Přirodní fytoestrogeny: Bojovníci proti rakovině prsu i přebytečným kilům
„V jednom sójovém bobu je tolik estrogenu jako v antikoncepční tabletě,“ také jste už někde slyšeli nebo četli podobné bludy? Pokud ano, musíme tato tvrzení rázně dementovat. S oblibou je šíří odpůrci sóji, kteří chtějí lidi řádně postrašit. Vzápětí se škodolibostí dodávají na adresu žen, že si konzumací sóji mohou narušit rovnováhu estrogenu v těle. Omyl. Nenechte se těmito škarohlídy rozhodit, protože pravda je někde jinde.
Rostlinné fytoestrogeny nemohou ublížit
Ničeho se nebojte, vysvětlíme si, jak to ve skutečnosti je. Určitě už jste zaregistrovali pojem rostlinné fytoestrogeny. Co to je? Jedná se o rostlinné látky, které svojí chemickou stavbou připomínají ženský pohlavní hormon estrogen. Jejich působení se také hodně podobá vlivu estrogenu. Ovšem je třeba zdůraznit, že jde o mnohem slabší působení. Tvrzení různých všeználků, že vám mohou fytoestrogeny v potravinách způsobit problémy, proto v žádném případě nevěřte. Samozřejmě vždy platí nic nepřehánět, ale i když je budete konzumovat pravidelně, nikdy vám nemohou nijak ublížit.
Potraviny důležité pro ženy
Naopak, přírodní fytoestrogeny mají na vaše tělo blahodárný vliv. Jaké potraviny tyto látky obsahují? Nejvíce fytoestrogenů najdete v luštěninách, v sóje a také některých druzích semínek, především ve lněném a sezamovém. Konzumovat by tyto potraviny měly hlavně ženy. Obzvláště důležité jsou pro ženy v menopauze.
Při menopauze totiž dochází k poklesu hladiny estrogenu v ženském těle. Jak už bylo řečeno, fytoestrogeny sice nemohou nahradit produkci estrogenu v ženském těle, protože jejich působení je mnohem slabší, ale přesto je důležité. Estrogen je zároveň velkým ochráncem ženy. Pomáhá třeba proti osteoporóze, některým druhům rakoviny. S jeho klesající hladinou ale ženy o tuto přirozenou ochranu přicházejí.
Jak fytoestrogeny v organismu působí?
Jejich úkolem je vázat se na lidské estrogenní receptory. Díky této vazbě mohou buď omezovat tvorbu estrogenu, nebo ji podporovat. Konkrétní chování v lidském těle přitom závisi na tom, kolik a jakých estrogenových receptorů má, kolik estrogenu se aktuálně nachází v krvi. Ovšem estrogeny nemají vliv na tzv. vaginální maturační index, což je vlastně početní vyjádření účinků estrogenu. Pokud by na něj měly vliv, mohla by třeba taková sója sloužit i jako účinná antikoncepce. Už jsme si ale řekli, že tohle neplatí a nefunguje. Kdyby to fungovalo, oč by se snažil farmaceutický průmysl při výrobě antikoncepce? Fytoestrogen obsažený dejme tomu v sóji nemá schopnost ovlivnit ženský menstruační cyklus natolik, aby zabránil nechtěnému otěhotnění. Proto porovnávání sójových bobů s antikoncepčními tabletami je za vlasy přitažený nesmysl.
Co ale fytoestrogeny mohou ovlivnit, stejně jako jejich sesterské estrogeny, jsou potíže po menopauze. Prokazatelně třeba zmírňují nepříjemné návaly horka. Proto je zdravá strava s dostatečným podílem fytoestrogenů pro ženy během přechodu a po něm obzvláště důležitá. Zmiňovali jsme už luštěniny a také semena, jako potraviny bohaté na fytoestrogeny.
Které další pokrmy dokážou především ženám fytoestrogeny dodat? Jsou to například ořechy, ale patří sem třeba i rýže, česnek, brokolice, otruby z ovsa. Obsahují je ale i některé nápoje včetně třeba vína a piva. Rozhodně tím nechceme nabádat k přehnanému pití, nebo dokonce alkoholismu, ale pokud si čas od času dáte skleničku piva či vína, nijak si tím neublížíte.
Tři druhy látek
Určitě už jste slyšeli o tom, že víno obsahuje isoflavonoidy. Jde o jeden druh fytoestrogenů, který svými vlastnostmi nejvíce připomíná estrogen. Najdete ho v čočce, fazolích, sóje, cizrně a stejně tak se nachází v jeteli. Dalším druhem fytoestrogenů jsou lignany. Ty objevíte také v čočce, fazolích, ale také ve lněných semínkách a některém ovoci či zelenině. Třetí druh fytoestrogenů, kumestany obsahují klíčkovité rostliny.
Příznivé účinky fytoestrogenů
Podstatné ovšem je, jaký vliv mají fytoestrogeny na lidské zdraví. Je třeba říci, že chrání proti rakovině prsu, a to ve chvíli, kdy je v těle hladina estrogenu vysoká. V takovém případě jsou obranným rytířem. Známe tedy důvod, proč by ženy v reprodukčním věku měly pravidelně konzumovat luštěniny a semínka. Pomáhají se tak preventivně chránit před rakovinou prsu.
Ovšem v období, kdy už u ženy skončil reprodukční věk, a proběhla menopauza, hladina estrogenu výrazně klesne. Tehdy mohou naopak vyvolat růst rakovinných buněk. Proto je třeba s nimi v tomto období zacházet velmi opatrně. Z toho vyplývá, že ženy v přechodu mohou fytoestrogeny jíst na zmírnění obtíží, později ale po prodělaném přechodu už ne. Podporu růstu nádorových buněk mohou fytoestrogeny podle studií vytvořit zejména ve velmi nízkých koncentracích, ve vysokých množstvích mu naopak zabraňují. Mechanismus působení estrogenů se stále ještě velice intenzivně zkoumá.
Mužům se zvýší libido
Kromě potíží s přechodem jsou ale fytoestrogeny užitečné i jako ochrana před osteoporózou, tedy řídnutí kostí. Dokážou chránit cévy před aterosklerózou a to zejména u žen během menopauzy. Zároveň jsou přírodní anti-aging ochranou, tedy proti stárnutí. Co je ale neméně důležité, klinické studie prokázaly, že fytoestrogeny mají kladný vliv i na hubnutí. Zřejmě fytoestrogen genistein dokáže snižovat nadváhu a obezitu. Dosud ale není jasný přesný mechanismus, jak vše probíhá. Vědci musí zkoumat dál, než se jim tenhle oříšek podaří rozlousknout.
Měli bychom dodat i to, že fytoestrogenům by se neměli vyhýbat ani muži, a to především ti, kteří mají potíže se zvětšením prostaty nebo se dokonce se léčí s rakovinou prostaty. Dokonce se mluví i o tom, že u mužů fytoestrogeny obsažené v pivu dokážou lehce oddálit ejakulaci a zvýšit libido.
Všeho s mírou
Objevují se ale i některá negativa spojená s některými fytoestrogeny. Například, že když člověk jí v mládí genisteina a coumestrol, může mít potíže s plodností. Diskutuje se i o tom, jaký vliv má dlouhodobá a vysoká konzumace fytoestrogenů, zda například nenahrává kognitivním poruchám a demenci. Zkrátka a jednoduše i u přírodních fytoestrogenů stejně jako všude jinde platí: všeho s mírou.