Těhotenský jídelníček
Nejezte za dva
Traduje se nevhodný mýtus, že těhotná by měla jíst za dva. Strava v těhotenství ale neznamená přejídání se. Pouze mírně zvyšte příjem kalorií. V prvním trimestru je dobré energetický příjem zvýšit o asi 85 kcal, tedy 355 kJ, ve druhém o 285 kcal, což činí asi 1195 kJ a ve třetím o 475 kcal, čili 1990 kJ proti normálu, který u žen znamená asi 2000 kcal, tedy 8400 kJ. Zdravé přibírání v těhotenství přináší postupně 12-15 kg navíc.
Potřebujete vyváženou stravu
Dodržujte pestrý jídelníček s vyváženým množstvím bílkovin, tuků a sacharidů. Pokrmů s vysokým obsahem cukrů se vyvarujte, mají mnoho kalorií s nulovou výživovou hodnotou. Pozor také na přidaná sladidla.
Základ jídelníčku tvoří celozrnné obiloviny a těstoviny, rýže. Z masa se soustřeďte především na drůbež, libové červené maso a občas ryby. Jezte i luštěniny, jsou zdrojem rostlinných bílkovin. Koření používejte s mírou. Z mléka a mléčných výrobků volte polotučné mléko a jogurty připravované klasickým způsobem. V sýrech je povolená lučina, cottage, čedar a tvrdé sýry. Zařazujte dostatek ovoce a zeleniny, nepodceňujte pitný režim. Nejvhodnějším nápojem je čistá neperlivá voda nebo neslazený čaj. Nejlepší je mít u sebe lahev s vodou a postupně během dne upíjet.
Vynechte dia výrobky
Komplikací těhotenství se může stát těhotenská cukrovka. Pokud se objeví, je potřeba dodržovat speciální dietu při těhotenské cukrovce. Těhotenská cukrovka naštěstí většinou po porodu sama odezní, proto se jedná jen o dočasnou dietu. Jaká pravidla má dieta při těhotenské cukrovce?
- Nesladit a vyloučit pokrmy s obsahem jednoduchých cukrů.
- Nepoužívat dia výrobky, protože obsahují umělá sladidla nevhodná pro těhotné.
- Zapomenout na dochucovadla s obsahem cukru, například dresinky a omáčky, kečup.
- Dávat pozor na jídla, která obsahují tzv. skryté cukry.
- Jíst pravidelně a nedokrmovat se mezi jídly.
Vegetariánství se nedoporučuje
Rozhodně se během těhotenství nedoporučuje vegetariánství nebo dokonce veganství. Pokud ale ani v tomto případě ze svých stravovacích návyků neslevíte, je třeba kontrolovat příjem zinku, vápníku, železa a vitamínu B12. Veganky musí sledovat příjem bílkovin.
Jakým potravinám se vyhýbejte?
- Alkoholu – při jeho konzumaci hrozí poškození plodu.
- Syrovým vajíčkům – pozor na domácí krémy a zmrzliny či majonézy ze žloutků. Vejce konzumujte buď natvrdo uvařená nebo v pokrmu, jako je třeba zdravá vajíčková pomazánka.
- Tatarským biftekům.
- Syrovému a nedostatečně tepelně upravenému masu a rybám.
- Déle žijícím mořským rybám (žralok, mečoun, tuňák), které mohou obsahovat vyšší dávky těžkých kovů.
- Měkkým sýrům jako je brie, camembert, hermelín a sýrům s modrou plísní.
- Paštikám a játrům s vysokým obsahem vitamínu A, který škodí hlavně v prvním trimestru.
- Jídlům, u kterých hrozí velké množství listérií – kupované saláty s majonézou, již zmiňované druhy sýrů.
- Jídlům z rychlého občerstvení – hamburgerům, hranolkům apod.
- Oříškům, pokud se v rodině vyskytují alergická onemocnění.
- Uzeninám, které mají vysoký obsah soli.
- Polévkám z pytlíků, instantním omáčkám, polotovarům, tedy jídlům s vysokým obsahem glutamanu sodného a konzervačních látek.
- Dobré je vynechat kávu (nahradit ji meltou) a také nápoje obsahující kofein (cola).
- Potravinám po kterých je človek náchylnější k pálení žáhy
Těhotenský jídelníček na 1 den
Snídaně: Cereálie s jogurtem a kousky ovoce, nebo plátek celozrnného chleba se sýrem Lučina a zeleninou (rajče, salátová okurka);
Svačina: 1 ks ovoce (jablko, pomeranč) nebo zelenina (listový salát, paprika) a plátek celozrnného chleba;
Oběd: Brambory s krůtím masem, zeleninový salát;
Svačina: Plátek celozrnné bulky, zdravá vajíčková pomazánka, zelenina;
Večeře: Těstovinový salát s kuřecími kousky
Náš Tip: Jste těhotná nebo čerstvá maminka? Ušetřete si námahu i peníze díky nákupnímu klubu Tipli.cz. Nakupujte vše pro maminky a děti online.
V těhotenství musí být ženy obezřetné i na sebemenší onemocnění. Zvláště nebezpečné, jsou virové onemocnění, které člověk prodělá v dětském věku, jako jsou třeba neštovice. Jestliže onemocnění není v dětství proděláno, může představovat v těhotenství velké riziko. Důležité je pestrý jídelníček doplnit i uvolňujícími cviky na záda, třeba vyzkoušejte cviky na bolest zad mezi lopatkami. Některé z nich je možné provádět jak ve stoje, tak vsedě.