Co dělat proti zadržování vody v těle
V takovém případě může být příčina vaší neschopnosti shodit přebytečné kilogramy v zadržování vody ve vašem těle. Proti tomu se ovšem dá bojovat a my Vám poradíme, jak na to.
Ženy jsou k zadržování vody v těle více náchylné
Pokud si budeme analyzovat příčiny toho, proč ve vašem těle zůstává příliš mnoho tekutin, u žen přichází na řadu především menstruační cyklus. S tím toho žena bohužel moc neudělá, protože jde přirozený rytmus přírody a hormonální otázku. Krátce před propuknutím pravidelné periody se může žena cítit nepříjemně nafouklá, oteklá a celkově jí není dobře.
Pokud navíc bojuje s příznaky premenstruačního syndromu, jako jsou bolesti, mohou pomoci bylinky, například čaj z třezalky tečkované nebo pupalkový olej. Jestliže ale oteklost s ženským cyklem nesouvisí a jedná se o trvalejší zadržování vody v těle, je nutné zamyslet se nad svojí životosprávou a vhodně ji upravit.
S hromaděním vody v organismu u žen může souviset také jev zvaný celulitida. Ve většině případů se objevuje na problematiských místech, jako stehna, zadek a břicho. U ,,náchylnějších,, žen můžeme pomerančovou kůži sledovat například i na rukou.
Příliš mnoho sodíku vám neprospívá
Obvykle vám voda v těle signalizuje, že přijímáte příliš velké množství sodíku. Jaké zdroje sodíku se v běžné stravě nacházejí? Samozřejmě tím základním je především chlorid sodný, tedy obyčejná kuchyňská sůl. Proto jako první opatření přijměte omezení solení a slaných pokrmů.
Spousta lidí vezme do ruky slánku a sype z ní sůl ještě předtím, než pokrm vůbec ochutná. To je chyba. Je obecně známo, že příliš solíme, přitom doporučená denní dávka soli je méně než 5 gramů, tedy méně než 2 gramy sodíku. Navíc další sůl se do těla dostává i pomocí konzervovaných a instantních potravin, polotovarů nebo třeba pochutin jako chipsy nebo slané oříšky. Nevhodné jsou i uzeniny, smažená jídla či hotové saláty.
Změňte tedy jídelníček a zařaďte do něj více čerstvých potravin. Pokud vám jídlo bez soli nechutná, vsaďte při vaření více na bylinky, které zajistí chuť i vůni jídla a podpoří také trávení a tím i vylučování vody.
Zařaďte do jídelníčku potraviny s obsahem draslíku a vápníku
Jestliže konzumujete příliš mnoho sacharidů, i to má nevhodný vliv na zadržování vody. Při zpracování cukrů v lidském organismu také dochází k hromadění vody. Proto pozor na sladkosti, ale i bílé pečivo nebo slazené džusy a limonády.
Překopejte tedy svůj jídelníček ve prospěch menšího množství slaných a sladkých potravin, naopak podpořte podíl zeleniny, především té čerstvé. Nezapomínejte na dostatek vlákniny.
Existují také potraviny proti zadržování vody, které vám mohou významně pomoci ve vašem boji proti odulosti. Obecně platí, že zdatným bojovníkem proti přebytku vody je z chemických prvků draslík, který najdeme třeba v bramborách nebo meruňkách. Dokáže regulovat množství vody v buňkách a odstraňovat ji z mezibuněčných prostor.
Dalším významným prvkem při udržování rovnováhy vody v těle je vápník, který se hodně vyskytuje v máku či brokolici a květáku. Správné odvádění vody z těla podporuje i okurka nebo petržel, chřest či špenát, zelený a kopřivový čaj, šťáva z mladého ječmene nebo z aloe vera.
Praktikujte jógu
Příliš mnoho vody v těle může způsobovat také nevolnosti či nedostatek energie. Velmi vám může pomoci i úprava denního režimu ve prospěch pravidelnosti. Můžete-li, zařaďte do svého denního programu pravidelný pohyb, který podporuje tok energie v těle, rozehřeje vás a podpoří odvádění vody. Hodí se sporty zaměřené na kontrolu dechu jako jóga. Pozitivně působí i lymfatická masáž, která uvolňuje průtok lymfy a tělních tekutin.
Jestliže ovšem otoky nepovolí ani po úpravě jídelníčku a životního stylu a zařazení pohybových aktivit, je důležité se o nich poradit se svým lékařem. Mohou se za nimi skrývat i příznaky závažnějších onemocnění srdce či ledvin a zrovna tak může jít i o projevy vedlejších účinků některých léků.
Kolik vody se vlastně v lidském těle nachází? Obvykle jí bývá v průměru od 50 do 70 %. Pokud máte zájem, přesné množství vám zjistí speciální váhy (Tanita, InBody).