Proč byste měli (z)hubnout při obezitě?
Proč taková situace vůbec vzniká? Proč lidé tloustnou více, než je zdrávo? Na vině je hned několik faktorů. Minimum pohybu, sedavý způsob života a zaměstnání, stres, emoční přejídání, dostatek potravy, který vede k tomu, že se neustále něčím cpeme… Když se jich sečte víc dohromady, může být výsledek doslova fatální.
Někdy vás vyburcuje i posměch
Spoustě lidí bohužel nadváha v životě příliš nepřekáží. Stejně se moc nehýbou, neustále jenom sedí nebo jezdí autem či prostředky městské hromadné dopravy a tak ani nepoznají, že se zadýchají, už když mají vylézt do prvního patra. Kila postupně přibývají a oni nad tím mávají rukou. Neřeší, že co chvíli musí kupovat nové oblečení, protože to staré už nedopnou.
Proberou se často až ve chvíli, kdy jim hrozí obezita, nebo už je reálným stavem. K prozření může přispět třeba i nepříjemný incident, kdy jim někdo nešetrně vynadá do tlusťochů. Rozzlobí se, ale vědí, že dotyčný uhodil na citlivé místo. Začnou o tom přemýšlet. Vážně jsem tak tlustý/tlustá? Pozorují se v zrcadle a náhle zjišťují své nedostatky.
Přicházejí zdravotní komplikace!
Také se mohou probrat v okamžiku, kdy nastanou nějaké zdravotní problémy, jichž je nadváha a obezita příčinou. Především se zvyšuje krevní tlak. Lékařka tak může upozornit při pravidelné prohlídce, že tlak je vyšší, než by měl být a označit příčinu. Také cukrovka druhého typu je důsledkem přejídání, tloušťky a nezdravého životního stylu.
Poznáváte se? Varovala vás vaše praktická lékařka, že byste se svojí hmotností měli dělat něco sami a vrtá vám hlavou hrozba dalších zdravotních komplikací? Ať už jste se kvůli nadváze rozhodli hubnout sami nebo vás k tomu třeba popíchl váš lékař, odvedli jste už první kus práce v tom, že jste si uvědomili svoji situaci a rozhodli se s ní něco dělat.
Muži se proberou až na poslední chvíli
Většinou je to tak, že ženy si uvědomují nadváhu dříve, než muži. Často při povídání s kolegyněmi, kamarádkami, příbuznými řeší svoji hmotnost. Chtějí dobře vypadat a tak jim není lhostejné, jakou velikost šatů mají a že se jim kolem pasu rýsuje nehezká pneumatika, která je v upnutém modelu vidět. Zkoušejí různé diety, zdravé recepty.
Muži naproti tomu někdy nechají situaci dojít až do okamžiku, kdy třeba reálně skončí v nemocnici na ARU s infarktem. Teprve pak pochopí, že vysoký krevní tlak je přímým důsledkem toho, jaké břicho si za posledních pár let vytvořili. Srdce se musí mnohem víc namáhat, když má všechny ty kilogramy zásobovat krví a kromě toho bojuje s kornatění tepen způsobeným stravou s přebytkem zlého LDL cholesterolu. Začnou svůj životní styl přehodnocovat až ve chvíli, když už jim doslova smrt klepe na dveře.
Případy morbidní obezity končí špatně
V takovou chvíli je důležité se nad vším zamyslet a nastartovat proces hubnutí. Přibývající kilogramy totiž člověka stále více omezují i v běžném životě. Nemůže vyjít do schodů. Problémem se mohu stát i běžné úkony, které štíhlejší člověk zvládne bez potíží, jako třeba osprchovat se ve sprchovém koutě standardní velikosti – nevejde se tam. Utřít si zadek po velké toaletě.
Například televize TLC tři roky sledovala boj jednoho z nejtlustších mužů na světě, devětatřicetiletého Rickyho Napuiho žijícího na ostrově Guam. Vážil 408 kilo a snažil se zhubnout. Ve všech úkonech mu musela pomáhat jeho manželka, bez její pomoci už nedokázal opustit postel, na které trávil většinu času. Pak u něj nastaly dýchací potíže a selhalo srdce. Nepomohlo ani oživování. Přímou příčinou smrti se tak stala morbidní obezita. Podobných případů je spousta a většinou končí bohužel stejně tragicky.
Pozor na viscerální tuk
Pravda je, že závisí na vaší postavě, kam se vám bude nejvíce usazovat tuk. Z tohoto pohledu jsou na tom nejhůře postavy typu jablka, u kterých se tuk střádá hlavně v oblasti břicha. Právě tento viscerální tuk je nejnebezpečnější s ohledem na možná rizika srdečních infarktů, cévních mozkových příhod. Pokud máte sklon k vytváření tukových polštářů v této oblasti, hlídejte si pečlivě obvod svého pasu.
Ukazatelem nadváhy a obezity je samozřejmě i BMI, tedy body mass index. Hodnoty BMI 25-29,9 už značí nadváhu a zvýšená zdravotní rizika, 30-39,9 vysoké riziko a nad 40 už jde o morbidní obezitu. V těchto případech se pak často doporučuje podvázání žaludku, které zaručí menší hlad. Podvázání žaludku by však mělo být poslední možností, jak s nadbytečnými kilogramy zatočit. Jak rostoucí obvod pasu, tak BMI by mělo být výstražným signálem k hubnutí. Vypočítejte si své BMI na této kalkulačce.
Přitom už snížení hmotnosti o 5-10 %, což u 200 kg vážícího obézního pacienta znamená 10-20 kg přinese snížení zdravotních rizik. Projeví se zvýšením hladiny hodného cholesterolu, snížením glykémie a krevního tlaku, menším rizikem trombóz (ucpání cév a žil). Jak na to?
Bojujte s kilogramy!
Uvědomili jste si svůj problém s nadváhou či obezitou a chcete s ním bojovat. Nezbývá, než se soustředit na všechny faktory, které mají na hubnutí vliv. Tedy pravidelně se hýbat – pro obézní je ideální plavání, nebo nordic walking, což nezatěžuje klouby.
Dále nasadit vyváženou stravu v podobě Pestrého jídelníčku a kromě toho mnohdy lékař doporučí i farmakologickou podporu. Důležitá je pomocná ruka rodiny a okolí. V kolotoči stresových situací bez podpory blízkých lidí se dá těžko hubnout.
Často také přichází v úvahu bariatrická operace žaludku (zmenšení jeho obsahu různými způsoby). Může pomoci i konzultace u psychologa, pokud je obtížné dodržovat dietní režim (například u emočního jedení apod.).