Do krabičky: rychlé obědy nejen do práce

Rychlý oběd do krabičky

Rychlý oběd do krabičky – co to znamená?

Jistě už jste někdy slyšeli o takzvané krabičkové dietě. Tato dieta spočívá v tom, že si u specializovaných firem zpravidla vyberete konkrétní program (například bezmasé stravování, jídlo pro děti nebo jídlo pro sportovce) a objednáte si tak pravidelnou dodávku jídla, které by mělo přesně vycházet z vašich stravovacích požadavků. Jednotlivé porce jsou navíc úhledně servírovány v plastových krabičkách.

Tento způsob stravování je vhodný pro ty, kteří sice chtějí jíst zdravě, ale neholdují vaření nebo patří mezi workoholiky, kteří na něj nemají čas, a proto si s klidem připlatí za službu, která za ně odvede veškerou práci.

Existuje ale také druhá možnost – dělat si vlastní domácí krabičky!

Výhody jídla do krabičky

Lidé mají často pocit, že je vaření složitá a zdlouhavá činnost, na kterou zkrátka v dnešní uspěchané době nemůžou mít čas ani energii. Nemusí to být tak docela pravda. Naopak není nic jednoduššího než si připravit vlastní zdravý oběd.

Internet je doslova nabitý jednoduchými recepty a skvělými tipy na oběd. Zdravý a chutný pokrm tak dokážete vykouzlit během chvilky a bez zbytečné námahy. Kromě toho budete přesně vědět, z čeho se vaše jídlo skládá. Pokud ale máte více času, můžete vyzkoušet quiche recepty, které jsou ideální do krabičky. A místo kupovaných tyčinek a sladkostí si můžete upéct zdravé cookies a vzít si je s sebou do práce.

Příprava vlastních domácích obědů navíc nezatěžuje vaši peněženku, tudíž se vám podaří také nějakou tu korunu ušetřit.

Jak si připravit lehký oběd do krabičky?

Pokud se rozhodnete pro domácí stravu, měli byste v každém případě dodržovat zásady zdravého jídelníčku.

V kuchyni byste měli neustále mít dostatek čerstvých surovin, ale zase ne v takovém množství, aby se vám všechno zkazilo.

Co se týče samotných jídel, měla by být vždy pestrá s významným podílem čerstvé nebo šetrně upravené zeleniny, prostřednictvím které zajistíte organismu potřebné vitamíny.

Nedílnou součástí oběda by měly být také bílkoviny, proto je dobré jídlo obohatit o kvalitní maso, luštěniny a celozrnné obiloviny.

A pokud budete mít po obědě chuť na sladkou tečku, přibalte si s sebou zdravé cookies z ovesných vloček.

Živiny je zkrátka potřeba kombinovat ve vyváženém poměru, abychom netrpěli hlady, nepřejídali se a abychom z potravy získali potřebnou energii.

Co se týče samotných krabiček, raději se obejděte bez plastových dóz a vyzkoušejte spíše nerezové varianty nebo bioplast. Levné a nekvalitní plasty přeci jen nejsou pro zdraví nejvhodnější a mohou do jídla uvolnit toxické látky. Pokud si s oblibou děláte například polévky, vyplatí se vám brát si je do práce v zavařovacích sklenicích.

Recepty na rychlý oběd do krabičky

Zdravých receptů, které vám zaberou maximálně půl hodiny času, je opravdu mnoho. Proto vám přinášíme několik ukázek pro inspiraci.

Teplý salát bez námahy

Nevíte, co na oběd? Saláty jsou skvělou alternativou. Nejde jen o to smíchat velké množství zeleniny, ale důležité je také se nasytit a samozřejmě si pochutnat. Skvělým řešením může být v chladných měsících například jednoduchý teplý salát.

Jeho výhodou je, že je možné kombinovat nejrůznější potraviny. Můžete použít například čočku, cizrnu, mrkev, dýni, kuskus a mnoho dalšího.

Saláty jsou chutné se steakem z kuřecích prsou, s plátkem steaku z lososa nebo třeba s konzervovaným tuňákem.

  • 2 střední brambory
  • 2 střední rajčata (nebo hrst cherry rajčátek)
  • 1 cibule
  • 1 zelená paprika
  • ½  malé cukety
  • listový salát (například mix, rukola, polníček nebo listový špenát)
  • olivový olej

Nejdřív si připravte brambory. Pečlivě je omyjte a pokud chcete, můžete je oloupat. Poté je nakrájejte na měsíčky, vyrovnejte na plech vyložený pečicím papírem a potřete zlehka olivovým olejem. Připravené brambory dejte péct do vyhřáté trouby na 200° asi na 20 minut.

Mezitím si veškerou zeleninu omyjte a očistěte. Rajčata nakrájejte na měsíčky (cherry rajčátka překrojte napůl), cibuli na tenká půlkolečka, cuketu menší hranolky a papriku na proužky.

Když jsou brambory skoro hotové, přidejte k nim nakrájenou zeleninu a pečte přibližně dalších 10 minut. Když je zelenina hotová, zlehka ji posypte solí a promíchejte, aby se chutě propojily.

V krabičce vytvořte lůžko z listového salátu a na něj naservírujte zbytek zeleniny a případně také maso.

Rychlé těstoviny

Těstoviny jsou rychle uvařené a dají se kombinovat prakticky s čímkoli, proto jsou báječné do krabičky.

Může se navíc jednat o rychlý oběd bez masa i s libovým masem.

  • 100 g celozrnných těstovin (typ záleží zcela na vás)
  • 1 menší cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 1 sklenice kvalitního rajčatového protlaku
  • parmazán
  • olivový olej
  • listový salát podle chuti (například rukola)
  • 50 g kuřecích prsou (nemusí být)

Celozrnné těstoviny uvařte v mírně osolené vodě podle návodu na obalu, ale dejte pozor, abyste je nerozvařili. Sceďte je a dejte je stranou.

Mezitím si v hrnci rozpalte olivový olej a osmahněte na něm na jemno nasekanou cibuli a česnek. Poté můžete přidat kuřecí maso nakrájené na menší kostičky. Maso osolte a opepřete a několik minut orestujte. Poté přidejte 2 plné lžičky rajského protlaku, promíchejte a vmíchejte uvařené těstoviny.

Směs znovu dobře promíchejte, případně dochuťte. Nakonec odstavte z plotny a přidejte čerstvý salát. Navrch nastrouhejte parmazán.

Plněný toast

Není nic snadnějšího než využít pečivo a obložit ho množstvím dobrot podle vlastní chuti.

Takto si můžete obložit toastový chleba, celozrnnou bagetku, ciabattu nebo třeba pita chleba.

Zapomeňte na rohlík s máslem a salámem, variace mohou být mnohem zajímavější. Toasty navíc můžete jíst čerstvé nebo je zapékat.

  • 2 plátky celozrnného toastového chleba
  • 1 vejce
  • 1 rajče
  • 1 citron
  • kvalitní šunka
  • listový salát

Plátky toastového chleba opečte v toastovači, případně nasucho na pánvi nebo v troubě.

Mezitím si rozkrojte avokádo na půl, vyndejte pecku, polovinu avokáda vydlabejte a pokapejte citronovou šťávou. Rajče nakrájejte na kolečka.

Vejce si rozklepněte na kvalitní pánev a na kapce tuku (může být malý kousek másla) z vajíčka usmažte volské oko a lehce ho osolte.

Nakonec dejte vše dohromady. Na spodní plátek chleba dejte vrstvu salátu, poté plátek rajčete, na něj vrstvu avokáda, vejce, plátek šunky a přiklopte vrchním plátkem chleba.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.