Pravda nebo mýtus: Pomůže bezlepková strava s hubnutím?
Bezlepkový jídelníček je v prvé řadě strava pro nemocné celiakií, pro které znamená vynechání lepku jedinou možnost, jak se zbavit vleklých a nepříjemných zdravotních potíží. Ovšem situace se hodně změnila. Bezlepkovou stravu začali zkoušet i zdraví lidé jako recept na hubnutí. Opravdu to funguje. Lepek prakticky vylučuje například nízkosacharidová dieta.
Bezlepkové potraviny
Primárně je třeba říci, že bezlepkový jídelníček je hlavně způsobem stravování pro nemocné, kteří trpí nesnášenlivostí lepku. Problém je to, že je v podstatě nutné při této dietě vynechat veškeré potraviny s obsahem obilovin, byť třeba minimálním. Lepek je bílkovinou, kterou najdete v obilí, jedná se o směs dvou bílkovin, a to gluteinu a prolaminu. Obsahuje ho pšenice, a to i špalda, takže špaldová mouka bezlepková není. Je tedy fuk jestli jde o bílou nebo celozrnnou mouku.
Dále se lepek nachází v žitu a také ječmeni a ovsu, i když u těchto dvou obilovin jenom v menším množství. Nejde tedy jenom o pečivo, zákusky nebo třeba těstoviny. Lepek se vyskytuje třeba i v kečupu, uzeninách nebo dokonce jogurtech, i když v těchto potravinách byste ho neočekávali. Proto bezlepková dieta je výrazným zásahem do životosprávy. Je třeba se naučit stavět jídelníček na potravinách bez lepku. Vyzkoušejte třeba různé nízkosacharidové recepty, které jsou většinou i bezlepkové.
Bezlepková mouka
Jak to tedy s lepkem ve skutečnosti je? „Naši předkové jedli potraviny s lepkem dlouhá staletí a byli zdraví,“ říkají zastánci stravy s lepkem. „Ano, lepek jedly i generace před námi, jenže jeho množství bylo mnohem menší než dnes. A navíc šlechtění obilovin a také novodobé zpracování mouky způsobuje, že lepku je mnohem více,“ argumentují pro změnu lidé, kteří se bezlepkové stravě nebrání. A v podstatě mají pravdu oba tábory.
Ano, mouku s lepkem jíme od nepaměti. Vědci už ale v současnosti přiznávají, že šlechtění a modifikace zrn mění i složení mouky. Příčinou celiakie a alergie na lepek proto mohou být i tyto modifikace. Mouka našich prababiček z první republiky by se od té dnešní lišila. Pozná se to i na tom, že těsto třeba má jinou strukturu než dnes. Samozřejmě je bohužel pravdivé i tvrzení, že se lepkem doslova přecpáváme, a to denně. Jíme chléb, pečivo, koláče, zákusky, těstoviny…Naši předkové toho zdaleka nekonzumovali tolik.
Bez lepku nebo s ním?
Existují teorie, že alergie na lepek se může objevovat u lidí, jež od něj byli dlouho chráněni. Maminkám se proto doporučuje, aby svým dětem daly lepek už v době kojení, tedy cca v pátém měsíci. Potom budou odolnější. Není to ale samozřejmě potvrzeno, jde spíše o domněnky.
Samotní lékaři v otázce přínosu bezlepkové diety v případech, kdy nejste nemocný celiakií, trochu tápou. Řada z nich říká, že pokud není dotyčný nemocný s celiakií, lepek může klidně ve stravě ponechat. Jiní doporučují vyzkoušet vynechání lepku. Když se dotyčný cítí lépe, může se stravovat bezlepkově. Například může bezlepková strava pomoci u dětí trpících bolestmi břicha po jídle.
Bezlepkové dietě podlehly i celebrity
Řada celebrit ale tomuto trendu podlehla a tvrdí, že se při dietě cítí lépe, daří se jim hubnout a prý nejsou tak unavení, mají také více energie. Například Victoria Beckhamová, americká herečka Gwaneth Paltrowová tvrdí, že nemají trávicí obtíže. Spousta lidí potom následuje své oblíbence a bezlepkovou stravu zkouší také. Někteří u ní potom už zůstanou, protože opravdu pociťují pozitivní změny. Pokud jim způsob stravování vyhovuje, proč ne.
Bezlepková dieta ale neznamená spasení
Často se používá termín moučné břicho. Tedy tloustnutí do značné míry způsobuje příliš velké množství výrobků z mouky, které konzumujeme. Z tohoto pohledu je vynechání nebo omezení obilovin přínosným krokem. Rozhodně se ale nedá říci, že vysoký podíl lepku ve stravě obecně může za tloustnutí obyvatelstva. Nic podobného neprokázaly žádné studie.
Pravda je ale taková, že bezlepková dieta není spasením pro všechny. Zatímco někomu může pomoci, jiný bude naopak unavený a podrážděný a třeba i přibere. Musíme totiž zdůraznit, že bezlepková strava znamená i vynechání výrobků z celozrnné mouky, které obsahují spoustu vlákniny, vitamínů zejména ze skupiny B a také minerálů. Proto je vhodné konzultovat bezlepkovou stravu se svým lékařem.
Pomáhá při hubnutí?
Jestliže netrpíte celiakií, není nutné se lepku vzdávat. Pokud se chcete přesvědčit, jak jste na tom s intolerancí některých potravin a jejich složek, stačí si koupit v lékárně testovací sadu. Z kapky krve si můžete udělat základní analýzu. Možná vám ukáže, že vaše tělo nesnáší lepek úplně dobře. Pak můžete zkusit, jak vám třeba měsíc bude bez lepku.
Mějte ale na paměti, že takový jídelníček vyžaduje zařazení bezlepkových receptů a tím i velkou úpravu stravy – musíte nahradit zdroje vlákniny, minerálů a vitamínů, které čerpáte například z celozrnné mouky jinak, tedy zeleninou, ovocem, luštěninami atd. Jednoznačným přínosem při snižování váhy je odbourání pečiva z bílé mouky. To vám samozřejmě s hubnutím pomůže.
Snížení příjmu sacharidů je přínosem
Proč se při bezlepkové dietě hubne? Jednoduše proto, že s výrobky z mouky vynecháváte ve stravě také významný podíl jednoduchých sacharidů. Právě ty mají velký podíl na tloušťce. V zásadě se pak bezlepková dieta svým složením podobá nízkosacharidové dietě, při které shazujete díky omezenému příjmu cukrů. Takže z tohoto pohledu je přínosná, za předpokladu, že přísun sacharidů pro vaše tělo nebude tak extrémně nízký, abyste trpěli únavou, bolestmi hlavy, podrážděností a podobně. Naštěstí existuje plno výborných nízkosacharidových receptů, nemusíte se tak bát, že byste si na jídle bez klasických příloh nepochutnali.
Tedy ano – bezlepková dieta může být přínosná i pro zdravé lidi, za předpokladu, že jejich tělu nechybí žádné výživové látky a cítí se i při dietě z hlediska výživy spokojení a dostatečně nasycení.
Vyvracíme častý omyl
Někdy se objevují zaručené zprávy, že lidé po vysazení lepku tloustnou. Nejde ale o pravdivou informaci. Lidé s celiakií špatně tráví, lepek se jim usazuje ve střevech, a proto hůře vstřebávají potravu. Když začnou jíst bez lepku, tento problém odpadá a potrava se vstřebává lépe. Proto mohou i lehce přibrat – nejde ale o to, že by se při bezlepkové dietě tloustlo. Spíše se tak celiakové dostávají na svoji normální váhu, kterou by měli v případě, že by trávili dobře a nebyli omezováni nemocí.