BMI
Hodnota indexu BM
Hodnotu indexu BMI udává výpočet vzorce BMI index = hmotnost v kg /(tělesná výška v m)². Vypočítáním výsledku získáme číslo, které ukazuje podvýživu, normální tělesnou hmotnost, nadváhu či riziko obezity.
Výsledný index se pohybuje v rozmezí od 15 (závažná podvýživa) až do 40 (morbidní obezita). Všeobecně se považuje index 18,5 a méně za podvýživu, hodnota 25 a vyšší za nadváhu a hodnota nad 30 za příznak obezity.
Nicméně index BMI nemůžeme brát jako přesný ukazatel! Jde spíše o jeden z nástrojů, protože nezahrnuje další faktory, například objem svalové hmoty, tělesná konstituce, věk a další. Kulturista může mít hodnotu nad 30, ale přesto není obézní. Starší lidé mohou mít hodnotu pod 25, ale přesto obézní jsou. To je dané objemem svalstva.
Výpočet indexu BMI
Pro výpočet BMI indexu můžete použít internetový nástroj BMI kalkulačka, kam stačí zadat váhu, výšku a pohlavní. Index se již sám vypočítá.
Výsledek lze zjistit během pár vteřin. I těchto pár vteřin, může rozhodnout o budoucím zdravotním vývoji každého jedince. Výsledek jasně zodpoví, zda je váha pod mírou či daleko za hranici ideální váhy.
V každém případě je vhodné poradit se s lékařem. Dle jeho rad také postupovat při redukci nebo nabírání váhy. Podváha i nadváha přináší značná zdravotní rizika, které jsou pro každého nežádoucí.
BMI není jediným ukazatelem, dalšími jsou:
- Brocův index udává, kolik kg vám chybí nebo přebývá k hranici normální váhy. Nepoužívá se často, protože nezohledňuje osoby menší než 155 cm a vyšší než 165 cm.
- Rohrerův index (index tělesné plnosti) se používá především pro osoby v pubertě, u kterých je u BMI těžké dostat reálné výsledky
- WHR index je ukazatelem poměru mezi boky a pasem. Rozděluje typy postavy na gynoidní, androidní a smíšený. Pomocí tohoto rozdělení můžete zjistit, kde se vám ukládá tělesný tuk.