Jak překonat bolest zad mezi lopatkami

Bolest zad mezi lopatkami, známá také pod označením mezilopatková bolest, trápí spoustu jedinců. Příčina této bolesti může být způsobena různými faktory. Mezi ty nejčastější se řadí špatné držení těla, zvedání těžkých předmětů nebo spánek na nekvalitní matraci. Výjimkou ale nejsou ani závažnější příčiny bolesti mezi lopatkami. V tomto článku se však budeme věnovat těm běžným příčinám, jako je zvedání těžkých předmětů, a poradíme, jak proti bolesti efektivně bojovat.
Co může způsobit bolest mezi lopatkami?
Bolest zad mezi lopatkami může mít několik příčin. Jaké to jsou?
Natažený sval
Způsobená může být bolest mezi lopatkami nejčastěji nataženým svalem. Stát se tak může jak při zvedání těžkých břemen, tak při dlouhém sezení, špatném držení těla nebo sportem. Zejména se jedná o golf, tenis nebo cvičením doma. Cvičení doma může bolest mezi lopatkami způsobit především v kombinaci s činkami. Na bolesti zad mezi lopatkami se ale může podepsat i nevhodná matrace. Z toho důvodu není doporučované pravidelné spaní na rozkládací sedačce nebo na nekvalitní matraci.
Nemoci a poranění
V momentě, kdy dojde na vyhřezlé plotýnky, může být utlačován nějaký z nervů. To se pak projeví právě jako bolest na hrudi a mezi lopatkami. Nemusí se jednat o celodenní bolest, velmi častá je mezi pacienty bolest hrudní páteře v noci. Pokud v současné době prožíváte stresové období, tak i to se může projevit na vašem zdraví. Zmírnit bolest lopatky způsobenou stresem můžete třeba cvičeními, jako je jóga, nebo meditací. Právě meditace slouží jako uvolňovač napětí a stresu. Dalším aspektem, který hraje roli v bolesti na hrudi a mezi lopatkami, může být skolióza.
Cviky na hrudní páteř
Pokud bolest lopatky přetrvává, doporučujeme vyzkoušet různá cvičení, která by měla bolest pomalu začít odstraňovat. Jestliže na bolest zad mezi lopatkami nepomůžou ani cviky, neprodleně navštivte lékaře.
Uvolnění bodu mezi lopatkami
Při snaze eliminovat bolest hrudní páteře pomocí uvolnění bodu mezi lopatkami si lehněte na zem. Pod záda, konkrétně mezi lopatky, si umístěte masážní míč, který seženete například v obchodě Pilulka. Pokuste se pomocí míčku najít místo, které je nejvíc bolavé, a tam míček ponechejte. Svým tělem na bolavý bod vyvíjejte co největší tlak, a to po dobu zhruba 30 sekund. Poté míček přemístěte na další bolavé místo a celý proces zopakujte.
Natahování ramene
Dalším cvikem na bolest na hrudi a mezi lopatkami je takzvané natahování ramene. Postupně se zaměříte jak na bolest pod levou lopatkou, tak na bolest pod pravou lopatkou. Jako první si položte pravý loket na vnitřní stranu loktu levého. Následně levou ruku obtočte kolem té pravé a měli byste cítit, jak se horní polovina těla otevírá. Pokud se tak nestalo, vyviňte na ruce větší tlak. Tuto pozici udržte alespoň 20 sekund a poté ruce vyměňte.
Tip! Spousta sportovních doplňků se nachází na e-shopu Grizli.
Protažení trapézového úseku
Ruku v ruce s bolestí hrudní páteře může jít i bolest trapéz. Pravidelně protahujte jak lopatkovou oblast, tak i praktikujte cviky na krční páteř nebo uvolnění jakékoliv jiné části zad. Především v momentě, kdy máte sedavé zaměstnání, můžete bolestmi zad trpět častěji, a tak se cviky na krční páteř i proti bolesti lopatky naučte. Co se týká tohoto konkrétního cviku, praktikovat jej můžete jak ve stoje, tak vsedě. Jednu ruku si zastrčte za záda a tou druhou na opačnou stranu nahněte hlavu. Mírně hlavu tlačte dolů a vydržte přibližně 30 sekund. Pak ruce i strany vyměňte a cvik proti bolesti na hrudi a mezi lopatkami zopakujte. A pokud vám již domácí prostředí během cvičení leze na nervy, absolvujte cvičení venku.
Protažení díky dveřnímu rámu
Pokud vás trápila bolest hrudní páteře v noci nebo vás třeba delší dobu sužuje bolest lopatky, vyzkoušejte i tento jednoduchý trik. Abyste pomohli svým zádům narovnat se tak, jak je vyžadováno, jako jednoduchou cvičící pomůcku využijte rám od dveří. Pod loketním úhlem devadesáti stupňů na dveře umístěte dlaně. Nyní jednou nohou naznačte, jako kdybyste se snažili dveřmi vyjít ven, a aniž byste uhnuli, vydržte 30 sekund. Poté nohy vyměňte a cvik několikrát opakujte, dokud neucítíte, jak bolest pod levou lopatkou nebo bolest pod pravou lopatkou ustupuje. Celkově jsou cviky na záda velmi důležité pro správné držení těla. A stejně tak cviky na záda přispívají k funkčnosti zádových svalů.
Jako prevence proti bolesti zad mezi lopatkami slouží i cvičení, jako je jóga nebo SM systém. Mimo jiné nezapomeňte ani na správné držení těla nebo na pořízení kvalitní matrace. Se správným postojem vám mohou pomoci i cviky na zpevnění středu těla. Právě cviky na zpevnění středu těla zapojují záda, břicho, hýždě i pánev, které se společně podílí na vhodném držení těla.