Angína – příznaky, léčba a nejlepší prevence
Kromě streptokoků je angína někdy také způsobena bakterií Stafylococcus, nezřídka se také setkáme s původcem virovým nebo dokonce mykotickým. Angína může být velmi závažné onemocnění, obzvlášť jestliže není léčena. Její následky se můžou projevit dokonce až za několik let. Setkat se můžete také s hnisavou angínou, nebo spálovou angínou.
Angína příznaky
Prvním známým projevem je bolestivé škrábání v dolní části krku, které přechází do nepříjemné bolesti při polykání. Typické jsou také nateklé krční mandle s bílými zánětlivými ložisky – čepy.
Angínu často doprovází i bolest uší, bolest hlavy a horečka nad 38 °C společně se zimnicí. Objevuje se zvětšení mízních uzlin pod dolní čelistí a za ušima, ve vzácných případech mohou být uzliny velké i jako holubí vejce. U malých dětí se mohou objevit také potíže s dýcháním, bolesti břicha a zvracení.
Léčba
Při podezření na angínu můžeme tlumit její příznaky léky proti horečce a cucáním desinfekčních pastilek či vyplachováním úst desinfekčními roztoky. Dobře známý je Septofort, který mohou užívat i těhotné a kojící ženy. Jiné přípravky na angínu jsou k dispozici kromě pastilek i ve formě roztoku nebo spreje k aplikaci do úst. (např. Tantum Verde, Septolete a další). Bioparox je na našem trhu jediné volně prodejné antibiotikum. Aplikuje se do nosu i do úst a není vhodný pro děti do dvanácti let věku.
Přípravků proti angíně je na trhu velké množství a v lékárnách vám lékárnící jistě pomohou vybrat ten nejvhodnější přípravek. Po aplikaci obecně všech přípravků, je vhodné alespoň půl hodiny nejíst a nepít, aby mohl lék v krku co nejdéle působit.
Angina v těhotenství
V těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti, v některých gravidity těhotenství nelze podávat antibiotika, Penicilin bývá ale zpravidla pro dítě neškodný.
Kdy navštívit lékaře
Při déletrvajících horečkách a silných bolestech v krku je vhodné navštívit odborníka. Zejména klasickou (streptokokovou) angínu je nutné léčit antibiotiky. Antibiotika pomohou vymýtit bakterie, čímž se urychlí vyléčení a také tím předejdeme komplikacím.
Prevence
V obdobích, kdy angína řádí všude kolem, dbejme na zvýšenou hygienu. Po příchodu z venku si myjme ruce, papírové kapesníky neodkládejme na stůl, ale okamžitě je vyhazujme. A pokud to jen jde, vyhýbejme se místům, kde je vyšší koncentrace lidí, jako je hromadná doprava nebo třeba velká nákupní centra.
Hledáte jiné nemoci?
Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.
Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.
Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.
Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?