco a někoho honíte a kolikrát ani nemáte čas se najíst, dostanete chuť na sladké. Jak z toho ven?
Co dělat, když mozek vysílá SOS?
Připravili jsme pro vás několik rad, které by vám měly pomoci v tom sladkému večer nejenom odolat, ale dospět i do stavu, kdy ani nebudete mít potřebu se sladkým jakkoli dopovat. Vychází z toho, že byste měli těmto chutím vlastně předcházet.
Možná teď namítnete, že si prostě nemůžete a neumíte poručit. Ano, skutečně je těžké zakázat mozku myslet na to, že by se žaludek rád nacpal čokoládou. Ale existují cesty, jak těmto chutím předejít díky tomu, že se o své tělo budete starat celý den, nebudete ho zanedbávat a dopřejete mu, co potřebuje. Mozek pak nebude vysílat signály SOS, potřebuji sladké, nemám dost paliva. Jednoduše bude dostatek energie po celý den a večer už bude tak unavený a plný podnětů, že zatouží po jediném – spánku. Jak toho docílit?
-
Celodenní pravidelná a vyvážená strava
Nezapomínejte na pravidelnou a vyváženou stravu během celého dne. Jíst po menších porcích byste měli každé 2,5-3 hodiny. Mezi snídani a oběd + oběd a večeři proto vkládejte malou svačinu. Řiďte se také vyváženým trojpoměrem sacharidů, bílkovin a tuků. Všechna jídla by v ideálním případě měla tento poměr dodržovat. Ne vždy se to ale úplně podaří. Proto pokud třeba ke snídani sníte více sacharidů a méně bílkovin, měli byste to tělu vrátit při dalším jídle v opačném poměru. Tedy k svačině si naopak dopřát více bílkovin a méně sacharidů.
Budete-li se stravovat pravidelně a vyváženým způsobem, nebudete mít večer hlad. Tělo totiž během dne dostane všechno, co potřebuje ke svému správnému fungování. Když mu to ale během dne nedáte, jednoduše si o to řekne večer, kdy už má konečně klid. Chce prostě srovnat deficit za celý den.
-
Odpolední sportovní aktivita
Dobrou prevencí večerního hladu a chuti na sladké je také sportovní aktivita během odpoledne. Jakmile se vrátíte z práce, stojí za to jít si zaběhat ven, vyrazit na venkovní trénink. Můžete jít také z práce domů pěšky, pokud vám to dovoluje vzdálenost, i to se dá považovat za účinné cvičení. Nebo je možné zajít na chvíli do posilovny, na aerobik, zumbu, zkrátka věnovat se aktivitě, která vás baví.
Vyplavíte endorfiny, budete mít radost z pohybu, přinesete svému tělu nové podněty a také se příjemně unavíte. Prostě příjemný pocit získáte jiným a mnohem zdravějším způsobem, než vyjídáním ledničky.
-
Konzumace sacharidů a vyhýbání se sladkostem během celého dne
Večerní chuť na sladké také může být důsledkem toho, že jste tělu nedodali dostatek správných sacharidů během celého dne a ono mělo nouzi o palivo. Případně jste mu dopřáli jenom jednoduché cukry, které způsobí výkyvy hladiny glykémie, ale nezasytí vás. Obojí je velká chyba.
Sladkostem obsahujícím velké množství jednoduchých cukrů (bonbony, čokoláda, sladké a bílé pečivo, limonády) se pokud možno během celého dne vyhýbejte. Jejich konzumace naopak způsobuje jenom skokové zvýšení a následný pokles hladiny krevního cukru – tím pádem dostáváte hlad a chuť na další sladké.
Naopak se snažte konzumovat pomalé sacharidy, které vás zasytí na delší dobu a tělu poskytnou dostatek energie. Z tohoto pohledu jsou ideální snídaní ovesné vločky. Dále vás zasytí třeba celozrnné pečivo, rýže, luštěniny nebo dokonce i zelenina a ovoce.
-
Druhá večeře bohatá na bílkoviny povolena
Dopřejte si bez obav druhou večeři. Ovšem tato druhá večeře by měla být složena převážně z bílkovin a zdravých tuků, které vás zasytí na delší dobu a potlačíte hlad. Díky nim vás přejdou chutě na sladké, protože žaludek naplníte mnohem zdravějším způsobem. Tělu přitom nedodáte velké množství energie, která by se mohla ukládat.
Nejlepší druhou večeří je třeba bílý jogurt s ořechy, nebo sýr se zeleninou. Druhou večeři si mohou dopřát tzv. sovy, tedy lidé, kteří dlouho ponocují a pozdě večer mají chutě něco smlsnout, třeba jenom z nedostatku jiné činnosti. Nikdy ale nezapomínejte na to, že byste měli naposledy jíst asi 2 hodiny před tím, než půjdete spát.
-
Konzumace zdravých tuků, které během celého dne zasytí
I když mají tuky tak trochu špatnou pověst, ke svému životu je prostě potřebujete. Jestliže ale jíte během dne ty nezdravé, energie, kterou nespálíte, putuje rovnou do tukových zásob. Navíc i hladina glykémie bude rozkolísaná. Dopřejete-li si proto tučnou snídani v podobě chleba se sádlem a k obědu kachnu se zelím a knedlíkem, je celkem pravděpodobné, že se večer tělo ozve a bude chtít další nášup v podobě sladké bomby. Hladina krevního cukru poklesla a mozek žádá palivo.
Budete-li ovšem během celého dne konzumovat převážně zdravé tuky obsahující v rovnováze omega 3 a 6 mastné nenasycené kyseliny, hladina krevního cukru se udrží stabilní a vlčí hlad vás nepřepadne. Proto nezapomínejte na ryby a mořské plody, rostlinné oleje a oříšky či mandle.
-
Večerní činnost, při které nemáte čas myslet na jídlo
Někdy dochází i k mlsání z nudy. Nemáte prostě co dělat, ale ještě se vám nechce jít spát. Koukáte na televizi a k ní si vezmete misku s bonbony nebo chipsy, které rychle zmizí.
Recept je jednoduchý. Zaměstnejte se něčím, co vám znemožní na jídlo myslet, nebo prostě mimoděk mlsat. Ženy si třeba mohou vzít k televizi nějakou ruční práci jako pletení či háčkování. Muži se mohou zabývat kutěním. Aktivní činnosti rukou vám znemožní sahat do misky po pamlscích. Také můžete zaměstnat mozek nějakou náročnější činností. Na myšlenky na jídlo pak už jednoduše nezbude místo.