Bolest hlavy – nejčastější příčiny a léčba

Bolest hlavy může mít různé trvání, různou intenzitu a také různorodý průběh. Bolesti bývají častou předzvěstí nástupu migrény, únavy, stresu, přetížení krční páteře nebo i závažnějších onemocnění, jakými jsou: nádory, krvácení do mozku, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, onemocnění očí.

Bolesti hlavy se dále také mohou objevit po úrazu hlavy.

Bolest hlavy příznaky

Bolesti hlavy obvykle řadíme mezi dvě skupiny a to podle příčiny jejich vzniku.

  • Primární bolesti hlavy.​​

Ty nedoprovází již další onemocněním. Mezi ně řadíme migrénu, ta se projevuje pulzujícími bolestmi na jedné polovině hlavy, a to především v oblasti čela a očí. Bolesti jsou dále doprovázený nesnášenlivostí světla, hluku, pachů a v některých případech i zvracením. 

  • Tenzní bolest, která je tupá a může ji doprovázet napětí svalů na hlavě a krku.

Tenzní bolesti můžou bývají způsobené jak stresem, tak dlouhodobou prací u počítače, dehydratací, teplotními změnami či únavou. Sekundární bolesti hlavy doprovází tak další onemocnění. Tyto bolesti mohou mít různorodé příčiny.

Bolesti hlavy jsou obecně velice různorodé a to jak v jejich lokalizaci, tak intenzitě, frekvenci a závažnosti. Při návštěv lékaře, je důležité říct, zda-li vás bolí určité místo, nebo celá hlava, jak dlouho bolest trvá a jestli ji doprovází výpadky vidění či zvracení. Dále je důležité se zaměřit na bolesti, které se stupňují a které jste dříve nikdy nevnímali.

Bolesti hlavy signalizují vážnější obtíže v případě, že je doprovází zmatenost, poruchy vidění nebo řeči, vyrážka, horečka, namožená krční páteř, svalová ochablost a nebo křeče.

Bolesti hlavy léčba

Léčba závisí především na příčině bolesti. Některé bolesti mohou mít závažnější příčinu, která může pacienta dokonce ohrožovat na životě!. I na první pohled „obyčejnou“ bolest hlavy, není tak dobré podceňovat. V první řadě je vždy nejdůležitější léčit příčinu bolestí.

Domácí léčba

Bylinky

Vyzkoušejte směs na čaj z chmelu, zázvoru, heřmánku, meduňky, levandule, máty a rozmarýnu. Vložte do konvice jednu čajovou lžičku z každé usušené byliny a spařte šálkem vařící vody. Směs 5 minut louhujte. Doporučují se pít 1–2 šálky denně.

Osvědčeným pomocníkem na bolesti hlavy je také bukvice lékařská. Přelijte 2 čajové lžičky této byliny vroucí vodou a nechte 15 minut vyluhovat. Tento čaj můžete nejen popíjet, ale také se dá použít jako obklad na čelo. Dále může být nápomocný bez černý. Po dobu 2 minut vařte květy ve vodě, ty pak vyjměte a dejte mezi dva ubrousky, které si následně přiložte na čelo a týl.

Babské rady a domácí léčba

Doporučuje se potírat oba spánky kolečky citronu. Jestliže bolest vystřeluje z jednoho spánku, vyzkoušejte tento netradiční obklad: kapesník nebo ubrousek namočte do moštu nebo jablečného octa. Obklad si přiložte na čelo a zkuste usnout v dobře větrané místnosti. A v případě,  že vás bolí vás hlava v důsledku nachlazení, jistě pomůže silný kuřecí vývar. Vývar blahodárně působí na uvolnění horních cest dýchacích a na prokrvení cév.

Léky

Bolest hlavy můžete zmírnit volně prodejnými léky, a to například Paracetamolem či Brufenem. Léky příčinu bolesti nevyléčí, pouze ji utlumí. V případě sekundárních bolestí hlavy je nutné odstranit příčinu bolestí – pomoct může snížení krevního tlaku, rehabilitace (v případě potíží s krční páteří), dostatečný spánkový i pitný režim, přiměřený pohyb a pohyb na čerstvém duchu. Jako v mnoha jiných případech je i tady základem zdravý životní styl.

Kdy navštívit lékaře?

​Lékaře byste měli neprodleně navštívit v případě, že se vám stal nějaký úraz hlavy – bolesti hlavy se mohou dostavit až půl roku po otřesu mozku! Někdy si s bolestí hlavy poradíte sami doma vlastními prostředky. Záleží hlavně na tom, jak je bolest intenzivní a jak často jí trpíte. Dlouhodobé bolesti byste neměli podceňovat. 

V případě, že se bolest hlavy objevuje častěji, než dvakrát do měsíce a je intenzivní, měli byste navštívit odborníka, který vám provede potřebná vyšetření. Lékaře navštivte také v případě, když se bolesti objevují opakovaně bez známé příčiny, objevily se náhle a jsou velmi intenzivní a nebo když nezabírají léky a bolesti trvají déle, než jeden den.

Prevence

Jako prevence může napomoci hořčík, ten podporuje správný tok krve a uvolňuje tak stažené svaly. Bolestem hlavy, tak jako dalším problémům, můžete předcházet zdravým životním stylem, dostatkem kvalitního spánku, dodržováním pitného režimu, fyzickou aktivitou a pobytem na čerstvém vzduchu. Stejně tak je jedním ze způsobů, jak použít umeocet, jeho popíjení nalačno. Nalijte si jednu lžičku umeoctu do sklenice vlažné vody, nalačno ji vypijte a po několika dnech opakování by mělo dojít k minimalizaci bolestí hlavy.

Hledáte jiné nemoci?

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Šestá dětská nemoc

Často se šestá dětská nemoc také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.