Jak zdravě přibrat na váze?
Pokud do této skupiny patříte, je tento článek určený právě vám. Hubenost může totiž člověka také pěkně potrápit – i když se to na první pohled nezdá, ztloustnout bývá většinou těžší, než nějaké to kilo shodit.
Opravdu potřebujete přibrat? Vypočítejte si svůj Body Mass Index na naší nové BMI kalkulačce.
Důvodů nízké hmotnosti a malého přibírání na váze může být několik. Většinou se jedná o vrozené, geneticky dané dispozice, nebo nevhodné stravování, zapříčiňující nesprávnou práci metabolismu. Dalšími příčinami může být stres, překyselení organismu či zdravotní důvody. V případě, kdy máte opravdu problém s hubeností, je dobré navštívit lékaře a zjistit možné zdravotní příčiny.
Pozor na zdraví!
Jestliže vás kromě přílišné hubenosti trápí také únava, průjem, zácpa, zimomřivost, studené končetiny, snížená imunita, nebo špatné hojení ran, je třeba zbystřit. Když dochází ke stálému váhovému úbytku, mohlo by se například jednat o zvýšenou funkci štítné žlázy, poruchu vstřebávání živin, celiakii, crohnovu chorobu, zánět žaludku či slinivky břišní, ulcerózní kolitidu nebo dráždivý tračník.
Nemusíte se hned bát nejhoršího. Pravděpodobně se jedná pouze o genetické dispozice. Ne každému je dáno snadné přibírání na váze, mít plnější tvary nebo mohutné svaly.
Byť u vás lékař neshledá žádnou chorobu, je možné, že krevním rozborem odhalí nízkou míru některých vitamínů a stopových prvků, jejichž nedostatek provází nechutenství, hubnutí, úbytek svalové hmoty, trávicí potíže. Jsou to vitaminy B1, B3 a sodík.
Jaký jste somatotyp
Nejsme všichni stejní a na každého funguje něco jiného. Obecně můžeme podle tělesné stavby těla rozdělit lidi na tři somatotypy, které jsou dány geneticky, a nedají se ovlivnit.
Správnou výživou, vhodnou pro příslušný tělesný typ, ale můžeme snáze dosáhnout kýženého výsledku, tedy přibrat. Můžeme podpořit to, co je nám dané, a neplýtvat zbytečně úsilím na něčem, co stejně neovlivníme.
Somatotyp nám může určit odborník pomocí měření kožních řas kaliperem a měřením obvodů lýtka a bicepsu i další parametrů. Celkem snadno jej můžeme určit sami.
Rozlišujeme tři somatotypy: mezomorfy, endomorfy a ektomorfy. Zatímco mezomorfové nemají problém s růstem svalů a endomorfové jsou zavalití a mají sklony k nadváze, ektomorfové jsou štíhlí a mají rychlý metabolismus. Právě rychlý metabolismus ektomorfů způsobuje, že jen těžko přibírají kila.
Změňte jídelníček
Základem všeho je však nesprávné stravování. Většina lidí se při snaze o ztloustnutí cpe sladkostmi a tučným jídlem. Jenže stejně jako při hubnutí, ani při tloustnutí nejsou tyto potraviny vhodné. Díky takovému jídlu si přivodíme jedině tak zdravotní nebo zažívací problémy. Přemíra sladkostí, smažených a tučných jídel není dobrá pro nikoho.
Abyste zvýšili svoji váhu, musíte mít vyvážený a pestrý jídelníček a především musíte přijmout více kalorií, než kolik jich spálíte. Je tedy nutné brát v potaz i to, jak jste během dne aktivní. Jestliže sportujete, musíte zákonitě více jíst, abyste nehubli. A pozor, mozková aktivita a stres také spotřebují velké množství kalorií!
Co jíst a na co nezapomínat
Uvědomte si, že hlavní příčinou toho, že nepřibíráte, je špatná strava. Jste-li těžce přibírající typ, musíte se o to, co jíte, opravdu starat! Nesmíte se odbývat, vynechávat snídaně a místo zdravých svačin si dávat čokoládové tyčinky.
Pravidelný přísun kvalitní stravy je pro vaši váhu nejdůležitější, proto nevynechávejte jídla a naopak, jezte i druhou večeři, předejdete tak noční katabolizaci.
Ke každému jídlu začleňte pečivo a přílohy, jako jsou brambory, těstoviny, rýže, pohanka, jáhly a kuskus. Do svého jídelníčku zařazujte kvalitní, plnotučné mléčné výrobky.
Bílkoviny jsou pro vás také důležité, proto nezapomínejte na maso a na luštěniny. Samozřejmostí je ovoce a zelenina. Pijte dostatek vody, bylinkových a zelených čajů i minerálek bez umělých sladidel.
Jak cvičit a přibrat svalovou hmotu
Pokud se ptáte, jak nabrat na váze, je vhodné posilování a pilates cviky, jako doplněk klasická jóga. Vytrvalostní sporty a kardio cvičení vynechejte. Zapomeňte na aerobic, bikram jógu či spinning. Cvičte intenzivně, ale krátce. Zaměřte se na velké svalové partie, tzn. na nohy, prsa a záda, procvičujte je jednou týdně a nechte jim dostatek času na regeneraci.