Plavání: Komplexní pohyb pro optimální spalování kalorií
Jedním z nepříjemnějších sportů je plavání. Voda nadnáší lidské tělo, a pokud umíte využít jejích příjemných vlastností, můžete si plavání opravdu užít. Protáhnete se, osvěžíte se a příjemně naladíte.
Navíc také uděláte něco pro své zdraví, protože při plavání nejenom účinně spalujete kalorie, ale také pomáháte páteři a svalům. Využijte proto léta a hezkého počasí, které přímo svádí ke koupeli.
Cvičení vhodné i pro lidi s nadváhou
Plavání je sportem, který může provozovat prakticky každý bez omezení. Proto je také mezi lidmi tolik oblíbené. Díky tomu, že voda nadnáší tělo, šetří pohyb ve vodě v maximální míře klouby. Doporučuje se tak třeba i lidem s nadváhou a obezitou, kteří při suchozemských sportem hodně zatěžují páteř a kloubní aparát právě kvůli svým nadbytečným kilogramům, které nosí.
V kombinaci s dodržováním ketonové diety a produkty od KetoMix se skvělé výsledky dostaví již během pár dní.
Nadlehčující funkce vody ale zajistí, že je zátěž minimální, a proto je plavání skvělým způsobem, jak efektivně hubnout, ať už se jedná o hubnutí v útlém věku či hubnutí v menopauze, a spalovat tuky, pokud máte hodně přebytečných kilogramů. Kvůli nižší námaze kloubů je skvělé i pro seniory, kteří mnohdy trpí například artritidou a podobnými chorobami.
Zatěžujete svaly celého těla
Proč plavat? Jde o výborné aerobní cvičení, tedy takové, při kterém práce svalů a následné metabolické procesy v nich probíhají s přítomností kyslíku. Jde o pohyb prováděný střední intenzitou po delší dobu a za zvýšené tepové frekvence. Kyslík je zde využíván k přeměně tuků a glukózy na energii. Díky tomu během pohybu ve vodě dobře spalujete.
Výhodou je, že jde o skutečně velmi komplexní pohyb, při kterém rovnoměrně namáháte a zatěžujete svaly celého těla, což má na vaši tělesnou kondici blahodárný vliv. Existuje totiž řada sportů, při kterých výrazně namáháte jenom určité svalové partie, a jiné naopak zahálejí. Může pak docházet jednostrannému přetížení některých svalových skupin, a to samozřejmě není dobré. U plavání vám nic podobného ovšem nehrozí, a právě proto jde o lékaři a fyzioterapeuty velmi podporované posilování, a to i při hubnutí v menopauze. Před plaváním je také dobré si krátce protáhnout svaly.
Letní dovolená ve znamení vody
Ovšem rovnoměrné zatížení všech svalů i šetrnost ke kloubům nejsou jediné pozitivní efekty plavání. Dýcháním si zároveň navyšujete kapacitu plic a také zlepšujete stav srdečně-cévního systému. Celkově tak zlepšujete kondici.
Nezáleží přitom na tom, kam budete chodit plavat. Na jaře, na podzim a v zimě se stojí za to poohlédnout se po nejbližším krytém bazénu. V létě máte samozřejmě mnohem širší možnosti. Můžete vyrazit na blízký rybník, přehradu, nebo vyjet na za hranice k moři.
Vaše letní dovolená je časem, kdy si konečně můžete pohyb ve vodě opravdu vychutnat. Vždy ale dbejte, abyste plavali tam, kde je kvalitní a čistá odzkoušená voda bez obsahu sinic a dalších mikroorganismů, které by vám mohly způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Každý totiž nemá hroší kůži.
Kupte si plavky, čepici a brýle
Pořiďte si také kvalitní plavky, které vám vydrží delší dobu. Raději kupte ještě jedny do rezervy. Na oblékání jsou praktičtější jednodílné plavky.
Hodí se i čepice a brýle. Proč? Pokud se budete chtít plavání věnovat soustavněji, budete obojí potřebovat. Určitě vám není příjemné, když máte mokré vlasy a vodu v uších a očích.
Při rekreačním plavání také lidé často ponechávají hlavu v záklonu právě kvůli tomu, aby neměli vodu ve vlasech a uších. Tím ovšem trpí krční páteř a také svaly na ramenou a šíji. Když budete mít čepici, můžete si dovolit zaujmout správnou polohu hlavy a krční páteř vám za to poděkuje. Brýle zase ochrání oči od chloru v bazénech nebo také soli v moři. Zlepší se i vaše orientace ve vodě.
Dopřejte si denně půlhodinku ve vodě
Jak dlouho a jak často plavat? Klidně si můžete jít zaplavat denně, protože, jak už jsme zdůraznili, jde o šetrnou sportovní aktivitu. Platí, že abyste díky plavání začali spalovat podkožní tuk, musíte v rychlejším tempu plavat půl hodiny až hodinu.
Kolik kalorií můžete plaváním spálit? Záleží samozřejmě na vaší tělesné hmotnosti. Člověk o hmotnosti 55 kg vydá za hodinu plavání asi 1600 kJ, 65 kilový člověk zhruba 2000 kJ, 70 kilový 2140 kJ, 75 kilový 2300 kJ, 80 kilový 2450 kJ, 85 kilový 2600 kJ a 90 kilový 2750 kJ. Pokud nevíte, zda se vaše hmotnost pohybuje v normě, zjistěte BMI!
Není podstatné, kterému plaveckému stylu dáte přednost, zda například preferujete prsa, kraul, nebo třeba znak. Můžete si vybrat i podle toho, které svaly chcete nejvíce vytvarovat a posílit. Jestli dáte přednost kraulu či motýlku, budete mít časem silná ramena a paže, v případě prsou hodně posílíte zádové svaly a hýždě. Proto je také dobré jednotlivé styly střídat.