8 tipů pro ploché bříško

Velká část z vás si možná myslí, že za pevným bříškem stojí hlavně intenzivní cvičení typu sedy lehy a podobně. To ale není pravda. Samozřejmě, že cvičení hraje při formování břišních svalů velkou roli, ale zdaleka není jediné. Neméně podstatná je i strava, držení těla a další faktory. Proto vám poradíme, jak si nejlépe ploché bříško vytvarovat.

1. Změňte svůj pitný režim

Možná vám to bude připadat na první pohled divné, ale je to tak. Tvar vašeho bříška významně ovlivňuje i to, co a jak pijete. Otázka, jak mít ploché bříško úzce souvisí s vaším pitným režimem. Ve střevech se totiž tvoří střevní plyny. Za velkou část z nich může vzduch, jenž polykáte. Máte-li v oblibě perlivé vody a limonády s bublinkami, nemůžete se divit, že se cítíte často nadmutí a vaše břicho připomíná spíše balon, než cokoli jiného. Při pití totiž s bublinkami dostáváte do žaludku a střev spoustu vzduchu, který vám tam působí neplechu. Přebytečného plynu se musí trávicí systém nějak zbavit. Není to vždy společensky únosné a navíc cítíte napětí v břiše. Jak si poradit? Zapomeňte na perlivé nápoje a vyměňte je za neperlivé varianty, ideálně kvalitní čistou vodu.

2. Zapomeňte na výrobky z bílé mouky

Velice důležitá je pro správnou funkci vašich střev vláknina. Pokud nejíte celozrnné pečivo, hodně ovoce a zeleniny a naopak ve vaší stravě převažují výrobky z bílé mouky a pečivo z ní a sladkosti, můžete trpět nedostatkem vlákniny. To se promítá v trávení tím, že trpíte zácpou, otoky. Můžete mít pak břicho oteklé a nadmuté, takže se vám nedaří docílit jeho plochého tvaru, kterým byste se mohli chlubit na plovárně v plavkách.

Recept přitom existuje. Křemelina, doplněk stravy obsahující sypkou křemíkatou horninu, vám pomůže výborně vyčistit střeva od zbytků nastrávené potravy, vezme s sebou i řadu parazitů způsobujících špatné trávení. Důležitá je ale i změna stravy. Vyměňte výrobky z bílé mouky za celozrnné. Jezte hodně zeleniny. Úpravou stravy si budete střeva čistit přirozeným způsobem a bříško příjemně splaskne.

3. Omezte konzumaci mléka

Jako děti konzumujete hodně mléka, protože z něj čerpáte vápník pro růst kostí a zubů. V dětském věku mají všichni ve střevech velké množství enzymů, které umožňují trávit kravské mléko. Ovšem v dospělosti se složení střevní mikroflóry mění, enzymů pro trávení mléka má dospělý organismus méně. Proto se může stát, že má s trávením mléka potíže. V jeho střevech dochází k tvorbě hlenů, kyselin. Následkem toho může docházet k nadýmání, špatnému zpracování potravy. Opět se cítíte jako balon. Když ale konzumaci mléka omezíte, zjistíte, že problémy s nadýmavostí odezní a vaše břicho bude plošší. Zdravý jídelníček ale můžete doplnit třeba o některé druhy rostlinného mléka.

4. Snažte se nestresovat

Pokaždé, když dojde k nějaké stresové situaci, začne lidské tělo produkovat hormon zvaný kortizol. Vylučují ho nadledvinky. Jednou z funkcí kortizolu je, že spolupomáhá uvolňovat do krve cukr. Tělo tak dostává energii, kterou může využít pro běh, tedy útěk před nepříjemnou situací. Ovšem přebytečný cukr tělo nevyužije, nespálí ho. Zákonitě se pak tento cukr přeměňuje v tuk a ukládá se. Proto stres znamená zablokování snahy hubnout. Je více než logické, že se tuk ukládá hlavně na břiše, které nemůže být ploché. Plán, jak zhubnout břicho by měl proto obsahovat i účinná opatření proti stresu, tedy dostatek odpočinku. Naučte se relaxovat tak, abyste v životě zažívali radost a uměli si vychutnat příjemné chvíle. Méně stresu se pozitivně podepíše i stavu vašeho bříška.

5. Pravidelně detoxikujte organismus

Často prováděná detoxikace organismu je více než nutná. Konzumujete celou řadu potravin, které skrytě obsahují různá aditiva, barviva, dochucovadla, stabilizátory, konzervanty. Všechny tyto látky toxicky zatěžují organismus, způsobují potíže s trávením, které nadýmají břicho, vytvářejí v něm napětí. Proto je třeba se čas od času věnovat jeho očistě.

Různé druhy očisty můžete praktikovat i pravidelně každodenně. Nebude potom nutný velký nárazový úklid. Každý den ráno si můžete dopřát nalačno sklenku vody s citronovou šťávou, která působí proti překyselené organismu. K detoxikaci pomůže i vlažná voda, která udělá dobré trávení, lehká jídla se zeleninou, bylinkové čaje.

6. Stravujte se pravidelně

Dalším heslem pro ploché břicho je pravidelná strava. Vyvážená strava s dostatkem celozrnného pečiva, zeleniny a ovoce i kvalitního libové masa je velice důležitá. Myslete při sestavování jídelníčku vždy na správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Jezte pravidelně a nenechte své tělo hladovět, nebude mít pak potřebu schovávat si zásoby na horší časy a tvořit na břiše tukové polštářky.

7. Držte tělo rovně

Buďte sebevědomí a držte své tělo rovně. Když se ráno podíváte do zrcadla, vypněte prsa, stáhněte lopatky k sobě. Určitě si všimnete na sobě pozitivní změny. Budete se hned cítit lépe a sebevědoměji. Třeba se na sebe i usmějete. Pomáhá vám v tom lepší držení těla. Když se budete neustále hrbit, vašemu sebevědomí to nepomůže. Naopak vytváříte si kulatá záda a břicho tvoří vrstvené pneumatiky. Jakmile ale stojíte rovně a pevně vypnutí, uvidíte, že to s vaším břichem a sebevědomím není tak zlé, jak se zdá. Nepodceňujte ani kvalitní obuv. Vaše nohy musí mít kvalitní zdravou obuv, aby tělo drželo rovně. U žen pomáhají rovnému držení zad i silnější kvalitní podpatky do výše maximálně 6 cm.

8. Pravidelně cvičte

Na závěr nesmíme samozřejmě zapomenout na pravidelné cvičení. Ukázali jsme si, že kromě něho může ploché bříško ovlivnit i řada stravovacích návyků, ovšem bez správného cvičení nikdy nedocílíte pevného břišního svalstva. Velmi účinné pro svaly na břiše je hiit cvičení, vysoce intenzivní intervalový trénink. Střídá maximální a nízkou intenzitu a díky tomu můžete odbourat tukové polštáře na břiše a posílit svaly i srdečně cévní systém.

Účinné pro posilování jsou i v úvodu zmiňované sed-lehy. Musíte je provádět správnou technikou, nikoli švihem, ale trup zvedat od podložky pomalu obratel po obratli a zapojovat tak všechny partie svalů. Při pravidelném cvičení myslete i na regeneraci, kterou vaše tělo také potřebuje – cvičte nejlépe třikrát týdně.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.