Záhadná dubová kůra a její účinky pro zdraví
Listy se sbírají na koncích větví, jsou krátce řapíkaté. Dubový strom se údajně může dožít až 1500 let. A kde můžete najít duby? Dub letní u nás roste zejména v teplých oblastech, dub zimní v oblastech chladnějších. Obecně lze jeho různé druhy nalézt prakticky téměř na všech kontinentech.
Pod pojmem dubová kůra si jistě každý hned vybaví hlavně produkt ve stavebnictví nebo nábytkářství. Dubové dřevo je také velmi žádané ve vodním stavitelství, jelikož pobytem ve vodě se vlastnosti dřeva ještě zlepšují. Málokdo ale také ví, že dubová kůra oplývá také léčivými složkami a je hodně využívána v léčitelství.
Dub jako zdroj léčivých látek
Dubová kůra se používá k léčení již dlouho, ze stromu má nejvyšší obsah účinných látek a byla a je lehce dostupným lékem na mnohé zdravotní potíže. Pro nás nejpřínosnější jsou její dezinfekční účinky a schopnost tlumit a zastavovat krvácení, obojí jak při vnější, tak vnitřní aplikaci. Dubová kůra působí proti:
- zánětům
- krvácení
- alergiím
- chrání pokožku před mikroby, plísněmi a viry
Co obsahuje?
Dubová kůra je velkým zdrojem tříslovin, ty mají významné stahující a antiseptické vlastnosti, a tvoří přibližně pětinu jejího obsahu. Tříslovina tanin, která na sebe váže proteiny, brání vzniku bakteriálních infekcí, čehož se využívá při léčbě průjmů, žaludečních a urologických obtíží. Kůra je dále zdrojem stopových prvků a vitamínů, jejich konkrétní složení pak závisí na druhu dubu (zda se jedná o dub letní, dub, zimní nebo dub bílý). Stahující a desinfekční účinky má kůra ze všech druhů dubů. Kůra dále obsahuje fytoncidní látky (které mají antibiotické účinky), flavonoidy (antioxidační látky) a pryskyřici.
Sběr dubové kůry
Dubovou kůru naleznete, kde jinde než na stromech. Sbírat by se měla výhradně z mladých větví o průměru okolo 2-3 cm. Kůra na větvi se podélně nařízne a postupně odlupuje, pak jí v tenké vrstvě stačí usušit (suší se při teplotách do 50 °C) a uložit do uzavíratelné nádoby či sáčku a skladovat v suchu. Důležité také je, že se z kůra z dubu sloupává mladá a hladká, vhodné je tak jarní období. Častěji se používá kůra z dubu zimního.
Dostupnější a rychlejší volbou jsou však přípravky s dubovým výtažkem, které lze zakoupit v lékárnách či jiných prodejnách s léčivým sortimentem. Tyto výrobky nejsou ani nijak drahé a přitom jsou opravdu účinné.
Vnitřní užití
Při vnitřním užívání může kůra dubu v některých případech vyvolat alergické reakce, většinou je to ale pouze u lidí, kteří trpí zvýšenou citlivostí. Je tak třeba užívat kůru opatrně.
Kůra je nápomocná při problémech s průjmem nebo různých žaludečních či střevních problémech. Dobrým pomocníkem je také při vnitřním krvácení v menším rozsahu, zánětech trávicího traktu, ale například i při krvácení z konečníku a při výskytu hemoroidů. Vážné stavy musí samozřejmě léčit lékař.
Na vnitřní použití se dá pořídit v lékárně již hotová dubová kůra na vytvoření léčivého čaje. Stačí tak přidat jednu – dvě čajové lžičky dubové kůry, zalít 250 ml vroucí vody, nechat pak tuto směs zhruba 8 až 10 minut louhovat a pak to celé přecedit, aby v čaji nezůstaly zbytky. Následně je možné takový čaj pít, obvykle ve dvou až třech dávkách za den, přičemž při užívání by měl člověk pocítit úlevu při žaludečních a střevních potížích.
Vnější užití
Vnější užití dubové kůre je určitě rozmanitější. Použít ji můžeme například jako odvar na kloktadlo při zánětech dutiny ústní nebo hrtanu. Přidat se může také do ústních vod pro optimální zacelené menších ranek v ústech při běžném používání.
Kůra se přidává i do koupelí. Koupele mají blahodárné účinky na pokožku, třeba když se člověk chce pořádně zregenerovat. Blahodárně působí na kůži po menších omrzlinách, popáleninách a hemoroidech. Koupel zabraňuje i poševním infekcím a rozšiřováním plísní na nohou.
Dubová kůra je dobrá i pro stimulaci nadměrného pocení nohou a má i protizánětlivé účinky, takže se používá při drobných poraněních a ranách, které se hůře hojí (aplikujeme ve formě obkladů).
Gel z dubové kůry nejen při léčbě hemeroidů
Další velkou výhodou dubové kůry, je blahodárný vliv na léčbu hemeroidů. Hemeroidy jsou velmi rozšířené a nepříjemné onemocnění. Velmi oblíbený a osvědčený je gel z dubové kůry, který si můžeme vzít všude s sebou a nemusíme trávit čas přípravou zdlouhavé sedací koupele. Gel vám ale může také pomoct proti nepříjemnému pocení nohou a mykózám, nebo na menší popáleniny a lehké spálení od sluníčka. Velmi praktické je především jeho balení, a tak i lepší přenosnost.