Detoxikujte organismus: 12 zásaditých potravin pro zdravé tělo

Lidský organismus je velmi náchylný ke vzniku nejrůznějších civilizačních nemocí. Čím více kyselinotvorných potravin jíme, tím je situace horší a horší. Jak se dostat ven z tohoto bludného kruhu? Jednoduše. Detoxikujte organismus. Zaměřte se na stravu, která vám s odkyselením organismu pomůže.

Kdy je čas na detoxikaci těla?

Ráno nemáte čas snídat, ve spěchu zhltnete cestou do práce jen nějakou sladkost. V poledne doplníte kalorie tučnou „lahůdku“ v nejbližším bistru a večer se vracíte z práce tak pozdě, že nestihnete vařit. Jestli váš životní styl poslední doby vypadá podobně, je nejvyšší čas se zastavit a udělat to jinak.

Podobné kyselinotvorné potraviny vám ke zdraví a zachování životní rovnováhy určitě nepomohou. Právě naopak. Je to přímá cesta k řadě civilizačních chorob. Váš organismus se těmto vlivům může začít bránit tím, že začnete trpět např. trávicími obtížemi.

Zkuste proto postupně přejít na zásadotvorné potraviny, které jsou pro trvalé udržení dobrého zdravotního stavu nezbytné.

Nevhodné potraviny

  • Přemíra červeného masa, uzenin
  • Smažená jídla
  • Hotovky s vysokým obsahem soli a konzervantů
  • Instantní potraviny a dochucovadla
  • Alkohol
  • Káva
  • Černý čaj

Proč detoxikovat?

V současnosti se velkou módou staly detoxikační kůry prováděné zejména zjara. Ovšem jednorázová detoxikace nic neřeší. Mnohem efektivnější a smysluplnější je snažit se udržovat detoxikované tělo v rámci celého roku.

Detoxikace jater

Očistné kúry jater zpravidla trvají jeden den až 3 dny, podle toho, jakou metodu zvolíte. Minimálně týden před očistou je nezbytné vysadit z jídelníčku veškerou tučnou a jinak nezdravou stravu, mléčné výrobky, kávu, černý čaj a alkohol. Ideální je zvýšit příjem zeleniny a ovoce a zajistit tak přísun vlákniny, která je pro celkový detox prospěšná.

Detoxikace střev

Nejjednodušší variantou jak očistit střeva, je zařazení zásaditých potravin do svého detoxikačního jídelníčku. Nemusíte vymýšlet složité recepty, postačí jako zdravou svačinu servírovat nastrouhanou mrkev se zázvorem. Pokud zdravá životospráva nebude dostačující, existují varianty výplachu střev či ozdravné půsty.

12 důležitých zásaditých potravin

Citronová voda

Paradoxní je, že šťáva z citrónu působí zásadotvorně, i přesto, že patří mezi kyselé potraviny. Užívání neředěné citronové šťávy před jídlem se dokonce doporučuje při snaze o odkyselení organismu.

Syrová zelenina

Ať už špenát, brambory, celer či ředkvičky, veškerá zelenina působí blahodárně. Nejvíce však červená řepa, brokolice, červené ale i bílé zelí a to i kvašené. Důležité je zachovat ji v syrovém stavu, získáte pak i další vitamíny.

Ostropestřec mariánský

Nejlepší je přímá konzumace drcených semen ostropestřce. Semena zajišťují „peeling“ střevních stěn, který tzv. pomáhá k pročištění trávicí soustavy. Spolu se semeny ostropestřce se současně doporučuje konzumovat lehce stravitelné cukry. Semínka si můžete přidat do džusu nebo vytvořit jedinečné smoothie recepty.

Ovoce a semínka

Výborné je sezónní lesní ovoce jako maliny, ostružiny, jahody. Zásadotvorné je i lněné semínko, oříšky lískové, sójové a bambusové klíčky. Případně vyzkoušejte lněný olej, ideálně za studena lisovaný. Zkuste si semínka přidávat do ovocných a zeleninových salátů nebo oříšky zobat jako zdravé mlsání. Pozor ale na vlašské ořechy, ty jsou kyselinotvorné.

Koriandr

Protizánětlivá síla a schopnost detoxikace KORIANDRU je obrovská. Je to léčivá bylina, jejíž semena jsou známá jako “koriandr” a je velmi nedoceněná v západní kultuře.

Zelený čaj

Nápoj zvaný zelený čaj je „pravý“ čaj, který při svém zpracování prošel minimální oxidací. Zelený čaj se používal v tradiční medicíně v Indii, Číně, Japonsku a Thajsku. V nejrůznějších případech – od zastavování krvácení a zlepšování hojení ran přes snižování horečky, snižování krevního cukru až po zlepšování trávení.

Kurkuma

Představte si antioxidant, který má silné protizánětlivé a protirakovinné účinky. Navíc kurkuma umí snižovat koncentraci krevních tuků, působí proti tvorbě žlučových kamenů a významně zlepšuje činnost mozku. Má blahodárné účinky na játra i ledviny a úspěšně se využívá při zánětech postihujících trávicí trakt.

Olivový olej

Olivový olej obsahuje hodně makro-živin, mastných kyselin a vitamínů. Napomáhá k léčbě tlustého střeva, pročištění jater a zároveň hubnutí.

Česnek

Česnek je přírodní antibiotikum. To samé platí i o medvědím česneku. Nejenom proto ho lidé často zařazují do jarních očistných kúr, ale obsahuje i velké množství vitamínu C, což je pro obranyschopnost velice důležité. Kromě toho je považován za významný antioxidant.

Meloun

Meloun považujeme díky jeho sladké chuti za ovoce, přestože se ve skutečnosti jedná o zeleninu, botanicky příbuznou okurce a cuketě. Meloun pročišťuje organismus a zbavuje ho od usazených produktů látkové výměny. Je významnou zásaditou potravinou.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.