Anémie (chudokrevnost) – příznaky, druhy a léčba


Anémie může být způsobená ztrátou červených krvinek, které zapříčiněnou buď to krvácení nebo jejich destrukce.
Anémie dále vzniká v důsledku porušení tvorby červených krvinek. Příčinou těchto stavů mohou být nádorová onemocnění, krvácení, infekce, nedostatek kyseliny listové, vitamínu B12, nedostatek železa, autoimunitní reakce, působení toxických látek, genový defekt, renální incuficence (ledvinná nedostatečnost), porucha syntézy hemu (nebílkovinná část hemoglobinu), porucha syntézy globinu (bílkovinná část hemoglobinu).

Anémie příznaky
Základní příčinou je porucha samotné tvorby červených krvinek. K té může dojít za předpokladu, že krvinka nemá dostatek železa, vitamínu B12 a nebo kyseliny listové. Červené krvinky vznikají v kostní dřeni, proto může být jejich vývoj narušen tlakem na kostní dřeň nádorovými buňkami např. při leukémii. Anémie vzniká také za předpokladu, že je více červených krvinek zničeno než-li vytvořeno.
Hlavním příznakem anémie je vyčerpání a extrémní únava a to i při malé fyzické zátěži. Anemici mívají také pocit nedostatku dechu a to při sebemenší námaze. Při vyšším stupni anémie pacienty provází bolesti hlavy, hučení v uších, někdy závratě. Dále mohou pacienti trpět nespavostí a poruchou soustředění.
Lidé s anémií mají bledou kůži, sliznice, oční spojivky, dásně a nehtová lůžka. Dálé mohou mít skony k mdlobám, trápí je opakované infekce a obecně se jim hojí rány hůře. Anémie je nemoc, která je ovlivněná dědičností, obecně více chudokrevných je také mezi vegetariány a vegany. Pravděpodobnost vzniku anémie je také u žen, které silně a dlouho menstruují, obvykle déle než týden.
Anémie léčba
Bylinky
Z dostupných bylin obsahuje značné množství železa kopřiva, dále pak zelená petrželka, pažitka, bazalka, česnek medvědí, majoránka. Železo dále hojně najdete ve špenátu, červené řepě, kořenová petrželi, černém kořeni, křenu, hrášku, rajčatech a ředkvičkách.
Z ovoce je vhodný rakytník, ostružiny, černý i červený rybíz, borůvky, sušené meruňky a švestky. Dále jsou vhodné produkty z celozrnné žitné mouky, pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a rostliny amarantu, naklíčený hrášek, mungo, čočka, vojtěška.

Léky
Anémie se léčí za pomoci podávání železa v tabletách a vitamínu B12.
Domácí léčba
Při lehčích stupních anémie je zpravidla dostačující úprava stravy, životního stylu a užívání vitamínových přípravků s obsahem železa. Celkovou léčbu je dobré také podpořit dalšími vitamíny a bylinkami, které pozitivně ovlivňují vstřebávání železa – jde o vitaminy A, C a E.
Anémie v těhotenství
Anémie se rozvíjí v těhotenství pozvolna a žena si stěžuje především na únavu, slabost a na nesoustředěnost. Tyto příznaky jsou důležitý varovný signál, který by žádná nastávající matka neměla podcenit! Nedostatek železa v období těhotenství může zapříčinit nedokončný vývoj některého z orgánů, nízkou porodní hmotnost novorozence a nebo předčasný porod! Příjem železa pomáhá navíc zmírňovat porodní křeče a bolesti, navíc zlepšuje poporodní rekonvalescenci a hojení.
Těhotným by neměla chybět také kyselina listová, která je klíčovým faktorem pro správný vývoj nervové soustavy dítěte, chrání dítě před poruchami neurální trubice a dalšími závažnými komplikacemi, včetně rizika potratu.

Kdy navštívit lékaře?
Odborníka vyhledejte v případě, že vás popadá častá únava, dýchavičnosti, bledost kůže a nehtových lůžek a při špatném hojení ran a častých infekcích.
Prevence
U dospělých se doporučuje hlídat přemíru konzumace mléka, více než tři litry týdně nepříznivě ovlivňují vstřebávání železa. Potenciálně ohroženy jsou všechny skupiny obyvatel, častěji jsou to ale ženy. V případě, že máte pocit, že se vás nemoc týká, navštivte lékaře, který následně zjistí její příčinu a rozsah.
Hledáte jiné nemoci?
Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.
Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích
Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.
Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.