7 pravidel pro snadnější hubnutí na dovolené
Dovolená by měla být časem odpočinku. Po celém roce práce si dopřejete ten luxus na chvíli se nechat hýčkat. Mnozí z nás dovolenou chápou třeba i jako porušení běžně dodržovaných pravidel, a to i u jídla.
Jenže pokud se celý rok hlídáte a dodržujete zdravý jídelníček, a na dovolené se, jak se říká rozežerete, bude to mít nepříjemné následky na vaši štíhlou linii i tělesnou kondici. Co dělat? Jak zařídit, abyste se z dovolené vrátili stejně štíhlí, jako jste na ni odjeli?
Když budete dodržovat sedm stanovených pravidel, uvidíte, že vám přibírání nehrozí. Přitom nemusíte mít strach, že půjde o výrazné omezování jídelníčku. Jde pouze o zásady zdravého životního stylu, které by měly vést k dosažení a udržení optimální hmotnosti. Sem tam si můžete dopřát i nějakou tu lahůdku, vždyť máte přece dovolenou. Ale platí – všeho s mírou. Takže jakými pravidly se řídit?
1. Pravidelně jíst
V běžném pracovním dni už máte vybudovaný přesně daný harmonogram, do kterého jídlo zapadá v určenou hodinu jako do mozaiky. Nikdy tak nezapomenete ani dopolední a odpolední svačinu, natož dokonce oběd.
Jenže u dovolené nemusí být váš harmonogram tak pevný. Občas někam cestujete, a tím se časové rozvržení hroutí. I když je ale váš denní program jiný než obvykle, nikdy nezapomínejte na pravidelné jídlo.
Snažte se i různé cestování a výlety naplánovat tak, aby vám to co nejméně narušilo obvyklý denní rozvrh. Pokud se to přesto nepovede, připravte si na cestu svačinu, abyste nehladověli.
2. Konzumovat co nejvíce zeleniny a ovoce
Léto je dobou, kdy vrcholí sezóna ovoce a zeleniny. Proto ani na dovolené nezapomínejte na jejich častou konzumaci. Kdy jindy využít toho, že můžete obojí jíst čerstvé, než právě teď, kdy vše zraje na stromech, keřích a záhonech?
V zahraničí je v restauracích běžné, že dostanete k jídlu misku salátu jako předkrm. Je to skvělá volba, protože o co víc sníte zeleniny, o to méně se přecpete sytým hlavním jídlem. Hlavně ale do sebe dostanete spoustu vlákniny, která povzbudí vaše trávení a také hodně vitamínů.
Nebojte se ani cukru v ovoci, s odbouráním ovocného cukru si totiž lidské tělo poradí mnohem snáze, než s rafinovaným cukrem třeba ze sladkostí.
3. Dodržujte pitný režim
Průběžně neustále myslete na to, abyste dostatečně pili. Dodržování pitného režimu znamená, že máte dostatek tekutin v průběhu celého dne. Je dobré mít s sebou vždy lahev ideálně kvalitní čisté neperlivé vody. Pokud jste u moře, noste si ji s sebou na pláž a schovejte ji do termo tašky pod slunečník, aby zůstala vlažná a zbytečně se neohřívala.
Nejvhodnějším nápojem do horkých letních dnů je neslazený vlažný čaj. Myslete i na to, že káva, alkohol a sladké limonády se do pitného režimu nepočítají. Naopak vám mohou přihrát nečekaně velký nášup kalorií, což platí hlavně o alkoholu a sladkých limonádách. Je lepší se obojího vyvarovat, ale pokud už si chcete dát, nepřehánějte to.
4. Snažte se odolat dobrotám
Hlavně v případě, že za vás během dovolené vaří někdo jiný, je docela těžké odolat různým lákadlům. Hotelové švédské stoly totiž samozřejmě neobsahují jenom dietní věci a zeleninové saláty nebo ovoce, ale i spoustu kalorických bomb.
Jak se vyvarovat jejich přehnané konzumaci? Dejte si zásadu, že i teď budete dávat přednost zdravým potravinám. Zeleninové vývary, saláty, ryby, libové maso. Vynechte pokrmy se smetanovými omáčkami a zahuštěné polévky. Omezte i přílohy: nechte si na talíři jednoduše víc místa na zeleninu. Když už dezert, tak s ovocem. Dejte přednost menším talířkům a dávejte si na ně přiměřené porce. Na velkém talíři se ocitne hromada jídla ani nevíte jak.
5. U moře si dopřávejte ryby a dary moře
Jestliže vyrážíte k moři, dejte si tam k jídlu ryby a dary moře. Obrovskou výhodou je, že je tam ochutnáte čerstvé. Nemusíte se bát, že k vám putovaly kdovíjakou vzdálenost, a tudíž jsou na pokraji zkázy.
Středomořská kuchyně je lehká a zdravá a založená právě na konzumaci ryb a mořských plodů. Kromě toho, že obsahují hodně nenasycených mastných kyselin, najdete v nich i jód a další látky, které vaše tělo nezbytně potřebuje.
Když ale nemíříte k moři, ale jinam, vyzkoušejte nějaké lehké místní jídlo plné zeleniny a vlákniny. Obohatíte svůj jídelníček.
6. Věnujte se pohybu
I když plánujete odpočinkovou dovolenou, neměli byste pohyb úplně vynechat. Ostrá ranní nebo podvečerní procházka vás dobře naladí a spálíte nějaké kalorie. Máte-li chuť, můžete si po pláži i zaběhat.
Plavejte v moři, pokud je to alespoň trochu možné a nejsou velké vlny. Vždyť jste přece jeli stovky nebo dokonce tisíce kilometrů proto, abyste si užili slanou vodu a vychutnali pohyb v ní. Plavání je maximálně zdravým pohybem, při kterém nezatěžujete klouby a páteř a spalujete kalorie. Hodí se proto pro každého, kdo má rád vodu a chce zhubnout.
Můžete si ale třeba i hrát na pláži s dětmi, nemáte-li svoje, můžete se skamarádit s dětmi od sousedů. Je u vás v hotelu možnost sportování? Vyzkoušejte třeba posilovnu, tenis, plážový volejbal, zkrátka vše podle toho, co váš hotel zrovna nabízí.
7. Nepřejídejte se
Spousty jídla ve vás mohou vzbudit touhu sníst všechno, co se nabízí. Pokud vás to přepadne, opakujte si zásadu jez do polosyta, pij do polopita. Naplánujte si den, kde bude mít jídlo svůj vymezený čas, tím předejdete přejídání z nudy, nedostatku jiné činnosti.
Ve spoustě dalších aktivit bude jídlo jenom jednou z nich, kolem bude i spousta dalších lákavých činností. Díky tomu nebudete trávit svoje dovolenkové dny jenom v hotelové jídelně přemítáním nad tím, co byste ještě slupli.