Křečové žíly – příčiny a léčba

Výskyt křečových žil je závislý především na věku. Další má zásadní vliv mají genetická dispozice a u žen hormony a těhotenství. Je známo, že na křečové žíly obecně trpí dvakrát více žen než mužů.

Křečové žíly příznaky

  • Křečové žíly vznikají postupně a v začátku svého vzniku nejsou ani příliš nápadné.
  • Pacienti mohou mít zpočátku pocit těžkých nohou.
  • V kůži prosvítají rozšířené namodralé žíly.
  • Žíly začínají být stále nápadnější a vystupují na povrch.
  • V případě, že není zahájena léčba, začínají vystupující žíly vytvářet uzly.

Léčba

Léčba by měla být zahájena již při prvotních příznacích! Je tak důležité včasné vyšetření lékařem a dodržování pravidel a doporučení pro léčbu křečových žil.

Efektivně tak můžete předejít rozvoji nemoci do závažnějšího stádia. V rané fázi onemocnění se doporučuje nošení elastických punčoch, dále aplikace gelů a mastí proti otoku a bolestem. Důležité je samozřejmě také procvičování nohou, polohování dolních končetin do zvýšené polohy apod.!

Křečové žíly menšího rozsahu  (do průměru 4 milimetrů) je možné odstranit sklerotizací. Při této metodě se do žíly přidá látka, ta ji zevnitř naruší a dojde tak k jejímu narušení a následnému zániku. Takto zničenou žílu během pár týdnů vstřebá organismus. Po případné operaci křečových žil je nutné 2–6 týdnů nosit elastické punčocháče!

Domácí léčba a babské rady

Kvalitu žil efektivně podpoří rutin, ten najdete obsažen třeba v pohance. Přirozeně tak zařaďte pohanku do svého jídelníčku. Dalším dobrým pomocníkem je také citron, v jehož kůře je obsažen rostlinný antioxidant bioflavonoid a ten snižuje bolestivost žilních stěn. Dále se doporučuje také konzumace lněného, dýňového a pupalkového oleje, ty obsahují omega 3 a omega 9 nenasycené mastné kyseliny. Zkusit můžete také obklady ze syrových nastrouhaných brambor, které oplývají stahovacími účinky.

Mimo brambor můžete vyzkoušet i čerstvé zelí, kdy obklad necháte působit 4 hodiny.

Nezapomínejte dodržovat pitný režim. Vyvarovat byste se měli přímého působení tepla, nohy se tak doporučuje sprchovat studenou vodou. Dále dávejte přednost vzdušnějším oděvům a v noci si podkládejte dolní končetiny polštářem. Jezte dostatek vlákniny, kdy tak předejdete zácpě a dopřávejte si dostatek pohybu.

Bylinky

Pomoc s křečovými žilami najdete také v přírodě mezi bylinkami.

Doporučují se čaje na posílení žil, například:

  • směs 40 g kořene anděliky lékařské, 30 g krušinové kůry, 20 g komonice lékařské, 10 g kořene hořce žlutého: 1 lžíci směsi převařte ve 200 ml vody, 15 minut louhujte, sceďte a pijte 3x denně po dobu 1 měsíce.

Z bylinek si můžete udělat i léčebnou koupel.

  • do 4 l vroucí vody dejte velkou hrst čerstvé dubové kůry, hrst přesličky rolní, 100 g cibule, 2 lžíce pelyňku pravého. Vařte 10 minut, slijte, dolijte vodou, přidejte 2 lžíce soli. Nohy ve směsi koupejte zhruba 20 minut. Potom nohy opláchněte studenou vodou, neutírejte je, lehněte si a nohy podložte do výšky a pár minut odpočívejte.

Zdravotní cviky

Doporučuje se pravidelná chůze či šlapání vody. Dále se doporučují cviky, kdy jsou dolní končetiny zdvižené (svíčka, stoj na hlavě), takové cviky umožňují lepší proudění a odtok krve.

Křečové žíly v těhotenství

Mnoho žen jistě vzpomíná na křečové žíly, které si „užily“ během těhotenství. Jedním z důvodů častého vzniku křečových žil během těhotenství je zvýšený tlak na krevní oběh, ten souvisí s vývinem plodu v děloze. Další z důvodů poté souvisí s hormonálními změnami v těhotenství, kdy dochází ke zvýšení hladiny hormonu progesteronu. 

Zvýšení hladiny progesteronu souvisí s přípravou organismus ženy na porod. Dochází k častému rozvolnění měkkých tkání, které zasahuje i žilní stěny, které v době těhotenství ztrácejí svou přirozenou pružnost a pevnost. A tímto jevem je položen základní kámen vzniku křečových žil.

Kdy navštívit lékaře?

Při pocítění některého z příznaků křečových žil se doporučuje návštěva lékaře! Neléčený stav se jinak bude přirozeně dále zhoršovat a může vést až ke vzniku bércových vředů.

Křečové žíly prevence

Křečové žíly úzce souvisí se zdravým životním stylem.

A to s:

  • nedostatkem pohybu
  • dlouhým vysedáváním u počítače
  • dlohým stáním
  • nedostačujícím pitným režimem
  • nadváhou apod.

Svůj žilní systém můžete chránit také výživou.

Dopřávejte si stravu s vysokým obsahem vlákniny – pohanka, ovoce, zelenina, luštěniny, rýže, červená řepa

Naopak omezte konzumaci tučného masa, konzervovaných potravin, polotovarů, smaženého, sladkostí a pohlíejte si také nadbytek soli v pokrmech.

Skutečně nezbytný a mnohdy opomíjený je pohyb! Snažte se pohybovat nohama při všech možných příležitostech. Podnikejte pěší procházky, které prospívají krevnímu oběhu a podporují žilní návrat. Zdravý životní styl je opravdu účinnou prevencí nejen při křečových žilách, ale pomáhá vyhnout se i dalším onemocněním.

Hledáte jiné nemoci?

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.