Skořice při hubnutí
Skořice je všestranně využitelná. Používá se například k výrobě olejů, mastí a tinktur, jako aromatická látka v kosmetickém průmyslu, ve farmacii k výrobě léků. Nejznámější je jako koření ve sladké i ve slané kuchyni.
Skořice, hubnutí a kolik jí potřebujete
Skořice a hubnutí spolu úzce souvisí, protože toto koření má na hubnutí velký vliv. Potlačuje špatný cholesterol, zanechává jen ten dobrý a zrychluje metabolismus cukrů. Stačí pouze jeden gram denně skořice a její účinky se projeví. Nepřekračujte ale dávku čtyř gramů za den.
K redukci váhy vám pomůže med se skořicí. Smíchejte dvě lžičky medu s jednou lžičkou mleté skořice a zalijte horkou vodou. Pijte ráno na lačno a nastartujte svůj metabolismus. Skořici můžete dát i do čaje a med vynechat anebo si udělat přímo skořicový odvar. Hubnutí tak také podpoříte.
Boj s celulitidou
Proti celulitidě je velice účinný skořicový zábal. Zlepšuje spalování tuků a podporuje krevní oběh. Skořice zahřívá pokožku, čímž dochází k otevírání cév a odbourávání podkožního tuku, který celulitidu způsobuje.
Zábal připravíte ze dvou kelímků bílého jogurtu, dvou lžic olivového oleje a pěti lžic skořice. Směs rozetřete na postižená místa a opatrně převažte potravinovou folií, díky které se toxiny lépe vyplaví z těla.
Skořicová dieta
Jestli to se skořicí chcete zkusit opravdu vážně, nasaďte spolu se zábaly přímo skořicovou dietu. Dvakrát denně vypijte skořicový nápoj podle návodu v tomto článku a alespoň tři dny dodržujte následující jídelníček.
1. den:
Snídaně: Nízkotučný tvaroh se lžičkou skořice, jablko, černá káva bez cukru se lžičkou skořice;
Dopolední svačina: Ovoce;
Oběd: Grilované libové maso, zeleninový salát s olivovým olejem;
Odpolední svačina: Nízkotučný bílý jogurt se lžičkou skořice;
Večeře: Masový vývar s kousky masa a se zeleninou, bez zavářky, pečivo nebo brambor
2. den:
Snídaně: Vejce natvrdo, plátek grahamového chleba, neslazený černý čaj se lžičkou skořice;
Dopolední svačina: Ovoce;
Oběd: Zeleninové rizoto (z neloupané rýže, pohanky, krup nebo bulguru);
Odpolední svačina: Nízkotučný bílý jogurt se lžičkou skořice;
Večeře: Žitný chléb s tuňákovou pomazánkou
3. den:
Snídaně: Celozrnný rohlík, máslo, 4 cherry rajčátka, černá káva bez cukru se lžičkou skořice;
Dopolední svačina: Ovoce;
Oběd: Grilovaná ryba, zeleninový salát s olivovým olejem;
Odpolední svačina: Nízkotučný bílý jogurt se lžičkou skořice;
Večeře: Hrachová polévka
Léčivá skořice
V poslední době se hovoří o skořici a jejích účincích spojených s potlačováním tvorby a projevů rakovinotvorného bujení. Výzkumy ukazují, že skořice dokáže zastavit rozšiřování nežádoucích buněk. Skořice má také léčebný vliv na cukrovku. Ukazuje se totiž, že skořice pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru.
Skořice jako lék také pomáhá zlepšovat trávení, používá se proti nachlazení, odstraňuje bolesti svalů a kloubů, snižuje projevy revmatismu a působí proti infekci. Ve formě esenciálního oleje účinně bojuje proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum.
Pozor na skořici
Přes všechna pozitiva, která skořice přináší, může být také nebezpečná. Alergie na skořici není sice častá, když už se ale objeví, je velice silná. Mezi projevy této alergie patří kopřivka, bolesti hlavy, astma a poruchy srdečního rytmu. Skořice by se také neměla užívat při žaludečních a střevních vředech a stejně jako jiná koření by neměla být podávána dětem do dvou let.
Skořice je opravdu všestranně využitelné koření, zvláště při vaření, v kosmetice a také při hubnutí. Samotná skořice ale nikdy nedokáže zázraky. Je dobrým pomocníkem, avšak bez dostatečného pohybu a hlavě bez vyváženého pestrého jídelníčku nic nezmůže. Naopak zdravý jídelníček doplněný skořicí dokáže zázraky.