Asijská dieta: Buďte štíhlí díky rýži
Řada zásad asijské kuchyně a asijské diety navíc respektuje zásady zdravé výživy, jak je známe my Evropané. Proto se nemusíte obávat nějakých jednostranných a nesmyslných experimentů, které vám mohou víc ublížit, než prospět. Naopak. Velká část pravidel je přinejmenším k zamyšlení. Především asijská kuchyně sází na velké množství zeleniny, což je hodně chvályhodné. Navíc zelenina se používá v malých kouscích (většinou nudličky) a dobře ochucená, takže jí mohou podlehnout i lidé, kteří jinak z pohledu na syrovou mrkev dostávají kopřivku. Se zeleninou dodáváte svému tělu hodně vlákniny, minerálů a vitamínů.
Kromě běžného masa najdeme v asijských receptech také rostlinné maso, nejčastěji tofu vyráběné ze sojového mléka. Jedná se o skvělý zdroj bílkovin, který může příjemně ozvláštnit jídelníček. Rostlinné maso stále častěji potkáme také v našich kuchyních, některé společnosti z něj vyrábějí dokonce produkty připomínající hamburger nebo smažené kuře.
Zapomeňte na studenou limonádu
Pitný režim je samozřejmě důležitý i při asijské kuchyni. Možná jste si všimli, že se Asiaté během jídla neprolévají studeným pivem nebo sladkou limonádou. Pokud byste k nim ale zašli krátce před obědem, zhruba tak půl hodinky, nejspíš byste je přistihli, jak popíjejí vlažný čaj, a to zelený, bílý nebo třeba jasmínový, každý podle své chuti.
Proč asijská kuchyně dodržuje právě tato pravidla? Když nebudete během jídla příliš popíjet a zvláště studené nápoje, trávicí enzymy budou pracovat rychleji, efektivněji a také lépe odvedou z těla odpadní látky. Tekutiny, které se do žaludku a střev dostávají souběžně s potravou, totiž práci enzymů brzdí. Na durhou stranu, když si dopřejete šálek vlažného čaje asi půl hodiny před hlavním jídlem, nastartujete tím metabolismus, který pak bude lépe spalovat a využívat potravu.
Chutné vývary podpoří tvorbu žaludečních šťáv
Určitě vám neušlo, že asijské recepty hodně sázejí na polévky. Nemají zahušťované polévky jako my, dávají přednost čirým vývarům z masa, čerstvých bylin a čerstvé zeleniny. Mají také jednu skvělou zásadu. Čerstvou zeleninu vkládají do polévky až nakonec, krátce před konzumací. Díky tomu je dostatečně měkká, aby se dala dobře kousat, ale ne příliš měkká pro rozvaření. Také si díky krátkému varu zachová dostatek vitamínů.
Rovněž asijské domácnosti a restaurace používají na polévku malé šálky, nikoli velké hluboké talíře jako my. Polévka tak může být chutným předkrmem, kterého se nepřecpete – i na tom je dieta založena. Polévkou na úvod jídla povzbudíte tvorbu žaludečních šťáv. Kromě toho v jídlech z Dálného východu najdete obrovské množství zeleniny – různé druhy zeleniny tvoří, až tři čtvrtiny objemu pokrmu. To je skvělá zásada – i když sníte více jídla, má zelenina minimum kalorií. Dále minimalizují brambory, a pokud už je použijí, nesahají po klasických, ale po těch sladkých.
Zkuste hnědou i červenou rýži
Do každého pokrmu asijské kuchyně se přidávají bylinky. Díky nim je jídelníček pestrý a podporuje trávení. Také výchozí potraviny jsou zdravé a chutné. Například rýže je chutná a zdravá. Ovšem nesmíte sahat po naší bílé předvařené rýži, která má vysoký glykemický index a tím způsobuje skokové zvýšení hladiny krevního cukru.
Asiaté servírují k pokrmům i hnědou nebo červenou rýži, která má glykemický index nižší. Sacharidy se z ní uvolňují postupně, zasytí vás a energie vám vydrží dlouhou dobu. Co je důležité úplně vynechat, to je kravské mléko. Protože se Asiaté domnívají, že kravské mléko zpomaluje trávení, využívají hlavně rostlinná mléka jako kokosové, sójové nebo mandlové. Každodenní konzumace ryb je v Asii samozřejmostí. Vaše tělo z nich získá hodně omega 3 mastných nenasycených kyselin.
Vyzkoušejte si hůlky
Ruku na srdce: Viděli jste někdy obézního Číňana nebo Japonce? Pravděpodobně ne. Kromě výše popsaných opatření je důvodem i skutečnost, že jedí často po menších porcích. Nenaloží si na talíř hromadu jídla od jednoho druhu, ale mají spoustu malých talířků a mističek, ze kterých uďobávají. I tato pestrost stravy přispívá k lepšímu trávení a zpracování potravy.
Něco do sebe má i používání hůlek místo příborů. Jíte po drobných soustech a zdaleka se tolik nepřecpete. Jídlo navíc chce šikovnost, takže díky vlastní technice jídla spálíte i nějaké kalorie, což není nikdy na škodu. Jídlo si i mnohem více vychutnáte. Nemůžete jíst rychle, ve stresu a za pochodu jako to máme ve zvyku u nás – hůlkami to z principu nejde. Určitým minusem diety může být, že asijské potraviny nejsou tak snadno sehnatelné, ovšem i u nás už se řada z nich v asijských obchodech prodává.
Výhody asijské diety
- Jíte velké množství zeleniny.
- Dodáváte tělo hodně omega 3 nenasycených kyselin z ryb a mořských živočichů.
- Cílenými opatřeními podporujete a zrychlujete trávení.
- Konzumujete jenom malé množství jednoduchých cukrů.
Nevýhody asijské diety
- Někomu asijská jídla nechutnají, specifická chuť není pro každého.
- Speciální suroviny mohou být drahé.
- Některé suroviny jsou obtížněji dostupné (nutnost navštívit speciální asijské obchody).
- Jídla mohou obsahovat zvýšené množství glutamanu sodného, to ale platí hlavně pro asijská jídla z bister – vy sami se při přípravě jídel glutamanu vyhněte.
Jídelníček při japonské dietě na 3 dny:
1. den:
Snídaně: miso polévka s mořskou řasou
Oběd: restované kuře se zázvorem a jarní cibulkou
Večeře: ryba v páře
2. den:
Snídaně: pikantní polévka
Oběd: krevety v omáčce Char Siu
Večeře: rýže s nakládanými švestičkami umeboši
3. den:
Snídaně: polévka se zeleninou a zázvorem
Oběd: kuřecí prsa na kešu
Večeře: zelí s hlívou ústřičnou