Šestá nemoc – příznaky, léčba i prevence

Virové onemocnění, známé pod pojmenováním dětská růžovka, třídenní horečka nebo právě šestá nemoc, patří mezi jedno z běžných dětských onemocnění. Ojediněle se však šestá nemoc může objevit i u dospělých jedinců. Jaké má šestá nemoc příznaky a jak je lze léčit, případně je možné se dané nemoci vyhnout úplně?

Co je šestá dětská nemoc?

Šestá nemoc neboli růžovka je virové akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou, které ale naštěstí nemívá těžký průběh. Její začátek nejednoho rodiče ale zřejmě vyděsí. Ohrožené jsou hlavně děti do dvou let. Po prodělání nemoci je většina pacientů nadále imunních. Nemoc se přenáší vzdušnou cestou a inkubační doba je 5-12 dní. Přesná příčina šesté nemoci (mimo virového původu), není doposud známa, ale šestá nemoc příznaky jsou celkem snadno rozpoznatelné. Někteří lékaři se domnívají, že šestá dětská nemoc posiluje organismus po prodělání této infekce.

Šestá nemoc příznaky

Šestá dětská nemoc se většinou diagnostikuje na základě průběhu nemoci. Inkubační doba šesté nemoci je přibližně 14 dnů a mezi hlavní šestá nemoc příznaky patří náhlé vysoké teploty kolem 39 °C.

S jinými projevy se ze začátku nesetkáte, jelikož se děti jinak zdají zdravé a dobře spí. Horečka trvá až 4 dny a po jejím snížení se objeví typická šestá nemoc vyrážka, která je drobnoskvrnitá a růžové barvy (na trupu, krku a horních končetinách). Šestá nemoc vyrážka postupně do dvou dnů začne ustupovat.

Šestá dětská nemoc – léčba

Léčba růžovky je zaměřená na odstraňování nepříjemných příznaků. Doporučuje se hlavně klidový domácí režim, dodržovat pitný režim a kontrolovat pravidelně teplotu. Jestliže přesáhne 38 °C, můžete dítěti dát léky na snížení horečky.

Při tomto onemocnění rozhodně nejsou vhodná antibiotika, maximálně vyzkoušejte přírodní antibiotika jako doplněk stravy, nemoc je totiž virová a pacienta tak antibiotika nevyléčí. Dále omezte procházky i koupání, šestá nemoc vyrážka nevyžaduje žádné mazání, zmizí sama a žádné krémy to bohužel neovlivní. Nemoc mívá většinou lehký průběh, komplikace jsou až vzácné. V takových případech může infekce probíhat podobně  jako zánět mozku a mozkových blan nebo zánět jater, může dojít k postižení krvetvorby, nebo u pacientů po transplantaci k rozvoji zánětu plic.

Tip: S doporučením vhodných léků na zmírnění horečky u dětí vám rádi poradí lékárníci, Vyzkoušejte třeba hustou síť poboček a kvalifikované pracovníky v lékárnách Pilulka.

Šestá nemoc přenos

Přenos šesté nemoci probíhá kapénkovým způsobem, tedy slinami přenášenými vzduchem. Vyvarovat se přenosu šesté nemoci možné není, jelikož neexistuje žádné očkování ani jiná prevence, než kterou je již zmíněné posilování imunity. Povzbudivé však je, že jakmile k přenosu šesté nemoci dojde, stávají se děti proti šesté dětské nemoci imunními.

A jak si na tom stojí šestá nemoc infekčnost, jakmile dojde k přenosu šesté nemoci? O infekčnosti šesté nemoci mluvíme do té doby, než dojde ke zbavení všech příznaků, tedy třeba šestá nemoc vyrážka. Inkubační doba šesté nemoci je zhruba týden, kdy zasažený nemusí vykazovat žádné příznaky. Ze začátku tak běžně probíhá šestá nemoc bez teplot, ty se dostaví až o několik dnů později. Velmi podobná jako inkubační doba šesté nemoci je i ta u páté nemoci.

Šestá nemoc těhotenství

Těhotná žena může tuto nemoc chytit v případě, že ji v dětství neprodělala a tělo tak nemá potřebné protilátky. Ve většině případů ale nákaza v těhotenství neohrozí. Problém by mohla způsobit pouze vysoká teplota, která je u šesté nemoci běžná. Jestliže jste těhotná a dostanete podezření, že by se mohlo jednat o šestou nemoc, nebo se u vás náhle objevily vysoké teploty, vyhledejte ošetřujícího lékaře nebo gynekologa.

Lékař doporučí vhodnou léčbu vzhledem k jinému stavu, aby šestá nemoc těhotenství probíhala bez komplikací. Jako prevenci i proti dalším komplikacím v těhotenství se doporučuje zdravý životní styl, přiměřený jídelníček a dostatek pohybu. Šestá nemoc a těhotenství tak nejsou příliš zvyklý jev, stále je pravděpodobnější šestá dětská nemoc, nikoliv šestá nemoc v těhotenství.

Kdy navštívit lékaře?

Šestá dětská nemoc není strašák a i když vás může vysoká teplota a vyrážka u dítěte vystrašit, není třeba hned panikařit. Jestliže dítě nemá jiné příznaky, je relativně v klidu a chová se normálně, nejspíše jej postihla právě šestá dětská nemoc. Samozřejmě není příjemné, když je dítko nemocné, nemoc ale rychle odezní, a to včetně šestá nemoc vyrážka.

K lékaři zajděte vždy, když horečka neustává nebo stoupá. Lékař by měl vidět i dítě, u kterého horečka vystoupala nad 40 °C nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny. Neváhejte ani u malých dětí s horečkou a průjmem, kdy může dojít k dehydrataci a ke ztrátě minerálů, nebo když se k horečce přidružily silné bolesti hlavy, a zvracení. Lékaře volejte i v případě, kdy má dítě otok krku a hrdla, neobvyklou kožní vyrážku, pociťuje tuhnutí šíje a je citlivé na světlo, má bolest na hrudi, je zmatené či malátné.

Prevence

Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl – zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku, případně jako prevence zvolte přírodní antibiotika. Šestá dětská nemoc se neopakuje, zanechává trvalou imunitu.

Pátá a šestá nemoc: jaký je rozdíl?

Stejně, jako se mezi virová onemocnění řadí šestá nemoc, je tomu tak u páté nemoci. Pátá a šestá nemoc nejčastěji postihují děti, v případě páté nemoci jsou to děti zhruba od 5 do 15 let. Stejně, jako je šestá nemoc dětská vyrážka jedním z častých projevů, to tak má i pátá nemoc. Pátá nemoc patří k sezónním onemocněním, která děti nejčastěji postihují v průběhu jara a podzimu.

Určitě nebude na škodu, dopřejete-li svým ratolestem dostatek vitaminů v podobě supepotravin. Mezi superpotraviny se řadí jak ovoce se zeleninou, tak i třeba taková hlíva ústřičná nebo semínka. Pátá a šestá nemoc tak budou méně pravděpodobné, pokud bude mít organismus dostatečně posílenou imunitu. S tou mohou pomoci i přírodní doplňky a vitaminy z e-shopu Grizly. Ideální je vitamín C i vitamín D, které společně sníží pravděpodobnost páté a šesté nemoci.

​Hledáte jiné nemoci?

Pátá nemoc

Stejně jako šestá nemoc, i pátá nemoc postihuje hlavně děti. Hlavními příznaky jsou zvýšená teplota a vyrážka.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Bolest v krku

Kdo by neznal nepříjemnost, kterou je bolest v krku. Jak jí co nejlépe předcházet?

Spalničky

Další nemocí, která postihuje primárně děti, jsou spalničky. Objevit se mohou i u dospělých.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.