Med při hubnutí
Pokud chcete sladit zdravěji a třtinový cukr je pro vás příliš drahý nebo jinak nevhodný, med je lepší alternativou slazení. Na rozdíl od bílého cukru, se kterým jíte prázdné kalorie, med obsahuje zdraví prospěšné látky a dokáže být užitečným pomocníkem při hubnutí.
Pozor na kalorie
Pokud se domníváte, že budete sladit medem podle libosti a hubnout, mýlíte se. I včelí med je sladký a obsahuje kalorie, i když menší množství než v cukru. Tedy i s medem zacházejte opatrně.
Doporučení nutričních poradců zní, že byste neměli sníst denně více než čtyři polévkové lžíce medu. I pochoutky, jako jsou ořechy v medu, si proto dopřávejte s mírou.
Proč se med hodí k hubnutí?
Med se skořicí na hubnutí pomáhá shazovat kilogramy, protože:
- Má nižší glykemický index než cukr a glykémie po jeho požití proto nestoupá skokově. Cukr z medu se vstřebává pomaleji.
- V kombinaci se skořicí dokáže regulovat hladinu glykémie v krvi, nezpůsobuje její výkyvy.
- Povzbuzuje metabolismus, reguluje střevní mikroflóru.
Vynikající zdroj vitamínů a minerálů
Med obsahuje spoustu minerálů, kyselin a vitamínů. Jde například o vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E a K. Dále v něm najdete vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, železo a navíc i aminokyseliny, éterické oleje, bílkoviny a enzymy.
Zázvor s medem je výborným pomocníkem proti nachlazení a také podporuje metabolismus při hubnutí. S trochou nadsázky se med dá označit za přírodní antibiotikum. Působí antibakteriálně, proto se užívá k hojení ran, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při prevenci zánětů horních cest dýchacích a chřipek.
Jak poznat kvalitu?
Vybírejte si kvalitní med. Především musí být hodně hustý. Zkusíte-li ho přelévat, nesmí téct jako voda, ale naopak tvořit kapky. Teče-li, výrobce nebo dodavatel ho zřejmě naředil vodou.
Nemáte-li v obchodě při nákupu možnost přelévání, zkuste alespoň naklonit uzavřenou sklenici a pozorovat pohyb hladiny. Při otočení sklenice víčkem dolů by se také měla vytvořit vzduchová bublina a med by měl stékat pomalu. Teče-li příliš rychle, je nekvalitní. Při odkapávání ze lžičky by měl tvořit záhyby.
Cukernatost není problém
Nevadí, když med začne cukernatět, respektive tvořit krystaly. Jde o přirozenou vlastnost této látky. Cukernatění medu závisí na tom, jaký je v něm poměr mezi glukózou a fruktózou.
Pokud chcete, aby med byl opět tekutý, stačí nádobu vložit do vodní lázně a postupně ji zahřívat. Teplota ovšem nesmí stoupnout nad 45 °C. Tekutý vydrží pouze čistý akátový med. Při zpracování se do medu někdy přidávají chemické příměsi, aby necukernatěl, což ale není dobré. Přírodní med bez chemických zásahů je samozřejmě hodnotnější.
Květový med zlepšuje imunitu
Existují různé druhy medů. Květový vzniká, pokud včely na jaře opylují květy ovocných stromů a rostlin. Díky vysokému obsahu pylu z různých rostlin v něm najdete hodně rostlinných hormonů. Hodí se proto při povzbuzení organismu po dlouhé zimě, v rekonvalescenci, na zvýšení imunity. Má světlejší barvu. Květový med může být například slunečnicový, řepkový, akátový, lipový.
Lesní med označovaný i jako medovicový (z výměšků mšic, které včely sbírají) bývá často cenově dostupnější, protože nemá tolik léčivých účinků. Obsahuje ale více minerálních látek a je také tekutější. Vyrábí se také smíšený med, který je kombinací obou zmiňovaných druhů.
Léčivý je také pampeliškový med. Můžete si ho připravit doma z květů pampelišek a jeho užití je stejné jako u ostatních medů. Med z pampelišek bývá o něco světlejší než med včelí. Pomáhá například při poruchách metabolismu, čistí krev, zlepšuje trávení, má močopudné účinky, pozitivně ovlivňuje také činnost jater a sleziny.