7 potravin, které nahradí přílohy a napomůžou k vysněné postavě

Klasické přílohy jako brambory či rýže jsou zdrojem sacharidů. Sacharidy jsou nezbytnou složkou naší potravy, ale i při jejich výběru si můžete zvolit zdravější verzi.
Proč jsou sacharidy důležité?
- tělu dodávají energii
- jsou palivem pro mozek a svaly
- zasytí na delší dobu
Přílohy a hubnutí
Přílohy byste z jídelníčku určitě neměli vynechávat ani když se snažíte zredukovat hmotnost. Jsou zdrojem energie pro vaše tělo a zasytí vás na delší dobu, takže se po jídle nebudete hned cítit hladoví. Pokud se ale snažíte zhubnout, nejlepším návodem je zredukovat jejich množství na vašem talíři. Vyměňte je za velkou dávku zeleniny a přílohu jako rýži či brambory si dopřejte jen v menším množství. Takto to doporučují nejen redukční diety, ale i diety zdravotní, jako je např. dieta při dně.
Důležité je i to, jak je příloha připravena. Při přípravě se vyhněte zejména velkému množství oleje. Pokud máte rádi klasické brambory, zkuste si je uvařit ve slupce a na přípravu knedlíky použijte celozrnnou mouku. Ani klasické přílohy pro vás nemusí být strašákem, pokud si je připravíte zdravější a dopřejete si je v přiměřeném množství.
Čím nahradit klasické přílohy?
Kukuřičná kaše
Kukuřičná kaše je známá také pod názvem polenta. Využít ji můžete jako náhradu klasické bramborové kaše, ale použít se dá i do sladkých receptů. Polenta vás zasytí a navíc je bez lepku, takže je vhodná i pro celiaky. Obsahuje železo, bílkoviny, vitaminy skupiny A, B a také vápník.
Pohanka
Pohanku můžete využívat jako přílohu k hlavnímu jídlu, pro výrobu chleba, těstovin, do polévek či nákypů. Je to takzvaná superpotraviny, která obsahuje množství blahodárných látek. Například rutin, hořčík, železo či aminokyseliny.
Bulgur
Bulgur je lehce stravitelná potravina, která obsahuje kvalitní proteiny a vlákninu. Jako příloha k jídlu vás zasytí na delší dobu a také podpoří imunitu, metabolismus a psychickou pohodu.
Červená čočka
Červená čočka je zdrojem vlákniny, železa, vápníku a dalších prospěšných vitamínů a minerálů. Nenajdete v ní téměř žádné tuky a proto je vhodná zejména při redukcí hmotnosti ale také při problémech s trávením, cukrovce či vysokém cholesterolu.
Batáty
Na rozdíl od klasických brambor mají batáty nižší glykemický index. Kromě toho obsahují i vitamín A, beta katorén a množství dalších výživných látek, které působí blahodárně na naše zdraví.
Cuketa
Cuketa obsahuje více než 90% vody a proto je jako stvořená je dietního jídelníčku, často ji do jídelníčku zařazuje také dieta při dně předepisovaná pacientům, kteří špatně odbourávají kyselinu močovou. Pomocí spiralizéru z ní můžete jednoduše vytvořit špagety nebo ji můžete vydlabat a naplnit masem, sýrem či jinými surovinami. Podobnou surovinou je i okurka, ze které si rychle a jednoduše vytvoříte raw špagety.
Květák
Věděli jste, že květák můžete použít i jako zdravější náhradu rýže? Jelikož nemá velmi výraznou chuť zkuste ho ochutit například kurkumou, petrželkou či jinými bylinkami. Kromě toho jej můžete použít i jako základ zdravého těsta na pizzu.
Mezi další zdravé přílohy, které dodají sacharidy do vašeho jídelníčku můžete zařadit například quinou, jáhly nebo celozrnné pečivo či těstoviny.
Přílohy lze nahradit i chutnou zeleninou, ze které jednoduše vytvoříte pečené hranolky, jako například z celeru či mrkve. Na zdravější verzi kaše můžete použít dýni hokkaido. Žampiony a lilek můžete naplnit oblíbenými surovinami a upéct. Dobrou chuť!