Co pomáhá na afty a jak se jich definitivně zbavit?

Afty jsou velice časté, bolestivé a nepříjemné boláky, které se mohou vytvořit kdekoli v ústech, nejčastěji se ale vyskytují na jazyku, nebo na vnitřních stranách úst. Afty jsou kulaté a nebo oválné, na pohled se mohou zdát vyvýšené a oteklé.

Nejedná se sice o závažné onemocnění, ale tento bolestivý, bílý, červeně ohraničený vřídek uvnitř úst dokáže znepříjemnit jak žvýkání, tak polykání a dokonce i mluvení.

Afty příznaky

Vznik afty můžete rozpoznat už den před jejím objevením, prvním příznakem je totiž velmi citlivá až bolestivá sliznice. Aft se může v ústech utvořit hned několik najednou.

Malá afta, která není o moc větší, než špendlíková hlavička, by měla do deseti dnů sama zmizet, a to bez zanechání jizvy. Nicméně velká afta se může hojit i více týdnů, navíc po zahojení může zanechat v ústech jizvy.

Nepříjemná až řezavá bolest, kterou pacienti při aftech pociťují, je častou příčinou snížení příjmu potravy a tekutin. Je tak opravdu důležité věnovat pozornost průběhu onemocnění a to především u dětí, zabráníte tak snadné dehydrataci.

Přesná příčina vzniku aftů není dosud známá, častěji však postihuje jedince s narušenou imunitou, jelikož ta přímo ovlivňuje kvalitu ústní mikroflóry. Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím vznik aft jsou hormonální výkyvy, z tohoto důvodu onemocnění často postihuje ženy před menstruací.

Léčba

Afty by obecně měly za normálních okolností a za pomocí vitaminů po pár dnech samy odeznít. Jestliže jich ale v ústech máte více než 4, nebo vás bolest sužuje natolik, že nemůžete pít, nebo vám dokonce způsobují horečku, neoddalujte vyhledání lékaře! Pokud trpíte na afty v puse více, než třikrát ročně nebo jejich léčba trvá déle než 2 týdny, také vyhledejte odbornou pomoc.

A jak na afty? Léčba aft není zatím jistě dána a může za to fakt, že lékaři neznají přesnou příčinu vzniku onemocnění, léčí tak pouze příznaky choroby.

U řady pacientů s aftami se obecně nachází nedostatek železa, vitamínu B a kyseliny listové. Pacienty většinou nejvíce trápí bolestivost, tu lékař tlumí aplikací speciálních roztoků s obsahem chloridu zinečnatého, dusičnanu stříbrného, koncentrovaným peroxidem vodíku. Roztoky aftu naleptají a bolestivost téměř zmizí. Dále může lékař překrýt aftu krycí pastou jako je Solcoseryl nebo Mundisal gel. Při opakovaném výskytu aft se doporučuje provést vyšetření hladiny železa, vitaminu B a kyseliny listové – v případě nedostatku je nezbytné zvýšení příjmu v podobě doporučených doplňků.

Dále lékař může pacientům předepsat roztoky či gely pro domácí léčbu.
Po dobu výskytu aft se pacientům doporučuje omezit konzumaci kořeněných jídel, citrusů, kávy a alkoholu, kouření a žvýkání žvýkaček.

Co pomáhá na afty?

Zasažené místo pomůže zklidnit cucání kostky ledu nebo heřmánkové výplachy. Dalším dobrým pomocníkem je i propolis, ten bolavou sliznici zklidní a dezinfikuje. Podobně působí i obyčejná cibule, která je antiseptická a přispívá k obranyschopnosti organismu.

Pomoc naleznete také v přírodě. Vsaďte se na byliny podporující imunitní systém, ideální jsou harmonizující bakterie zlepšující celkovou tělesnou mikroflóru, takové bakterie obsahuje například vojtěška nebo kaktus nopál. 

Pro dezinfekci úst můžete sáhnout po chlorophylu a to ideálně v tekuté podobě, dále je tu šalvěj a nebo oreganový olej, který můžete nanést přímo na postižená místa.

A jestliže afta krvácí, zkuste na odvar z řebříčku či extraktu z arniky horské. Obě byliny oplývají skvělým stahujícím a hojícím účinkem.

Kdy navštívit lékaře?

Léčba aftů se většinou obejde bez lékařské pomoci. Nebezpečné mohou ale afty být u malých dětí, kdy hrozí dehydratace, protože odmítají pít, v tom případě lékaře vyhledejte. Stejně tak vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže trpíte afty více než třikrát ročně nebo jejich léčba trvá déle než 2 týdny.

Jsou afty nakažlivé?

O tom, jestli jsou afty nakažlivé lze polemizovat.

Někteří lidé říkají, že ano – třeba díky polibku, jiní zase, že nikoli. Na počátku stojí vždy oslabená imunita, ale roli může hrát i dědičnost. Vědci zjistili, že více než 30% lidí, kteří výrazně trpí na afty sdílejí stejné problémy se svými rodiči.

Prevence

Jelikož afty vznikají nejčastěji při oslabené imunitě, je třeba ji pravidelně posilňovat. A to konkrétně:

  • Mít dostatek spánku
  • Konzumovat kvalitní potravu
  • Dodávat tělu potřebné vitamíny

Obecně se také doporučuje vyhýbat se dlouhodobým stresovým situacím a stejně důležitá je zvýšená péče o dutinu ústní.

​Hledáte jiné nemoci?

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Šestá nemoc

Nemoci šestá nemoc se také přezdívá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.