Paleo stravování a hubnutí: Nenechte se odradit různými mýty

Chcete si vyzkoušet podobný jídelníček, jaký lidé dodržovali před mnoha tisíci či dokonce desítkami nebo stovkami tisíci lety? Jestliže toužíte po návratu do pravěku, můžete svůj každodenní jídelníček vyměnit za ten paleolitický čili pravěký.

Strava v době kamenné byla založena hlavně na tepelně upraveném mase a různých plodech. Ovšem paleo je spojeno i se spoustou mýtů. Posvítíme si na ně a vysvětlíme si, co vlastně paleo strava znamená v  praxi.

1. Musím jíst jenom syrové maso

Omyl. Pralidé také už znali oheň a i vy si můžete maso tepelně upravit podle své potřeby a chuti, například grilováním.

2. Od této chvíle budu spát v jeskyni

Předtím, než si pralidé začali budovat první příbytky, skutečně využívali přírodních skrýší k přenocování a úkrytech před zimou. Vy ale nic takového dělat nemusíte. Klidně můžete využívat všech moderních civilizačních vymožeností. Jedná se hlavně o způsob stravování a náhledu na svět.

3. Je to nebezpečné pro zdraví

Hloupost. Maso obsahuje řadu látek, které jsou pro fungování lidského těla nezbytné, stejně tak zelenina. Je jenom na vás, jak si namícháte pestrý jídelníček, zda bude obsahovat všechno, co pro život potřebujete.

4. Jíte příliš mnoho bílkovin

Obava je zbytečná. Doplňujete je velkým množstvím zeleniny, takže nemusíte mít strach o svůj zdravotní stav, není prokázáno, že by tato dieta měla negativní vliv na ledviny.

5. Nejíte žádné sacharidy

To také není pravda. Jíte sice méně sacharidů, ale zase kvalitních – z přírodního ovoce. Ve výsledku z něj načerpáte více energie, než z čokolády nebo sušenek.

6. Jídelníček je nudný

Rozhodně ne. Divili byste se, kolik variant jídel lze vymyslet. Podpoří to i vaši kuchařskou kreativitu.

7. Mohou si to dovolit jenom bohatí

Maso je sice drahé, ale na druhou stranu, při běžném stravování utratíte spoustu peněz za různé pamlsky s nulovou výživovou hodnotou. Nakonec zjistíte, že paleo stravování není o nic dražší a hlavně: Investujete tady do svého těla.

8. Strava není vyvážená

Je vyvážená. Maso přináší bílkoviny a tuky, v ovoci najdete sacharidy, v zelenině vlákninu. Jídelníček bude mít takové složení, jaké si vymyslíte. Je to na vás.

9. Po skončení diety přiberete

Paleo není dietou, ale spíše životní filozofií související s přemýšlením, způsobem pohledu na svět. Lidé se pro ně rozhodnou většinou celoživotně. Pokud byste s ním ale chtěli skončit, je třeba to dělat postupně a i pak dodržovat zdravý životní styl – tedy opět se nepřekrmovat sacharidy.

Prim hraje maso a rostlinné plody

Uvedli jsme na pravou míru některé mýty a nyní se podíváme na to, v čem je vlastně tento způsob stravování tak dobrý pro náš žaludek. Vědci, kteří zkoumají složení stravy, došli k názoru, že v průběhu dějin nedošlo k příliš výrazným změnám v oblasti lidského stravování.

Proto paleo jídelníček není zase tak velkým zásahem do života. Zkrátka a jednoduše genová výbava ani způsob stravování se od dávných dob zase tolik neliší. Díky tomu můžete jíst po vzoru doby kamenné i dnes.

Základem je obvykle maso. Pračlověk si ho musel ulovit, vy ho můžete koupit v řeznictví, nebo supermarketu, takže to máte mnohem jednodušší. Kromě masitého jídla paleo strava vychází také z plodů, které se v pravěku daly nasbírat, dnes je můžete koupit, ale také sehnat v přírodě nebo si vypěstovat na vlastní zahrádce. Pokud jde o tepelné úpravy, maso se peklo či vařilo na ohni, což platí i dnes.

Některé potraviny smíte jíst, jiné nikoli

Z charakteristiky paleo diety také vyplývá, že některé potraviny jíst smíte, což jsou ty, ke kterým pralidé měli přístup a mohli si je snadno opatřit. Do této skupiny patří zelenina, ovoce, libové maso, mořské plody, ořechy, semena.

Naopak mezi zakázané potraviny patří ty, které pračlověk neznal, a proto je ani nemohl konzumovat, a to jsou obiloviny, mléčné výrobky, cukry, sladkosti, luštěniny, alkohol.

Paleo recepty proto vychází z povolených potravin. Jedná se o tepelně upravená masa doplněná většinou velkou porcí zeleniny.

Jídlo bez chemických úprav

Paleo jídlo má hubnoucí efekt, a to dlouhodobý, ovšem kolik zhubnete, to je samozřejmě u každého člověka individuální. Jedná se o životní styl, který je s tím spojený. Velmi často se tímto způsobem stravují lidé, kteří cvičí crossfit.

Pravěké pokrmy nejlépe vystihuje pojem nízkosacharidová strava. Výrazně totiž ve své stravě omezujete sacharidy. V zásadě je do svého těla dostáváte jenom v přirozené podobě, a to v ovoci, nebo sladších druzích zeleniny. Paleo potraviny navíc neprocházejí žádnou chemickou úpravou, takže máte jistotu, že jíte skutečně hodnotnou přírodní stravu bohatou na vitamíny, minerály, enzymy, vlákniny i bílkoviny.

Pozor na některá rizika

Ovšem nesmíme zapomenout ani na to, že paleolitické stravování je spojeno s určitými riziky. Jedno z nich spočívá právě v tom, že jíte velmi málo sacharidů. Můžete mít méně energie, být unavenější.

Jak proti tomu bojovat? Nezapomínejte na ovoce, které vám dodá sacharidy. Je také třeba dát si pozor na konzumaci tučného masa. Právě proto, že paleo jídelníček je postavený na vysoké konzumaci masa, vybírejte si libové kousky a preferujte méně tučné druhy masa jako drůbež či ryby.

Záleží také na vás, jakou formu paleo stravy upřednostníte. Někdo sází hlavně na pečené maso a syrové plody, jiné paleo proudy jsou tolerantnější a dovolují třeba i pečenou zeleninu. Důležité je jedno: Paleo strava má zdravý základ a nenechte se proto od ní odradit různými nesmyslnými mýty.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.