Bylinky pro zdraví i krásu: které zařadit do jídelníčku?
Bylinky mohou být nejen skvělým kořením! Krom toho, že dokážou rozvonět celou kuchyň a učinit i z nudného jídla chutnou specialitu, mají také řadu blahodárných účinků pro lidský organismus! Měly by se tak přirozeně stát součástí zdravého životního stylu.
Tymián
Tymián je nezaměnitelným pomocníkem při respiračních onemocněních. Dokáže uvolnit hlen při kašli a také snížit teplotu. Kromě toho má antibakteriální účinky, což lze využít například při různých infekcích nebo plísňových onemocněních kůže. Čaj z čerstvého tymiánu je vhodný při nachlazení, ale stejně i při zvracení a potížích s trávením.
Pažitka
Pažitka je pomocníkem zejména ve studené kuchyni. Využívá se k přípravě různých pomazánek nebo také oblíbeného pažitková pesta. Obsahuje vitamin C, železo, vápník, vlákninu ale i řadu dalších zdraví prospěšných látek. Podporuje trávení, čistí střeva a také povzbuzuje chuť k jídlu. Kromě toho působí i jako prevence před různými druhy rakoviny. Ve chvílích, kdy rakovina přeci jen zasáhne, je místo pažitky a celkově místo pokrmů adekvátní volit nutriční drinky. Nutriční drinky tělu dodají potřebné živiny.
Bazalka
Bazalka patří mezi jednu z nejoblíbenějších bylinek, které se využívají ve většině domácností. Přidává se do polévek, těstovin, na přípravu bylinkového másla nebo známého bazalkového pesta. Kromě toho, že skvěle chutná, dokáže pomáhat se žaludečními potížemi, ulevuje od různých druhů křečí či léčí záněty a bolest dásní a zubů. Bazalka také zvyšuje chuť k jídlu a právě proto se dá využít při nechutenství a problémech s přibíráním. Dá se využít i v kosmetice a to zejména na hloubkové vyživení pokožky.
TIP: Vyzkoušejte domácí bazalkovou pleťovou hydratační masku. Stačí smíchat bazalku s teplou vodou a vytvořit z nich zelenou pastu. Aplikujte si ji na obličej a nechte působit přibližně 20 minut.
Estragon
Máta
Specifická chuť máty má své milovníky i odpůrce.
Dá se využít na přípravu čaje a často se využívá i na výrobu alkoholických nápojů. Kromě svěží chuti má ale máta i množství zdravých účinků. V první řadě je vynikající na paměť, bolesti hlavy a také jako lék proti stresu. Pití mátového čaje večer před spaním působí i na problémy s nespavostí. Máta pomáhá při respiračních onemocněních a její inhalace dokáže uvolnit dýchací cesty.
Majoránka
Majoránka je bylinka s příjemnou vůní, která se využívá k ochucení omáček či masa. Mezi její hlavní léčivou schopnost patří dobrý vliv na nervovou soustavu. Právě kvůli němu se používá jako pomocník při nespavosti, stresu, migrénách či pocitu slabosti. Podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střev. Kromě toho příznivě ovlivňuje i tvorbu a vylučování mateřského mléka.
Rozmarýn
Rozmarýn se využívá zejména v rámci italské a francouzské kuchyně.
Má typickou intenzivní vůni a tvarem připomíná jehličí. Co se týče jeho účinků na zdraví, rozmarýn je známý zejména pro účinky na močovou soustavu a nemoci spojené s močovými cestami. Vyrábějí se z něj tabletky určené právě na záněty močových cest. Kromě toho ho však můžete využít i pro dezinfekci ústní dutiny či ulevení při bolestivé menstruaci. V kosmetice se využívá zejména na regeneraci vlasů.
TIP: Při problémech s vypadáváním vlasů vám může pomoci rozmarýnový olej. Stačí, když přidáte pár kapek oleje do svého šamponu a umyjete si vlasy tak, jak vždy.
Meduňka
Meduňka je známá svou citrusovou vůní, za kterou vděčí obsahu esenciálních olejů. Mezi její nejznámější léčivé účinky patří schopnost pomáhat při nadýmání, silných menstruačních bolestech či vysokém krevním tlaku. Čaj z meduňky lékařské zmírňuje časté změny nálad, stres a také pomáhá s nespavostí.
Většina bylinek není na pěstování navíc příliš náročná. Pěstovat je můžete na zahradě nebo i v květináči na balkoně. Kromě zmíněných bylinek můžete vyzkoušet například i oregano, koriandr, levanduli nebo šalvěj. Nebojte se využívání a kombinování bylinek při vaření, vyčarujete tak velmi chutná jídla a zároveň podpoříte své zdraví.