Čím nahradit pečivo a jiný lepek v běžné stravě?

Čím nahradit běžné pečivo?

Při bezlepkové dietě je třeba vysadit pšenici, žito, oves, ječmen a špaldu, čímž se ale okruh dostupných potravin výrazně zužuje. Pro většinu lidí je život bez pečiva naprosto nepředstavitelný, ale v dnešní době už naštěstí existují vhodné alternativy.

První možností je kupování bezlepkového pečiva. To se dá dobře pořídit v prodejnách zdravé výživy, ve vybraných drogeriích, ve speciálních odděleních supermarketů a dnes má velkou oblibu také nakupování potravin levně přes internet.

Druhou možností je péct si vlastní bezlepkové pečivo. K této alternativě se nakonec uchýlí mnoho lidí, protože kupované bezlepkové pečivo zpravidla obsahuje mnoho konzervantů a často nemá ani nijak zvlášť příjemnou chuť. Někdy se proto vyplatí pořídit si vlastní domácí pekárnu a zkoušet nejrůznější bezlepkové recepty.

Běžně se dají pořídit bezlepkové směsi na pečení, nebo přirozeně bezlepkové mouky. Jedná se zejména o mouku pohankovou, která má jemně oříškovou příchuť. Dále je skvělou alternativou mouka rýžová, která se svou jemnou chutí výborně hodí do sladkého pečiva a moučníků. Mouka se kromě pečiva mnohdy používá i k zahušťování omáček a polévek a přesně k tomuto účelu je vhodná například mouka cizrnová nebo kukuřičná. Další možnosti jsou například amarantová, fazolová nebo sojová mouka.

Alternativ je opravdu mnoho, takže záleží spíš na dostupnosti daného produktu a ceně.

Jak nahradit klasické přílohy?

Tabu jsou veškeré přílohy, které mají jako svůj základ běžnou mouku. Lepek tedy obsahují například těstoviny, knedlíky, nejrůznější placky a tortilly. I v tomto případě se dají ve vybraných obchodech pořídit bezlepkové varianty, nebo je tu opět možnost uvařit si vlastní přílohy z bezlepkové mouky.

Další možností jsou ale přirozeně bezlepkové přílohy. Jedná se například o brambory, které je možné upravovat na nejrůznější způsoby. Lehčí alternativou je rýže. Vhodné jsou i jáhly, pohanka nebo sója.

Velmi zdravou přílohou pokrmů jsou zejména luštěniny. Recepty z cizrny, fazolí, hrášku i čočky je opravdu mnoho a navíc jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny.

Čím nahradit sladké a slané mlsání?

Vždy je nejlepší ta nejpřirozenější cesta, takže když například dostaneme chuť na sladké, měli bychom sáhnout po ovoci. Někdy je ale touha zahřešit si silnější než my, a proto sáhneme raději po nějaké větší laskomině. Regionální prodejny a specializované cukrárny zpravidla nabízejí lahodné bezlepkové koláče, dorty a jiné zákusky.

Dále v prodejnách zdravé výživy, ve vybraných drogeriích nebo na internetu je v dnešní době možné najít opravdu nepřeberné množství bezlepkových pamlsků od sušenek, přes tyčinky a čokolády, až po slané chipsy nebo krekry. Je ale třeba dodat, že méně kvalitní a zpravidla levnější produkty mohou obsahovat škroby a emulgátory, které příliš zdraví prospěšné nejsou. Vhodnější jsou proto bezlepkové raw varianty sladkých i slaných pochutin.

Proč nekonzumovat lepek?

V tomto bodě mají jasno lidé, kteří trpí celiakií nebo alergií na lepek. Musejí dodržovat bezlepkovou dietu. Co ale ti ostatní? Je lepek opravdu tak škodlivý pro všechny? Lepek má v potravinách funkci jakéhosi levného pojidla, a proto je v potravinářském průmyslu používaný i tam, kde by to člověk nečekal. Snadno se nám tak může stát, že konzumujeme opravdu velké množství lepku, aniž bychom si to vůbec uvědomovali.

Mnoho lidí, kteří vyzkoušeli bezlepkovou dietu, chválí její pozitivní vliv na celkové tělesné zdraví. Není proto od věci alespoň trochu omezit například konzumaci klasického kupovaného pečiva a hledat jiné alternativy. Ve své podstatě je ale pro lidské zdraví a pro prevenci všeobecně nejvhodnější rozumně dodržovat zásady zdravého a pestrého jídelníčku.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.