Rakytník, proč a jak pěstovat: Vitamínová bomba pro posílení organismu
Rakytník řešetlákový je opadavá dřevina tvořící keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody. Rostlina se původně pěstovala především v Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii. Od 21. století se široce rozšířila do Evropy a Asie. V Česku se pěstuje jako okrasná a ovocná rostlina. V Polsku je dokonce chráněná.
Rakytník – vitamínová bomba
Rakytník můžete nazývat elixírem života. Kromě zmíněného céčka obsahují jeho plody i vitaminy A, E a vitamín K. Také organické kyseliny a stopové prvky. Díky tomu podporuje imunitu a pomáhá při rekonvalescenci.
- Podporuje přirozenou detoxikaci organismu
- Podporuje trávení a krevní oběh
Účinky rakytníku
- Regeneruje oční rohovku
- Zlepšuje kožní nemoci
- Posiluje imunitu
Pěstování
Pěstování rakytníku není tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Byť vyžaduje slunné stanoviště, uspokojivě roste i na vlhčím a třeba i slaném místě. Je přizpůsobivý, v našich podmínkách se mu daří. Potřebuje samčí a samičí sazenice a rodí většinou každým druhým rokem.
Během jeho růstu se mohou vyskytnout fyziologické choroby způsobené nevhodnými půdními nebo klimatickými podmínkami, avšak minimálně.
Česání rakytníku
Na správnou dobu sklizně rakytníku je potřeba se řádně připravit a nepromeškat ji. Při pozdější sklizni totiž plody přicházejí o cenné látky. Nejrozšířenější je odrůda Leikora, která dozrává v první polovině září. Druhá odrůda Hergo dozraje v druhé polovině září, nejpozději v prvních říjnových dnech.
Česání rakytníku oproti jeho nekomplikovanému pěstování, vás může překvapit. Rostlina má drobné plody s kratičkými stopkami, které hustě obrůstají větvičky s trny. Je tedy jasné, že k plodům se člověk hned tak nedostane. Česáčky ani hřebeny se u rakytníku neosvědčily a stříhání celých větviček k otrhávání doma oslabuje keř a zmenšuje příští sklizeň.
Doporučuje se nechat sytě oranžové bobulky na keři do prvních mrazíků a potom setřást. Další variantou je ostříhat plody i s větvičkami a dát do mrazáku a potom plody sklepnout.
Použití v kuchyni
Pokud si kladete otázku, jak zpracovat rakytník, nezoufejte. Rakytník je jedlý praktický celý, až na kořeny. Plody rakytníku můžete konzumovat syrové, sušené nebo ve formě prášku. Dokonce se dají z čerstvých plodů vyrábět zdravé recepty, je to zkrátka vitamínová bomba!
Recept na rakytníkový sirup
Natrhejte čerstvé zralé plody a mletím z nich získejte 1 litr šťávy. Budete k tomu potřebovat zhruba 2 kg plodů. Šťávu ohřejte na 75 stupňů a za stálého míchání k ní přidávejte cukr. Na 1 litr šťávy potřebujete 0,5 kg cukru.
Pokud máte raději hustší sirup, přimíchejte ještě 2 čajové lžičky pektózy tekuté. Zahuštění můžete provést také delším varem. Nechte vychladnout, přelijte do lahví, opatřete zátkou a uskladněte do sklepa či lednice.
Rychlá rakytníková marmeláda
Na marmeládu budete potřebovat 1kg plodů rakytníku a 1kg cukru. Poměr cukru a rakytníku můžete upravit podle vlastní chuti nebo bílý cukr nahradit zdravějším třtinovým cukrem nebo medem.
Plody rakytníku pořádně umyjte, dejte do většího hrnce a rozvařte. Když začnou praskat, můžete je propasírovat je přes hrubší sítko. Znovu je dejte do hrnce, přiveďte k varu a přidejte cukr. Od hrnce už nikam neodcházejte a ještě zhruba 5 minut míchejte za mírného varu.
Marmeládu odstavte a naplňte do skleniček. Zavařovat je nemusíte, stačí po naplnění obrátit dnem vzhůru.
Rakytník a hubnutí
Pokud očekáváte, že si uvaříte rakytníkový čaj a zázračně zhubnete, jste na omylu. To samé platí pro předražené rakytníkové doplňky stravy a „hubnoucí elixíry.“ Rozhodně byste ale rakytník ze svého dietního jídelníčku neměli vyškrtávat, proč?
Rakytník můžete využít k hubnutí hlavně tím, že vám pročistí organismus. Během detoxikace se lidské tělo zbavuje různých toxických látek, které v organismu brání přirozeným a zdravým procesům. Zrovna tak jako očištění těla může pomoci rozpohybovat metabolismus, jenž odpovídá za spalování tuků.
Nežádoucí účinky rakytníku
Toxikologické informační středisko u plodů uvádí
„…téměř nejedovaté plody – nebezpečná může být dávka nad 20 plodů (bobulí, semen). Po větším požitém množství se podává aktivní uhlí, nebývá nutná hospitalizace (jen u mimořádně citlivých osob při závažných příznacích), u zdravých jedinců se objevují nanejvýš zažívací potíže.“
Některé další zdroje uvádějí, že rakytník není vhodné jíst v těhotenství. Popisují, že podle některých zpráv jsou plody jedovaté. Jiné zdroje jedovatost nepotvrzují, naopak popisují léčivý účinek i při otravách jinými jedy.