5 důvodů, proč máte stále hlad a nehubnete
Univerzální řešení neexistuje
Hubnutí a hlad je věcí individuální. Neexistují univerzální řešení, jak zhubnout, protože každý má trochu odlišný životní styl, stravovací návyky a sociální vazby. Například se můžete cítit hladoví, i když jste nedávno jedli. Jde o takzvaný emoční hlad, kdy sladkým jídlem kompenzujete stres nebo nedostatek lásky. Zaměřme se ale nyní na to, proč nehubnete navzdory tomu, že si, alespoň podle svého názoru jídlo odpíráte.
1. Nemáte pravidelný stravovací režim
Prvním důvodem může být nepravidelnost v jídle. Vaše porce sice odpovídají vaší tělesné aktivitě, nepřejídáte se, ale přesto ručička váhy ne a ne poklesnout. Ruku na srdce, vypadá váš denní režim tak, že se ráno nasnídáte, než jdete do práce, v poledne se v chvatu naobědváte a a později večer zhltnete večeři a někdy ani to ne? Mezi jídly tak může být minimálně čtyř nebo i pětihodinová či delší pauza. A to je moc.
Když třeba polední jídlo vynecháte kvůli pracovním povinnostem, je to ještě horší. Tělo potřebuje pravidelné dávky energie. Když mu je dodáte, nebude mít potřebu schovávat si přebytky ve formě tuku na horší časy pokaždé, když se po mnoha hodinách hladovění konečně najíte. Jezte maximálně s tříhodinovými intervaly.
2. Jíte nevyváženou stravu a podceňujete význam zdravých tuků
Potřebujete pestrý jídelníček s dostatkem všech živin. Jakmile skladba živin není vyvážená, hladovíte navzdory tomu, že konzumujete dostatečné množství potravy. Hladovíte kvůli nevyváženosti.
Je nutné mít v jídelníčku jak sacharidy, tak i bílkoviny, ale i tuky, samozřejmě ty zdravé, nenasycené. Jestliže máte pocit hladovění, zvyšte jejich podíl. Kvalitní nenasycené tuky najdete v oříšcích a semínkách, bonusem navíc bude ještě spousta minerálů ke správné funkci vašeho těla. A zařaďte i více ryb, i v nich najdete zdravé tuky.
3. Konzumujete mnoho jednoduchých cukrů
I když jíte pravidelně a třeba nezapomínáte ani na tuky a bílkoviny, zařazujete možná do jídelníčku příliš mnoho potravin s jednoduchými cukry, například bílé pečivo. Jakmile sníte potraviny s jednoduchými cukry, okamžitě aktivujete činnost slinivky břišní, která produkuje inzulin. Ten se uvolní do krve a odbourá vysokou hladinu cukru v ní. Jenže tímto rychlým odbouráním si způsobíte pokles glykémie a následný pocit hladu.
Prevencí je netrápit slinivku velkým množstvím jednoduchých cukrů, ale naopak vsadit na polysacharidy, tedy cukry složené, které se do životodárné tekutiny uvolňují postupně. Jde o to přizpůsobit jídelníček, nasadit do něj celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, neloupanou hnědou rýži nebo třeba ovesné vločky. Dodají vám energii na delší dobu a bez pocitu hladu. Bez dostatku komplexních sacharidů můžete mít pocit nedostatku energie.
4. Po sportování sníte, na co přijdete
Hodně sportujete, tím pádem máte pocit, že spálíte dost kalorií a po skončení sportovního vyžití vždycky máte hlad a něčím dobrým ho zaženete. Proč tedy nehubnete, když po sportu hladovíte? Pozor vztah zdravé hubnutí a cvičení není tak přímočarou rovnicí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve hře je totiž více faktorů.
Některé sporty se na hubnutí vysloveně hodí, jiné už méně. Především ale musíte spalovat při optimální tepové frekvenci. Hodí se proto kardio cvičení. A také není od věci nastudovat si něco o výživě bezprostředně po cvičení. Rozhodně není dobré krátce po tréninku doplňovat ztracenou energii v nejbližší cukrárně, i když si myslíte, že jste toho dost vysportovali. Lepší je zkusit komplexní sacharidy a proteiny, které vám dodají ztracenou energii na dlouho. Nebudete mít pocit hladu už krátce po tréninku, navzdory tomu, že jste před hodinou snědli sušenku. Vyberte si vhodnou kardio aktivitu a upravte si stravovací režim před i po ní.
5. Příliš často konzumujete alkohol
Jednostranné diety nejsou nic pro vás, jíte pravidelně a na složení stravy si dáváte záležet. Jenže s přáteli si dvakrát či třikrát do týdne sednete a pochutnáváte na dobrém víně, možná to čas od času proložíte i něčím ostřejším. I když jíte podle všech pravidel, a máte na takových večírcích i pocit hladu, nehubnete. Může za to alkohol, který vám dodá hodně kalorií. Proto v tomto případě funguje stejný princip aktivizace slinivky a následného poklesu glykémie jako u jednoduchých cukrů.