Jaké léčivé účinky má jitrocel?
Jitrocel je jednou z nejznámějších bylinek i proto, že roste naprosto všude. Setkat se s ním můžeme na loukách, zahradách, ale i v prasklinách na silnici. Dokonce se mu přezdívá „Král cest“, otázkou však zůstává, k čemu se dá tento král cest využít a jaké má jitrocel léčivé účinky.
Charakteristika jitrocele
Rostlinka jitrocele pochází z Evropy a z určitých částí Asie, avšak nyní je rozšířený téměř po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Známo je zhruba 275 druhů jitrocele, přičemž ten nejznámější představuje jitrocel kopinatý, k němuž se váže spousta přezdívek jako: myší ocas, jitrocín nebo celníček. Vyhledávaná je tato léčivá rostlina zejména pro své protizánětlivé účinky. Na výšku má jitrocel kolem 10 centimetrů, dožívá se až 12 let a charakteristické jsou pro něj přízemní listy společně s několika stvoly. Často listy jitrocele slouží jako krmivo pro lesní či hospodářská zvířata, kterým zlepšuje zdraví, jelikož jim dodává spoustu potřebných minerálních látek. A obdobně jako meduňkový čaj, tak i ten jitrocelový pomáhá při bolestech v krku.
Jitrocel druhy
Zatímco existuje kolem 275 druhů jitrocele, ne všechny rostou na území České republiky. Setkat se tu však můžeme s jitrocelem kopinatým, jinak nazývaným jitrocel lékařský, a taktéž s jitrocelem prostředním nebo jitrocelem větším. Dané druhy se mezi sebou liší zejména tvarem listů a výškou, účinky na zdraví jsou však srovnatelné. Dokonce se všechny druhy jitrocele dají využít jako doplněk k přírodním repelentům proti hmyzu. Jak na to? Lístky stačí promnout v ruce a šťávou pomazat postižená místa, na která byl přírodní repelent pro hmyzu krátký.
Jitrocel kopinatý
Velmi často je tento nejběžnější druh jitrocele nazývaný jako jitrocel lékařský. Ve složení rostliny se nachází vitamin C, třísloviny, hořčiny i slizové látky, které společně formují rostlinku vhodnou například při bolesti krku. Nejlepším obdobím pro sběr jitrocele kopinatého je od května do srpna, kdy tak můžete získat nejsilnější jitrocelový extrakt. Nejoblíbenější je z listů jitrocele kopinatého čaj, který se používá právě při zmíněných bolestech v krku.
Jitrocel prostřední
Početné zastoupení na území České republiky má i jitrocel prostřední, který se opět vyskytuje na území Evropy, Asie i Ameriky či Austrálie. Typické jsou pro něj k zemi přitlačené listy, které společně vypadají jako růže. Nejčastěji roste v okrasných trávnících, kde je tak vnímaný jako nežádoucí plevel.
Jitrocel léčivé účinky
Mezi léčivé účinky jitrocele se řadí snižování zánětu, a to zejména díky protizánětlivým látkám obsažených v listech. Příhodně jitrocel podporuje zdraví jater a tvrdí se, že zpomaluje růst některých rakovinových buněk. Chystáte-li se tak preventivně na detoxikaci jater, bude jitrocel skvělým pomocníkem. Již odmala většina z nás ví, že když se drobně poraníme během procházky, jitrocelové listy podporují hojení ran. Jitrocelová semínka obsahují spoustu vlákniny, a tak působí jako přírodní projímadlo. Vůbec nejčastěji se léčivé účinky jitrocele vyhledávají při bolestech krku. Zároveň se rostlinka doporučuje při léčbě zánětu močových cest, a to ve formě čaje.
Jaké je využití jitrocele?
Jitrocelový čaj
Jitrocelový čaj se užívá při léčbě horních cest dýchacích, kdy pacienta dráždí kašel. Pomáhá při vykašlávání a ideální doba užívání je pět dní, během této doby by mělo u pacienta dojít k viditelnému zlepšení. Zakoupit se dá jitrocelový čaj v lékárně Pilulka, anebo si jej připravte sami doma.
Jak si vyrobit domácí čaj z jitrocele?
Zhotovit si čaj doma je opravdu snadné, stačí sesbírat listy jitrocele, nechat je usušit, následně je rozdrtit v hmoždíři a využít jako čajovou směs. Směs zalijte vroucí vodou, nechejte alespoň tři minuty louhovat a následně vypijte.
Tip! Vhodný je jitrocelový čaj nejen při bolestech v krku, ale taktéž při detoxikaci jater.
Jitrocelový sirup
V zimních měsících, kdy mnoho z nás sužují bolesti v krku, přijde vhod jitrocelový sirup, který právě s těmito problémy pomáhá. Připravit se dá jitrocelový sirup bez cukru, avšak pro lepší chuť jej doporučujeme doplnit medem. Jaké jsou další účinky jitrocelového sirupu? Zejména poslouží jako vzpruha při nachlazení a pomáhá utužovat imunitu. Možné je užívat jitrocelový sirup i v těhotenství, neměl by se však užívat těšně před spaním, jelikož by mohl spánek narušit. Doporučované jsou naopak před spaním bylinné čaje, které častokrát poslouží jako čaje na uklidnění. Zařadit by se mezi čaje na uklidnění dala třeba levandule, heřmánek nebo meduňka.
Kdy sbírat jitrocel?
Otázka, kdy sbírat jitrocel, aby byl jitrocelový extrakt co nejsilnější, je poměrně častá. Nejlepší je jitrocelové listy sbírat od května do září, mimo toto období nebude mít na lidské tělo tak silné účinky. Pokud jste ideální dobu pro sběr zameškali, využijte nabídky na e-shopu Grizly, kde se prodává nejen jitrocelový čaj, nýbrž i sirup, pastilky nebo léčivá jitrocelová mast.