Potraviny na posílení imunity

Ještě než vyrazíte k lékaři, zkuste se s imunitou poprat sami. Existuje spousta potravin, které vám ve vašem boji dokážou velmi účinně pomoci. Některým z nich dokonce právem náleží označení superpotraviny.

Jak na boj s bacily a viry?

V současnosti je oslabená imunita problémem mnoha z nás. Přirozenou obranyschopnost lidského těla ničí nevhodný životní styl, stres, špatné stravování, nedostatek pohybu a málo spánku. Každý by se měl snažit eliminovat tyto faktory ve svém životě a snažit se o pozitivní změnu. Konzumací zdravých potravin na posílení imunity uděláte první krok k tomu, abyste nebyli tak náchylní k nemocem a s bacily a viry se lépe poprali. Ideálně zdravý jídelníček doplňte i zdraví prospěšnými doplňky stravy, jako je například čaga. Ta slouží jak k utužení imunity, tak také pomáhá s detoxikací. Stejně tak ale čaga pomáhá udržovat tělo v plné síle.

Nezapomeňte na ovocnou svačinu

V našem jídelníčku by rozhodně neměly chybět citrusové plody, které obsahují velké množství vitamínu C. Jezte proto čerstvé uzrálé pomeranče, pomela, citrony. Skvělá je dopolední ovocná svačinka, kdy si dáte jeden čerstvý plod.

Nemusíte se ho bát ani v případě, že držíte štíhlou linii. Cukr, který ovoce obsahuje, v dopoledních hodinách bez problémů spálíte. Neočekáváme, že budete schopni sníst na posezení citron, ale vymačkat si čerstvou šťávu z citronu a přidat ji do čaje nebo čisté neperlivé vody, je skvělým receptem, jak se nadopovat vitamínem C. Ovšem i další vitamíny dokáží pomáhat vaší imunitě. Jde zejména o vitamíny A, B6 a B12 a také D.

Houbou proti chorobám

Dobrým receptem je i hlíva ústřičná na posílení imunity. Dřevokazná houba, s níž se setkáte i v našich lesích, kladně ovlivňuje nejenom imunitu, ale také cévní a žilní systém. Zpevňuje stěny cév a žil, zprůchodňuje je, užitečná je při léčbě křečových žil. Pomáhá peristaltice střev, zlepšuje rovnováhu metabolismu. Snižuje cholesterol v krvi a krevní tlak.  Napomáhá regeneraci organismu. Hodí se i pro diabetiky a bezlepkovou dietu.

V kuchyni má velice všestranné využití. Z hlívy můžete připravit obalovaný řízek, dršťkovou polévku. Ovšem abyste povzbudili svoji imunitu co nejvíce, vyzkoušejte některý z léčivých přípravků, kde jsou beta-glukany, stimulanty imunity, extrahovány a přítomny ve vysoké koncentraci a tudíž účinnější než v běžném jídle. Preparáty jsou dostupné v lékárnách

Zázvor s nachlazením zatočí

Výborným pomocníkem v boji s nachlazením je zázvor. Kořen zázvoru, který se k nám dostal z jihovýchodní oblasti Asie, má výborné vlastnosti. Působí antisepticky při horečce a zánětech. Kromě chřipky se pomocí zázvoru zbavíte i bolestí hlavy nebo žaludečních nevolností. Nejlepší je koupit si čerstvý zázvor, i když k dostání je samozřejmě i sušený nebo přímo mletý ve formě prášku.

Připravte si čaj se zázvorem. Jednoduše zalijete nastrouhaný nebo nadrobno nasekaný kousek zázvoru čtvrt litrem vroucí vody. Necháte zhruba pět minut odstát a slijete. Servírujte zakápnutý citronovou šťávou. Ideální je pít teplý. Do vlažného můžete přidat med, který také působí antibakteriálně a tudíž do boje se zimou a bacily dobře zapadá.

Podobnou službu jako čaj vám udělá i zázvorový sirup. Připravíte ho ze směsi vody a cukru v poměru 1:2, kam přidáte zázvor. Na 500 ml vody a 1 kg cukru stačí kousek zázvoru o hmotnosti 100 gramů. Zázvor s cukrem a vodou vařte přibližně 15 minut. Odstavte z plotny a čtvrt hodiny louhujte. Můžete sirup přidávat do čaje nebo ho užívat po lžičkách. Stejně dobře se zázvor hodí i do džemu a marmelády.

Česnek jako vynikající přírodní antibiotikum

Posílení imunity velmi dobře dosáhnete také pomocí česneku. Rostlina, která má svůj původ v Mongolsku, má na lidské zdraví všestranný vliv a ne nadarmo se jí říká přírodní antibiotikum. Kromě zlepšení imunitního systému stabilizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posiluje činnost srdce a jater, snižuje krevní tlak. Jako významný antioxidant také přispívá k psychické pohodě.

Určitým úskalím konzumace česneku je skutečnost, že někomu tato rostlina zkrátka nevoní. Potom je možné ji konzumovat tepelně zpracovanou, kdy ztrácí část svého zápachu, ovšem bohužel i vitamínů. Nejlepší je samozřejmě čerstvý česnek použitý nadrobno nasekaný do salátů nebo do pomazánek. Pestré využití má ale i kuchyni. Skvěle se hodí do různých polévek, případně můžete připravit i samostatně česnečku nebo maso na česneku.

Dejte si pořádnou zelňačku

Kyselé zelí obsahuje velkou dávku vitamínu C. Díky bohatému obsahu vlákniny vám také velmi dobře pročistí trávicí systém. Ideální je jíst kyselé zelí čerstvě naložené, kdy obsahuje nejvíce vitamínů. Salát z kysaného zelí může být skvělým doplňkem oběda. Můžete ho oživit třeba kouskem nadrobno nasekané feferonky, která v sychravé zimě zahřeje vaše útroby. Čalamády z kysaného zelí jsou výborné. Když si někdy dáte dietní párek, nahraďte hořčici právě jimi a budete mít daleko zdravější variantu jídla. Zařaďte do svého zimního jídelníčku zelnou polévku.

Šťáva z aloe podporuje střevní mikroflóru

Další možností je podpora imunity pomocí šťávy z listů aloe vera. Rostlina se vyznačuje velice silnými účinky proti virům, bakteriím a kvasinkám. Navíc podporuje trávení a dokáže upravovat střevní mikroflóru. Tím velmi pomáhá zvýšit obranyschopnost. V okamžiku, kdy je složení mikroflóry ve střevech porušeno, přibývají ve střevech kvasinky. Objevují se  kvůli tomu také záněty horních cest dýchacích a angíny, což je signálem, že se v těle nachází infekce. V současnosti je možné v obchodech se zdravou výživou sehnat přírodní šťávu z aloe vera. Nejlepší je neupravená tekutina bez dalších přídavných látek, aby si uchovala maximum vitamínů a minerálů. Můžete ji popíjet každý den skleničku v přechodném období, kdy hrozí infekce.

Listová zelenina zvládne i rakovinu

Mezi další rytíře v boji proti chřipkám a nachlazení nesmíme zapomenout na listovou zeleninu s vysokým obsahem vitamínu C, beta karotenu a izokyanátů, které kromě jiného jsou prevencí proti rakovině. Neměli bychom se ale omezovat jenom na listový salát. Existuje řada druhů salátů, například ledový, polníček, vynikající je rukola a mnohé další. Hodí se do míchaných zeleninových salátů k hlavním jídlům, ale i jako příloha k masu.

Křen rozpouští hlen

Na léčbu kašle a rýmy se u nás už dávno v minulosti ordinoval křen. Obsahuje silice, které dokážou rozpouštět sekrety usazené v plicích a průduškách, ale i v nosní dutině. Pro léčivé účinky je dobré křen nastrouhat a smíchat s medem a užívat po lžičkách. Samotný je velmi palčivý. Dobrá je také pomazánka z křenu, kde je syrový a tudíž také nejúčinnější. Oblíbený je i ve formě přílohy k masu strouhaný s jablkem, které také zmírní jeho sílu a zlepší stravitelnost.

Vyzkoušejte goji, rakytník, šípky i echinaceu

Za superpotraviny, které mají velkou budoucnost, můžeme označit kustovnici čínskou a její plody zvané goji, nebo rakytník řešetlákový. Plody goji se dají jíst syrové sušené, z rakytníku se užívá hlavně olej.

Obrovskou porci vitamínu C najdete v šípcích, které se hodí do čaje, ale dají se konzumovat i jako protlak nebo džem. Echinacea, neboli třapatka nachová, pomůže nejenom proti nachlazení, ale dokáže zvítězit i v boji s alergiemi. Nejčastěji ji objevíme v lékárnách jako kapsle nebo kapky. Její tajemství tkví v tom, že dokáže aktivovat bílé krvinky. Používá se z ní kořen i nadzemní části rostliny.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.