Naučte se grilovat zdravě a chutně
Když v současnosti zavítáte do supermarketů, všude na vás útočí reklamní kampaň zdůrazňující grilování. Grily, maso, marinády, obracečky.
Naštěstí už je všeobecně známo, že grilovat se dá i zdravě. Pokud víte, jak a na čem a nevyrábíte si karcinogenní pochutiny, může být grilování příjemným zpestřením letních dnů. Pojďme si proto povědět, jak grilovat, aby se za váš jídelníček nemusel stydět ani expert na zdravou výživu.
Nebojte se zdravotních rizik
Lékaři občas zdvihají varovně prst, že grilování by se nemělo přehánět a mají pravdu. Pokud ale negrilujete každý den a řídíte se zásadami správného grilování, není důvod, proč byste si třeba jednou týdně o víkendu nemohli dopřát pořádnou grilovačku. Není třeba se bát žádných zdravotních rizik a ohrožena dokonce nebude ani vaše štíhlá linie, pokud se snažíte zhubnout.
Marinády aneb méně je více
Obloukem se vyhněte kupovaným marinádám. Marinády na grilování z obchodů obsahují zbytečně moc soli, konzervačních látek a zvýrazňovačů chuti. Připravte si svoji marinádu podle vlastní chuti.
Jak naložit maso na grilování? Vyzkoušejte různé varianty a brzy přijdete na to, co vám a vašim blízkým nejlépe sedne a na čem si pochutnáte. Můžete volit klasiku, tedy sůl, pepř, sladkou a pálivou papriku, přidávat česnek, bylinky, fantazii se meze nekladou.
Recepty na grilování nabízejí různé možnosti a není důvod nevyzkoušet něco vlastního. Pamatujte ale, že méně znamená více, pokud jde o ingredience. Chutě by se měly doplňovat, ne přebíjet. Do menších ryb můžete vkládat bylinky přímo dovnitř vykuchaného bříška.
Vyzkoušejte si i zeleninu
Zajímavou kategorií je také grilování zeleniny. Některé druhy zeleniny jsou k tomu přímo předurčeny. Například skvělé jsou grilované cukety, lilky, rajčata, kukuřice, papriky, mladé cibulky, brambory. Můžete ale vyzkoušet i fazolové a hrachové lusky, patisony, celer, kedlubny.
Stejně jako maso, i zeleninu je dobré před grilováním marinovat, aby získala chuť. K hotové zelenině podávejte studené omáčky, dresinky a dipy. I tady platí, že chcete-li uspokojit svůj mlsný jazýček a nezahodit snahu o štíhlou linii, je lepší připravit si vlastní domácí omáčky. Doma můžete připravit dietnější variantu už tím, že majonézu nahradíte kvalitním jogurtem.
Jaké zařízení je pro vás nejlepší?
Když chcete grilovat pravidelně a přemýšlíte o tom, jaký gril vybrat, přemýšlejte, co bude pro vás nejvhodnější. Grily totiž nabízejí spoustu různých variant a principů. Máte-li v úmyslu grilovat i doma, hodí se pro vás elektrický gril, který nevydává dým.
- Z pohledu zdravé výživy, jsou zřejmě nejlepší vodní grily, kdy je pod grilovaným masem umístěna vodní lázeň. Příprava masa tak probíhá směsí tepla, vodní páry a kouře. Tuk odkapává do vody a nevznikají tak žádné karcinogenní zplodiny.
- Také gril s lávovými kameny je výborný. Kameny odkapávající tuk dokážou nasáknout a ten se tak nepřepaluje. K nahřívání kamenů dochází buď elektřinou, Po skončení grilování se musí na pět minut nažhavit na maximum a tím se z nich vypálí nasbírané nečistoty.
- Nejklasičtější je ale gril na dřevěné uhlí, kdy tepelná úprava probíhá pomocí rozžhavených uhlíků. Nevýhodou je, že se spaluje odkapávající tuk a tím dochází k tvorbě karcinogenních látek. Bezpečné jsou z tohoto pohledu většinou plynové grily, které často mají vyřešen i odvod kapajícího tuku.
Kůže je nositelem chuti
Správná grilovačka začíná už výběrem výchozích surovin. Chcete-li grilovat maximálně dietně, zvolte bílé drůbeží maso, tedy krůtí nebo kuřecí, případně ryby, ať už sladkovodní či mořské, záleží na vaší chuti. Pokud je vaším cílem vyhýbat se tuku, vězte, že nejvíce tuku najdete u krůty a kuřete v kůži. Takže máte-li v úmyslu nezpronevěřit se zásadám zdravé výživy, odstraňte před konzumací ugrilovaných kousků kůži.
Má to ale jeden háček, protože právě ugrilovaná kůžička dodává masu tu správnou chuť. Je tedy na vás, zda tentokrát uděláte kompromis. Pokud jinak dodržujete zásady zdravého životního stylu, můžete si tento drobný prohřešek bez obav dovolit. Také je možné odstranit kůži těsně před doděláním a ještě vrátit kousky masa na gril, vytvoří se tak na nich kůrka, která vsákne část chuti z kůže. Budete mít zdravou, a přitom chutnou pochoutku.
Zapomeňte na marinované maso z obchodu
Ať už volíte jakékoli maso, vždy si vybírejte čerstvé. Když už se pro jednou rozhodnete dopřát si i vepřové, vybírejte si libové kousky, z hovězího je nejlepší mleté.
Vyhýbejte se marinovanému masu přímo z obchodů. Řetězce mají totiž jeden nepříjemný zvyk: Maso, kterému se blíží konec trvanlivosti jednoduše namarinují a dají ho do prodeje. Kupujete-li marinované maso, kupujete vlastně zajíce v pytli. Neviděli jste totiž výchozí surovinu před úpravou a neznáte její kvalitu. Riskujete tak zažívací potíže. Vyplatí se obětovat trochu času a koupit čerstvé kvalitní maso a upravit si ho podle sebe.
Horký vzduch a pára se postarají o výsledek
Jak grilovat? Kuřata či krůtu rozdělte na porce. Menší ryby ponechte vcelku, větší rozporcujte. Ideálně se ryby i ostatní pokrmy připravují na grilovací mřížce. Jinak se maso dá připravovat i na alobalovém tácku.
Vynikajícím receptem je zabalení masa do alobalu a vložení do žhavého popela. Tady se sice už nejedná o grilování, ale z hlediska zdravé výživy jde o naprosto dokonalou přípravu. O všechno se totiž postará horký vzduch a pára. Nepotřebujete žádný tuk a maso bude dokonale propečené, navíc alobal uchová šťávu.