Astma – příznaky a léčba

Astma je zapříčiněné životním prostředím, kouřením a z části také dědičností. Obvyklým spouštěčem astmatického záchvatu, či intenzivního zhoršení příznaků, jsou:

  • infekce
  • alergeny (pyl, plísně, srst a prach)
  • silné vůně, jako jsou například parfémy
  • tabákový kouř
  • námaha
  • změny teploty a vlhkosti vzduchu
  • nebo také silné emoce, jako jsou úzkost, strach, smích, pláč a stres

Astma příznaky

Hlavním příznakem astmatu je kašel, sípavý dech, dušnost, tlak a bolest na prsou. Nicméně astma je individuální onemocnění a projevuje se u pacientů v různé intenzitě.

Astma léčba

Při léčbě astmatu se předepisují jak léky pro rychlou úlevu k léčbě akutních symptomů, tak i dlouhodobě podávané léčivo používané k prevenci dalších záchvatů.

Léky

Mezi rychle působící patří Salbutamol (v inhalátoru). Dlouhodobě působí kortikosteroidy. Používají se taktéž v inhalátorové formě, mohou však být i ve formě tablet.

Bylinky

Na astma pomáhá čaj z plicníku lékařského, kopřivy dvoudomé, omanu pravého, anýzu vonného, jablečníku obecného, květu lípy obecné (pije se 3x denně). Dále je uklidňující čaj z majoránky zahradní. Proti záchvatu taktéž pomáhá: pukléřka islandská, květ bezu černého, květ heřmánku pravého, mateřídouška úzkolistá, lékořice lysá, plicník lékařský a proskurník. A opomenout by se neměly ani tinktury ze smilu písečného, břízy bělokoré a ostropestřce mariánského.

Domácí léčba

Proti astmatu pomáhají dechová cvičení a to například nafukování balónků. U dětí se doporučuje hra na flétnu, při níž skvěle dítě cvičí dech a uvolnění. Nedostatek molybdenu, kterým lidé s astmatem obvykle trpí, je možné doplnit celozrnnými obilovinami. Doporučuje se zejména špalda, rýže natural, zelí, špenát, čočka, droždí, červené fazole, žlutý hrách nebo fazole adzuki.

Astma v těhotenství

Postup prokázání astmatu se v těhotenství ani mimo něj nijak zvlášť neliší. Onemocnění se posuzuje podle příznaků (dušnost, pískoty při dýchání, tíže na hrudníku..), které se vyskytují v době mimo nachlazení. Dále je nutno udělat vyšetření poslechem a vyšetření plicních funkcí za pomoci spirometru.

Řada studií dokázala, že za předpokladu, že bude astma po celou dobu těhotenství řádně léčeno a kontrolováno, nejsou u žen s onemocněním prokázána zvýšená rizika (předčasný porod, porod dítěte s nízkou porodní hmotností, úmrtí dítěte, častější vedení porodu císařským řezem). V opačném případě, při nedostatečné kontrole astmatu během těhotenství,  je pro vývoj plodu nebezpečný nedostatek kyslíku u matky, přítomnost zánětů v organizmu matky a snížené prokrvení placenty s omezením přísunu živin plodu. A všechny tyto faktory mohou napomáhat k omezení vývoje plodu a rozvoji perinatálních komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře navštivte při dušnosti, sípání, trvalém kašli.

Lékař stanoví diagnózu podle příznaků a reakcí na léčbu. K potvrzení diagnózy se používá spirometrie. Jedná se o vyšetření, které změří funkci plic, resp. jak dobře jsou plíce schopné nádechu a výdechu. Vyšetření nebolí,  stačí pouze dýchat z a do přístroje.

Prevence

Prevencí je nekouřit, omezit případné vystavení plodu kouři a to jak v děloze, tak po porodu. Spoustě lidí se pak vyplatí vědět, jak přestat s kouřením. Dále se doporučuje dlouhodobé kojení a kontakt s domácími mazlíčky již od úzkého věku.

​Hledáte jiné nemoci?

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.