Alergeny

Alergeny jsou všude kolem nás, imunitní systém zdravého jedince na ně ale skoro ani nereaguje, přítomnost alergenů mnohdy tak ani nepoznáme. Naopak imunitní systém alergického dítěte nebo člověka rozpoutá alergickou reakci s řadou projevů.

Alergeny podle výskytu se dělí na:

  • venkovní – pyly a plísně
  • vnitřní – roztoči, domácí zvířata, švábi
  • ostatní – alergeny potravinové, lékové, zvířecí jedy a chemikálie

Potravinové alergeny

Mezi nejčastěji alergizující potraviny patří kravské mléko, vejce, ryby, ořechy, kořenová zelenina (celer, petržel).

Z ovoce jsou to nejčastěji jablka, hrušky, meruňky, broskve. Nežádoucí reakce po potravinách nemusí být hned alergií, může se jednat o nesnášenlivost jiného původu. Potravinové alergie jistě všichni dobře znáte, s jejich výpisem se setkáte na lístku (či na vyžádání) každého stravovacího zařízení a také jsou tučně zvýrazněny na každé potravině.

Pylová zrna

Pylová zrna jsou malé (menší, než průměr lidského vlasu) vejčité samčí buňky a slouží k rozmnožování rostlin. Pyly barevně kvetoucích rostlin, například růží, většinou alergii nevyvolávají. A to díky tomu, že jejich velká voskovitá pylová zrna jsou přenášena na samičí rostliny včelami a dalším hmyzem.

Oproti tomu pyly mnoha stromů, trav a plevelů jsou lehké a jsou snadno unášeny větrem. Právě tyto pyly vyvolávají alergické reakce. Každá rostlina má období kvetení, u nás může začít pylová sezona většinou již během časného jara – února a trvá až do října.

  • K hlavním představitelům stromů, které jsou zaručenými spouštěči alergických reakcí, se u nás řadí břízovité, lískovité a bukovité.
  • Nejběžnějšími trávami jsou u nás jílek, bojínek, lipnice, psárka, srhy, kostřava, medyněk, tomka, sveřep a pýr.
  • Z plevelů patří k nejvýznamnějším kopřiva, drnavec, pelyněk a ambrózie.

Domácí mazlíčci

Domácí mazlíčkové bývají zdrojem velmi agresivních alergenů. Často se lidé mylně domnívají, že hlavním zdrojem alergenů jsou jejich chlupy, ale to je omyl. Zvířecí alergeny jsou obsaženy ve slinách, v moči, v krevním séru, v lupech a kožních šupinách a ve výměšcích. Vyjde proto nastejno, jestli má zvíře dlouhou či krátkou srst nebo zda hodně pelichá. Každé jednotlivé zvíře vytváří určité množství alergenu a je to velmi individuální. Neexistují bohužel druhy, které by byly hypoalergenní. Zvířecí alergeny na rozdíl od roztočových mohou po dlouhou dobu setrvávat ve vzduchu, díky tomu, že jsou lehké.

Roztoči

Jedná se o drobné členovce podobní klíšťatům, kteří se živí zvířecím a lidským kožním odpadem. Nejvíce jich můžeme nalézt v lůžku, jelikož tam je to pro ně nejpříznivější prostředí. Dychtí po teplu a vlhkosti. Nejvíce alergických reakcí vyvolávají jejich exkrementy. Jimi jsou znečištěny jemné prachové částečky, které po vdechnutí nebo kontaktu s kůží vyvolávají alergické reakce.

Mezi další alergeny řadíme: plísně, šváby, hmyzí jed, léky…

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.