Chlamydie – příznaky, projevy a léčba

Jedná se o infekci bakterií Chlamydia trachomatis a ta patří k nejrozšířenějším pohlavním chorobám. Chlamydiemi trpí dokonce kolem 15 % sexuálně aktivních jedinců. Infekce napadá pohlavní orgány a přenáší se primárně nechráněným pohlavním stykem. Ve vzácných případech může k nákaze dojít také při používání stejného spodního prádla, ložního prádla, ručníků nebo také ve společných prostorách jako je: sauna, bazén, společné sprchy apod.

Chlamydie příznaky

  • Bolestivé močení
  • Bolesti v podbřišku
  • Poševní výtok
  • Výtok z penisu
  • Bolestivý pohlavní styk u žen
  • Krvácení mimo menstruaci a po pohlavním styku
  • Bolest varlat

Většina nákaz probíhá bezpříznakově. Nicméně, pokud je onemocnění dlouhodobě neléčeno, může dojít jak k infekci děložního čípku, tak dělohy a vaječníků. Neléčená infekce chlamydiemi může následně končit až neplodností.

U mužů jsou projevy podobné, jako u žen. Kdy pociťují bolest a pálení při močení, časté močení malého množství moče. Komplikací může být dále zánět nadvarlete.

Plicní chlamydie

Chlamydie mohou napadat také dýchací ústrojí. Chlamydia pneumoniae představuje jednu z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Přenáší se skrze kapénkový přenos, tedy: kýcháním, kašláním apod. Tento druh infekce je nebezpečný především proto, že se těžko rozpoznává a je tak lehce zaměnitelný s jinými infekcemi, jako je obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek. Infekce může dále vyvolat zápal plic.

Projevuje se: škrábáním v krku, dráždivým kašlem, častou únavou, bolestmi hlavy, zimnicí a pocením

Chlamydie nákaza

„Z hlediska rizika nákazy je důležitá pravděpodobnost přenosu, která je však u chlamydií kupodivu relativně nízká, v řádu několika procent. Pro porovnání – infekce jako chřipka nebo některé dětské infekční nemoci mohou postihnout 50-70 procent vnímavých osob a například pravé neštovice byly přenosné na téměř 100 procent osob v kontaktu s nemocným. Dokonce i v rámci rodiny, kde je jeden člověk nemocný, nemusí nikdo další chlamydiovou infekcí onemocnět (pokud se dodržují určitá hygienická doporučení).

Nejrizikovější z hlediska přenosu je člověk s akutním horečnatým onemocněním, který se stává šiřitelem. Záleží však na mnoha faktorech (podmínkách přenosu) -jak moc je tento dotyčný ,nemocný‘, v jak úzkém kontaktu jste, v jakém prostředí (ve slunečném dni se bakterie přenášejí daleko méně než v sychravých dnech, v místnosti lépe než venku) a jak citliví jste jako příjemci. Vnímavost k infekci není dána pouze tím, zda je člověk imunní vůči právě této nákaze, ale i jak funguje jeho nespecifická imunita, zda není nějakým způsobem oslabený (například astmatik),“ říká vedoucí laboratoře virologie Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Eva Žampachová.

Chlamydie léčba

U chlamydií není dobré se spoléhat na babské rady! Při prvotním podezření se poraďte ohledně průběhu léčby s vaším ošetřujícím lékařem. Předejdete tak závažným komplikacím a dalšímu možnému šíření tohoto vysoce infekčního onemocnění!

Jedinou a ověřenou léčbou při potvrzení infekce chlamydiemi je časné nasazení antibiotik. Ta infekci zcela nevyléčí, ale eliminuje a utlumí většinu zárodků, tím usnadní našemu organismu, aby se s infekcí dále mohl vypořádat sám. Antibiotika se většinou berou tři týdny a je nezbytné je dobrat celá!

Po dobu léčby Chlamydií se zdržte pohlavního styku, a to až do úplného vyléčení, které bývá zpravidla týden po dobrání antibiotik.

Chlamydie těhotenství

„Přenos mikrobu z matky na dítě je teoreticky možný několika způsoby. Jednou z možností je, že matka v těhotenství onemocnění nějakou infekcí a tu přenese na své dítě. Pro tento druh přenosu by však bylo třeba, aby příslušný mikrob prošel placentární bariérou, což naprostá většina bakterií neumí! Přenos z matky na dítě touto cestou je tedy u chlamydiové infekce velmi nepravděpodobný. Co je však možné a poměrně snadné – přenos z matky na dítě v době porodu infikovanými porodními cestami (což se ale týká především Chlamydia trachomatis). Chlamydia pneumoniae je u malých dětí k vidění velmi vzácně, a pokud se objeví, jde o infekci získanou po narození od nemocného člena rodiny,“ upřesňuje MUDr. Žampachová.

Kdy navštívit lékaře?

Navštivte svého ošetřujícího lékaře jestliže pociťujete některé z výše uvedených příznaků a také, jestliže zjistíte, že váš sexuální partner nebo partnerka trpí chlamydiemi. V takovém případě byste měli začít brát antibiotika, i když nepozorujete zatím žádné příznaky!

Lékaře neprodleně navštivte, jestliže jste gravidní.

Prevence

Jediný způsob, jak zcela zabránit nákaze chlamydiemi, je sexuální abstinence. Pro snížení rizika nákazy byste měli:

Používat kondom při každém pohlavním styku. Pokud kondom používáte správně, riziko nákazy významně snížíte.

Omezit počet sexuálních partnerů. Jestliže máte více sexuálních partnerů, je u vás nebezpečí nákazy chlamydiemi a jinými sexuálně přenosnými infekcemi obecně výrazně vyšší.

Chodit pravidelně na testy. Pokud jste sexuálně aktivní, zvláště pokud máte více partnerů, poraďte se se svým lékařem o tom, jak často byste měli být vyšetřeni na chlamydie a jiné sexuálně přenosné nemoci.

Neprovádět výplach pochvy sprchou. Ženy by při sprchování neměly provádět výplach pochvy prudkým proudem vody, protože se tak snižuje počet užitečných bakterií přítomných ve vagíně, což může také zvýšit riziko infekce.

Doporučená opatření Sanatorei Helios, Centra asistované reprodukce, onkologické prevence, gynekologie a genetiky

Hledáte jiné nemoci?

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.