Bolest břicha: Potraviny, které bolavému břichu neprospívají

Příčiny bolestivého břicha

Bolesti břicha a její příčiny mohou být opravdu různorodé: od nezdravého jídelníčku až po nadměrný stres. Ať už je příčina jakákoli, není dobré bolesti břicha podceňovat.

Často se jedná o bolest spojenou se zažívacími potížemi (tedy například bolest břicha po jídle), o záněty slepého střeva, slinivky, močového měchýře nebo třeba také o menstruační bolesti či zácpu. V tomto případě pak může dojít na slinivka dieta, která přispěje k rychlejšímu zotavení. Slinivková dieta obvykle hrozí zejména mužům ve věku 30-50 let. V některých případech může být příčinou bolestivého břicha také bolest zad nebo natažené svalstvo z příliš intenzivních cviků na hubnutí břicho.

Ve vážnějších případech se může jednat o projev nádorového onemocnění.

Tyto nepříjemné bolesti jsou navíc často spojeny s dalšími projevy, jako je například nevolnost, zvracení, nadýmání nebo průjem.

Pokud jsou vaše bolesti časté, přetrvávají dlouhou dobu, nebo jsou spojené ještě s dalšími obtížemi, je rozhodně nezbytné podstoupit lékařské vyšetření. Břišní dutina obsahuje životně důležité orgány a včasná prevence se proto rozhodně vyplatí.

Lokalizujte svou bolest

Bolest břicha může být opravdu velmi různorodá. Může být ostře bodavá, tupá, může se jednat také o křeče.

Bolesti v oblasti podbřišku jsou nejčastěji ženským problémem. Jsou zpravidla spojené s menstruačními bolestmi nebo záněty močového měchýře či záněty gynekologické.

Oblast pupku je příznačná pro obtíže se slepým nebo tenkým střevem. Bolesti v nadbřišku se ve většině případů týkají žaludku a pankreatu (neboli slinivky břišní).

Bolest břicha na levé straně nadbřišku mohou být příznakem žaludečních vředů, gastritidy či opět obtíží se slinivkou. Oproti tomu bolest břicha vlevo v oblasti podbřišku se zpravidla týká střev a tudíž se může nejčastěji jednat o nadýmání nebo zácpu.

Bolest břicha na pravé straně pod žebry značí problémy se žlučníkem. Jedná se přitom zpravidla o velmi silnou bolest, která je mnohdy doprovázena také nevolností, slabostí a zvracením. Na druhou stranu se může také jednat o jaterní obtíže nebo o dvanácterníkový vřed nebo o ledvinovou koliku.

Bolesti v pravém podbřišku značí zánět slepého střeva.

Bolest břicha v těhotenství a bolest břicha u dětí

Bolesti břicha není radno podceňovat zejména v období těhotenství. Přibližně v druhé polovině těhotenství se mohou objevit bolesti v oblasti podbřišku, které jsou však zpravidla pouze nezbytným důsledkem toho, jak miminko roste.

Zpozornět byste měly v momentě, kdy bolesti dlouhodobě přetrvávají, nebo v případě, že máte křeče. Pokud máte obavy, je rozhodně lepší poradit se se svým gynekologem.

Bolestivé bříško se bohužel nevyhýbá ani dětem. Příčinou jsou mnohdy střevní parazité, zácpa, nafouklé břicho, ale také dětské neurózy plynoucí například z nechuti chodit do školky.

U dětí je proto nutné dohlédnout na pestrou stravu a dostatečný pitný režim.

Potraviny, které od bolesti uleví

Ať už jde o jakékoli obtíže v oblasti břicha, určitě se vyplatí dostatečný přísun vitamínů, a to zejména vitamínu C a vitamínu E. Jedná se totiž o skvělé antioxidanty, které pomáhají vnitřní orgány chránit. Do jídelníčku byste proto měli zařadit dostatek zeleniny a ovoce. Dostatečný přísun vlákniny navíc zbavuje zácpy.

Skvělým pomocníkem je správný výběr potravin, například zelí nebo brokolice. Vhodné jsou ale také brusinky a borůvky.

Dobrý trávicí systém dobře podpoří mléčné výrobky s živými kulturami. Jedná se o přátelské bakterie, které usnadňují trávení a zvyšují obranyschopnost.

Bolesti můžou zmírnit také bylinné odvary a čaje například mátový, heřmánkový, zázvorový a fenyklový čaj. Fenyklový čaj je skvělým pomocníkem i pro střevní potíže spojené s těhotenstvím. 

Prospěšným všelékem pro trávicí trakt jsou také nejrůznější semínka, zejména ta lněná. Zmírňují příznaky žaludečních vředů a pomohou i při zácpě.

V případě průvodního průjmu je rovněž nezbytné dodržovat dietu.

Potraviny, které mohou uškodit

Pokud máte problémy s bolestmi břicha, rozhodně byste měli vynechat tučné a kořeněné pokrmy nebo konzervované potraviny. Rozhodně tedy žádný fast food, uzeniny, těžká jídla, kofein, alkohol nebo sladké limonády.

Vyvarovat byste se rovněž měli nepravidelného stravování nebo jedení ve spěchu. Stres, nezdravé potraviny, spěch, nedostatek tekutin a žádný pohyb – to jsou faktory, které vám můžou jen přitížit.

Pro celkovou prevenci je v každém případě nejdůležitější dodržování zásad správného životního stylu a zdravého jídelníčku.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.