6 tipů, díky nimž budete hubnout rychleji
Rozhodně se snažte nestresovat, tím byste totiž hubnutí ještě více zpomalili. Stres úzce souvisí s hormony a ty mají na shazování kilogramů silný vliv. Pokuste se nechat všechno volně plynout a s čistou hlavou si projít svůj jídelníček, popřemýšlet o tom, jak často se hýbete a jakým způsobem.
Možná tak objevíte určité rezervy, a pokud je zapojíte, zjistíte, že jste opět nastartovali úspěšný proces hubnutí. Někdy totiž jde o to, že se tělo dostane do určitého stereotypu a už nepokračuje dál. Pokud ho ale z tohoto procesu vyvedete, máte šanci k dalšímu posunu.
Nelekejte se stagnace v hubnutí
Takový stereotyp může nastat v oblasti pohybu. Pokud třeba chodíte na aerobik a na jógu, stabilně se hýbete v určité dny, tělo si zvykne a na úbytek váhy už to nemá vliv. V takovou chvíli stojí za to vyzkoušet a zařadit do svého života další pohybovou aktivitu, třeba běh. Organismus na to musí zareagovat a postavit se k tomu. Může to přinést impuls k dalšímu hubnutí.
Pomůže změna stravovacích zvyklostí
Stejné je to i v případě jídla. Nastavíte si určitý jídelníček, na který se tělo adaptuje. Chvíli spaluje přebytečné kalorie, ale pak se situaci přizpůsobí a dojde ke stavu, že je vše v rovnováze. Ani nepřibíráte, ani nehubnete.
Co pak? Můžete metabolismus opět nastartovat třeba tím, že vyřadíte určité potraviny, nebo jiné naopak do jídelníčku zařadíte. Už tato změna může s vaším zažíváním a spalováním trochu pohnout. Vyplatí se také popřemýšlet o změnách ve stravovacích zvyklostech, i ty samozřejmě mohou hubnutí podpořit. Přinášíme vám proto šest tipů, jak změnit své zvyklosti, nabourat svůj stereotyp ve prospěch úspěšného hubnutí.
1. Vyřaďte pečivo
Co to v praxi znamená? Zapomeňte na konzumaci pečiva. Připravujte si snídaně bez něj. Především s bílým pečivem dostáváte do těla spoustu jednoduchých sacharidů. Platí ale jedno: Pokud vyloučíte pečivo úplně ze svého jídelníčku, a to včetně celozrnného, měli byste pamatovat na to, aby váš organismus měl zdroj kvalitních komplexních sacharidů. Dlouhodobý úplný nedostatek sacharidů, totiž není dobrý, tedy pokud vaším aktuálním cílem není ketodieta, při které organismus jede na tuky.
Jestliže ale nemáte v úmyslu tuto dietu dodržovat a vyloučíte pečivo, pokryjte potřebu sacharidů například hnědou rýží, celozrnnými těstovinami, nebo luštěninami. Pokud jste tyto potraviny předtím nekonzumovali, hodí se je do jídelníčku postupně zařadit. Možná se ukáže, že právě nahrazení pečiva těmito potraviny dokáže váš metabolismus rozhýbat.
2. Konzumujte zdravé tuky
Nejspíše jste ze svého jídelníčku vyloučili nezdravé živočišné tuky v podobě červeného masa a uzenin. Saháte nejčastěji po krůtím či kuřecím mase, často jíte ryby. Pokud už si dáte nějakou uzeninu, jedině dietní.
Možná ale ani to nestačí. V takovém případě stojí za to zvýšit podíl zdravých tuků ve stravě. Spoustu zdravých nenasycených tuků obsahují například ořechy či avokádo, které se může stát chutnou svačinou. Hodí se také nahradit tučné sýry nebo margaríny olivovým olejem.
Jižní národy jako Španělé či Italové si často kápnou na celozrnnou housku či chléb pár kapek olivového oleje. Je to mnohem zdravější, než ji mazat máslem.
Jezte dále ryby a drůbež a kromě toho vyhledávejte i přírodní zdroje nenasycených tuků. Tyto tuky vás účinně zasytí a neukládají se do podkoží, naopak pomáhají spalovat.
3. Žvýkejte jídlo
Každé sousto, které dáte do pusy, rozkousejte minimálně 25 krát (i vícekrát). Možná si vzpomínáte, jak vás maminka v dětství napomínala, abyste dobře žvýkali. A měla pravdu. Pokud budete dobře kousat, lépe strávíte sacharidy. Je totiž prokázáno, jaký má kousání vliv na zpracování potravy. A platí, že čím lépe je potrava rozkousaná, tím lépe se také tráví a neukládá se do tukových zásob. Hodně lidí ale bohužel potravu hltá.
4. Jezte více ovoce a zeleniny
Zvykli jste si jíst zeleninový salát k polednímu jídlu a dopoledne si dopřát ovocnou svačinu podle zásady, že nejvíc sacharidů byste měli jíst právě v ranních a dopoledních hodinách? Jenže to je málo! Jezte zeleninu ke každému jídlu, začněte třeba už rajčetem k snídani. Má velmi málo kalorií, za to spoustu vitamínů a vlákniny.
Ovoce si dopřejte klidně i tři porce denně. Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste se večer cpali hroznovým vínem nebo banány, které mají hodně sacharidů. Pravdou ale je, že s přírodními cukry v ovoci si tělo poradí daleko lépe, než s umělými.
5. Kávu jedině bez mléka a cukru
Nejspíše jste ze svého jídelníčku kvůli hubnutí vyškrtli sladké limonády a alkohol. Jenže to nestačí. Pro spoustu lidí je životabudičem káva se spoustou cukru a mléka. Ale právě tam může být kámen úrazu – spousta zbytečných kalorií navíc. Odpusťte si cukr a pokud zvládnete, vynechejte i mléko. Možná zjistíte, že si dokážete daleko lépe svůj oblíbený nápoj vychutnat.
6. Zaplavte si každý den
O možnosti vyzkoušet nový sport a zařadit ho do svého programu už jsme psali. Pomůže vám to skvěle nastartovat metabolismus. Pokud máte v blízkosti svého bydliště krytý bazén s celoročním provozem, zkuste sem alespoň 3x do týdne zajít a 30 minut si zaplavat. Jedná se o výborné aerobní cvičení, které pomáhá pálit tuky a zpevňovat svaly na celém těle. Díky němu se také zpevňují vazy a nezatěžují klouby.