8 tipů do kuchyně, které ocení každá hospodyňka

1. Snadné loupání brambor

Nuda. Otrava. To jsou slova, která se vám určitě derou na jazyk, když máte před sebou hrnec uvařených brambor a máte je převést do servírovatelného stavu, tedy takového, aby se staly ozdobou na vašich talířích. Jste otrávení, jak budete kmitat a jak vás budou bolet ruce. Naštěstí se celý proces dá hodně zrychlit a zjednodušit.

Co budete potřebovat? Musíte si předem připravit led. Hodně ledu. Takže vyhrabejte ze skříně tvořítko na led, naplňte ho vodou a strčte do mrazáku. Ale pozor! Musíte to udělat ještě s předstihem, než začnete brambory vařit, aby se led stihl vytvořit. Jakmile jsou brambory správně měkké, odstavte hrnec s nimi z plotny a slijte z nich vodu do dřezu. Do velké mísy napusťte pořádně studenou vodu, vytáhněte z mrazáku tvořítko s ledem a vyklepejte kostky ledu do lázně se studenou vodou. Pozor, ne aby vás napadlo do mísy nejdřív sypat led a pak pouštět vodu! Část ledu by se tak rozpustila. Nasypejte tam ještě horké brambory. Oběma rukama potom každý brambor promnete a slupky půjdou dolů jako po másle. Vsaďte se, že vám loupání nepotrvá ani polovinu času, jako kdybyste museli každý brambor pomocí nože po naříznutí slupky olupovat zvlášť. Má to ale jeden háček. Po téhle lázni budou brambory studené.

2. Vejce bez skořápek raz-dva

A jaké triky do kuchyně platí na loupání vajíček? Z horkých natvrdo uvařených vajíček slijeme vodu. V míse s nimi pořádně zatřeseme. Ale pořádně, aby narážela do stěn. Až usoudíte, že už to stačí, lijte na vejce co nejstudenější vodu a během lití loupejte. Skořápky by měly jít dolů docela hladce, vlastně je jenom stahujete. Nehrozí potom nebezpečí, že budete pracně olupovat kousíčky skořápek a povede se vám s nimi zlikvidovat i část vejce. Stejné zatřesení by mělo fungovat i na česnek.

3. Dokonale tenoučké plátky masa

Určitě jste už někdy navštívili čínskou restauraci. Nejspíše jste obdivovali, jak kuchaři dokážou nakrájet tenoučké plátky masa. „Nic takového se mi nikdy v životě nemůže podařit,“ říkali jste si nejspíše nadšeně. Tipy a triky do kuchyně čínských kuchařů jsou ale ve skutečnosti úplně jednoduché. Maso si necháte předem zmrazit. Je tuhé, a pokud máte ostře nabroušený kvalitní nůž, s přípravou masa se vypořádáte se ctí. Výhodou je, že namražené maso vám nemá tendenci „utíkat“ z pod rukou. Maso pokojové teploty s oblibou ujíždí a docílit byť jenom stejně silných plátků nahoře i dole v průběhu celého řezu je docela oříšek. Tence nakrájené maso se také mnohem rychleji připravuje, hodí se na minutky s velkou porcí zeleniny, takže je jako dělané pro zdravou kuchyni.

4. Máslo do těsta snadno a rychle

Kdo pravidelně peče, ví, že zapracování másla do těsta není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Musíte ho nechat změknout, nakrájet na kousky, což je otravné, protože se měkké máslo patlá všude možně, po rukou, po noži… Jenom nechce tam, kde by mělo být, tedy do těsta. Přemístit kostkovitou patlaninu chce trpělivost a zase trpělivost. Pokud vás to ale nebaví a nechcete mít zapatlané všechno okolo, jděte na to jinak.

Dejte si nějaké kostky másla do mrazáku. Před zpracováním těsta jednu z nich vyndejte, rozbalte a nastrouhejte na struhadle. Máslovou strouhaninu do těsta zamícháte mnohem rychleji. Ovšem tohle má taky jeden háček. Šikovným pekařkám, které poslouchaly babské rady do kuchyně, určitě neušla stará známá pravda: aby se těsto správně promísilo, měly by se všechny ingredience vyndat krátce před pečením a nechat rozehřát a zpracovávat je při stejné pokojové teplotě. Použitím mraženého másla tuhle zásadu porušujete. Třeba u kynutého těsta, kde kvasinky potřebují pokojovou teplotu, to může být trochu problém. Zpracováním sice máslo zahřejete, ale i tak je rozdíl zpracovávat máslo pokojové teploty a zmražené.

5. Univerzální čistič na všechno

Doslova požehnáním do kuchyně je citron. Vyčistí, vydezinfikuje. Nenávidíte spousty napečených zbytků ve své pečící troubě nebo mikrovlnce? Poradíme vám něco, díky čemu se pro vás čistění spotřebičů stane zábavou. Připravte si pečící misku, do které nalijete vodu. Z čerstvého citronu nakrájejte několik plátků a vhoďte do misky s vodou. Dejte misku do trouby. Zapněte troubu na maximum a nechte zapnutou po dobu pěti minut. Pak ji vypněte, ale pozor, neotvírejte ji! Nechte ji zavřenou do rána – ideální je tenhle proces podniknout večer. Pára s citronovou šťávou se bude usazovat na stěnách po celé troubě. Dokáže nečistoty velice účinně odmočit. Druhý den stačí troubu otevřít, vzít houbičku na nádobí nebo hadr a jednoduše setřít.

6. Nápoj ničitel připálenin

Na připáleniny se hodí Coca-Cola. Tenhle nápoj má v kuchyni skutečně široké využití. Chcete-li se zbavit připálenin v hrnci, nalijte do něj Coca-Colu a nechte přes noc působit. Ráno stačí nápoj vylít a hrnec opláchnout, připálenina je ten tam. Stejně šikovně odstraníte pomocí Coca-cola vodní kámen z varné konvice. Opět do ní nalijete nápoj a necháte přes noc působit. Coca všechno zařídí. Stejně skvělou schopnost prokazuje i na znovu získání chromového lesku. Vadí vám, že chromový dřez už se neleskne tak, jako dříve. Poskládejte si kousek alobalu a na chromový povrch nalijte Colu. Alobalem pak roztírejte colu po povrchu. Výsledkem budete nadšení

7. Jak otevřít nedobytnou PETku

Otevírání některých PET lahví se často stává vzrušujícím, ba přímo adrenalinovým dobrodružstvím. Uzávěr ne a ne se hnout, a přitom si můžete ruce ukroutit. Co teď? Jak se dostat ke svému oblíbenému nápoji nebo balené vodě? Jednoduše. Stačí mít po ruce obyčejný louskáček na ořechy. Nasadíte ho na uzávěr, otočíte … a je hotovo. Úplně stejný efekt to má i u nedobytných kovových závitových uzávěrů a upotřebit se dá i k otevření šumivých vín.

8. Je libo karamelizovanou cibulku?

Cibuli zkaramelizujte,“ zní v mnoha kuchařských předpisech. Jestliže vás ale nebaví kroužit kolem pánve, opatrně míchat, pečlivě sledovat cibulku, čekat a hlídat, aby se ten správný karamel během chvilky neproměnil v nevábnou černou spečeninu, máme pro vás dobrý nápad. Přidejte k cibulce špetku jedlé sody a máte ji zkaramelizovanou během malé chviličky.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.