TRX cviky na zpevnění problematických partií
Co je to TRX?
Jedná se ve své podstatě o cvičení pomocí závěsného systému. Závěsný systém je tvořen popruhy, u kterých si snadno nastavíte délku, zavěsíte a můžete cvičit! Jde o lehkou přenosnou pomůcku, kterou můžete zavěsit na cokoliv (třeba na dveře nebo na strom). Cvičit tak lze v posilovně, doma, venku a vlastně téměř kdekoliv.
Pro koho je TRX vhodné
Díky své variabilitě a snadné nastavitelnosti délky popruhů může pomocí TRX cvičit v podstatě každý. Vyhovuje začátečníkům, vrcholovým sportovcům a dá se využít i k rehabilitaci. Záleží pochopitelně na náročnosti jednotlivých cviků.
S TRX zvládnete cviky na břicho, záda, ruce, zadek i nohy klidně ve svém obýváku.
Účinky TRX cvičení
Při TRX cvičení se pracuje pouze s vlastní tělesnou hmotností. V praxi jde o to, že část těla je zavěšena do popruhů (například ruce nebo nohy) a zbytek těla spočívá na zemi.
Tímto cvičením dochází k opravdu efektivnímu zpevnění celého těla. Procvičíte více svalů než při běžném posilování, aniž byste namáhali své klouby. Navíc vytvarujete své křivky, ale zároveň posílíte zádové svalstvo a zlepšíte celkové držení těla. TRX cviky patří mezi nejlepší cviky na ramena.
V neposlední řadě se také udržíte ve špičkové kondici a nastartujete metabolismus pro hubnutí. Tento jediný kousek cvičebního náčiní nabízí nepřeberné množství cviků a je s ním tedy možné libovolně experimentovat.
TRX cviky
Zde je několik efektivních cviků. Zátěž jednotlivých cviků je možné opravovat tím že se buď přiblížíte, nebo vzdálíte od místa zavěšení, nebo tím, že cviky modifikujete.
Cvik 1
První cvik je zaměřený na ramena, záda a tricepsy.
Postavte se čelem ke konstrukci a zavěste se za ruce. Předpažte, ruce mějte natažené a pomalu je skrčte, přitahujte k nim trup. Snažte se držet tělo rovné a zpevněné. Proveďte několik opakování.
Pokud chcete procvičit bicepsy předpažte ruce a z výchozí pozice přitahujte trup tak, abyste měli ruce ohnuté v loktech do pravého úhlu s předloktím směřujícím vzhůru. Jako kdybyste chtěli boxovat. Poté se zase vraťte do výchozí pozice a opakujte.
Cvik 2
Tento cvik je zaměřen na ruce a prsní svalstvo.
Postavte se zády ke konstrukci, držte TRX v předpažených rukou a spouštějte trup tak, jako byste dělali kliky.
Cvik 3
Cvik 3 se zaměřuje na celé tělo, posílíte díky němu ruce, nohy a hlavně břišní svalstvo. A přitom je tak jednoduchý. Postavte se zády ke konstrukci a držte TRX v předpažených rukou tak jako u předchozího cviku.
Pomalu spouštějte trup, ale tentokrát při tom zvedejte ruce nad hlavu. Vraťte se plynule do výchozí polohy a opakujte. Během cvičení se opět snažte celé tělo zpevnit, stáhnout bříško a neprohýbat se v zádech.
Cvik 4
Tento cvik je účinný k procvičení břišních svalů. Výchozí poloha je stejná jako u klasických kliků s tím rozdílem, že nemáte nohy položené na zemi, ale pevně zachycené ve třmenech konstrukce TRX, k níž jste zády.
Z této výchozí pozice pak krčíte nohy v kolenou, přitahujete kolena k břichu a následně opět natahujete zpátky do výchozí pozice.
Cvik 5
Poslední cvik se zaměřuje na nohy a hýždě. Jedná se v podstatě o efektivnější modifikace klasických cviků jako jsou dřepy. Lehněte si na záda na podložku a chodidla zavěste do TRX konstrukce.
Nohy mějte mírně pokrčené v kolenou, ruce podél těla. Pravidelně dýchejte a vždy s výdechem zvedejte pánev vzhůru a zase spouštějte. Ano, jedná se o klasické stavění mostu, jen trochu náročnější. Tento cvik můžete modifikovat například tak, že zvedáte pánev z podložky, ale tentokrát máte nohy natažené.
Zásady cvičení s TRX
Vždy dodržujte pitný režim a po cvičení s TRX závěsným systémem nikdy nezapomínejte na nezbytný strečink namáhaných partií a nepodceňujte důležitost regenerace těla po cvičení.
Pokud jste začátečníci, určitě se vám z počátku vyplatí zajít za zkušeným trenérem, který vám vše pečlivě vysvětlí a naučí vás jednotlivé cviky tak, aby byly účinné, ale abyste se u nich také nestrhali.
Rovněž doporučujeme výpočet BMI, který prozradí mnohé o vašem těle.