Atopický ekzém

Ekzém, domácí léčba a babské rady

Atopický ekzém je stále častější onemocnění, jelikož se zvětšuje míra znečištěním životního prostředí. Na ekzém má dále vliv také strava a dědičnost. K atopickému ekzému se mohou dále připojit další alergie, jako jsou: senná rýma, astma, záněty spojivek, záněty dutin, kopřivka nebo migréna.

Atopický ekzém se začíná objevovat v kojeneckém věku a to zpravidla ve třech měsících. Nejprve postihne obličeji, dále ruce a nohy a postupně se rozšíří dále na celé tělo. Sklon k ekzému pacienti často zdědí, nemusí se však projevit vždy. Nemoc může propuknout i ve vyšším věku. Na spuštění atopického ekzému má vliv také stres a celková psychická kondice.

Příznaky atopického ekzému

  • Atopický ekzém může mít různé projevy, jedním z hlavních úskalí jeto, že se pozná od běžné vyrážky či alergie velmi těžko.
  • Objevuje se svědící, začervenalá, šupinatá ložiska na obličeji, posléze na rukou a nohou.
  • Příznaky mohou být i zcela nepatrné a to například na polštářcích prstů nebo skryté za ušima.
  • Atopický ekzém se tvoří hlavně v ohybech kůže a zprvu může až úporně svědit. Skrze škrábání se pak může do kůže dostat infekce, která ekzém následně ještě zhorší.
  • Šupinkatá ložiska se poté dále odlupují.

Léčba atopického ekzému

Léčbu obvykle stanoví dermatolog podle závažnosti zasažení organismu. Základním lékem při léčbě atopického ekzému jsou antihistaminika, ty ale nemusí zabrat vždy. V závažnějších případech může lékař předepsat kortikoidy. Jedná se o hormonální přípravky, mohou být ve formě mastí, mlék a krémů. Pacientům se podávají se pouze krátkodobě a to jen na postižená místa, jelikož protože mají nepříznivé vedlejší účinky. Zbylá kůže se doporučuje pravidelně, ideálně dvakrát denně promašťovat vybraným krémem. K následnému doléčení lékař pacientovi doporuč zinkovou pastu.

V případě, že lékař zjistí, že je ekzém způsoben potravinovou intolerancí nebo alergií, doporučí pacientovi vhodná dietní opatření. Často jde o příznaky alergie na lepek. Mezi pacienty jsou také oblíbené olejové koupele. Obecně je ale nutné vyvarovat se používání parfémů a obyčejných dráždivých mýdel mýdel.
V některých případech lékař může předepsat také fototerapii, jedná se o celkovou či lokální aplikaci neionizujícího elektromagnetického záření na kůži. To se musí opakovat pravidelná alespoň po jeden měsíc a to třikrát týdně.

Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém začíná už u kojenců, zpravidla ve třech měsících. Nejprve na obličeji, rukou a nohou s postupným šířením na celé tělo. Sklon k ekzému se většinou dědí, nemusí se však vždy projevit. Spouštěč se může objevit až ve vyšším věku. Na spuštění atopického ekzému má vliv také psychická kondice a množství stresu v životě.

Rizikové potraviny

Existuje poměrně hodně rizikových potravin, které zvyšují možnost alergické reakce. Neplatí to samozřejmě všeobecně a každé dítě může reagovat jinak a na jiné druhy.

Vysoké riziko alergie:

  • Papriky, ředkev, ředkvičky, křen, celer, rajčata, kyselé zelí, řeřicha, bazalka.
  • Cukr, sladkosti, med, čokoláda, kakao.
  • Vejce, mléčné výroky, ryby, uzeniny, maso velkých zvířat.
  • Citrusy, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, rybíz, angrešt, jahody, maliny, ostružiny, ořechy, mandle, čočka, fazole, sója, pistácie.

Domácí léčba a babské rady

  • Používejte rychlou sprchu před dlouhým koupáním
  • Používejte  vhodná protialergická a nevysušující mýdla
  • Po každém sprchování či koupeli pokožku důkladně promažte
  • Snažte se pobývat v nealergizujícím prostředí, atopický ekzém ustupuje při pobytech u moře a na sluníčku

Dále se doporučuje nosit vzdušné oblečení z bavlny, nepoužívat naopak vlněné látky a umělá vlákna a prát prádlo ve speciálních prášcích vyvinutých pro alergiky a atopiky.

Pitný režim

O pitném režimu se neustále vedou spory. Zatímco v uplynulých letech převládal trend zvýšené konzumace nápojů a zejména vody, postupně se od striktního zavodňování organismu upouští. Důležitá je především pravidelnost a adekvátní zdravotní stav konkrétní osoby.

Člověk denně v průměru vyloučí asi 2,5 litru vody (dýcháním, kůží, v moči a ve stolici). Asi třetina litru „nové“ vody se denně vytvoří v těle metabolickou činností, dále přijmeme asi 900 ml vody vázané v potravě. To znamená, že zbytek (asi 1,5 litru) musíme do těla dodat přímo ve formě tekutin.

Dostatek tekutin zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin čili odplavování škodlivých látek z našeho těla. Pitný režim umožňuje také maximální výkonnost všech ostatních orgánů, tělesných i duševních funkcí a také funkce pokožky.

Léky

Při léčbě se používají především antihistaminika, kortikoidy lokálně, zinková pasta, promašťovací krémy a mléka. Jsou to například: Excipial, Ung, Linola, Lipobase.

Bylinky

Nápomocné jsou zejména masti z: měsíčku, heřmánku, aloe vera, canabisu.

Homeopatika

V případě homeopatické léčby atopického ekzému je možné vyzkoušet doporučené přípravky: Arsenicum album, Calcarea carbonica, Graphites, Lycopodium clavatum, Mrcurius solubilis, Natrium muriaticum, Sulfur. S konkrétním výběrem vám může pomoci homeopak nebo zkušený lékarník.

Kdy jít k lékaři

Lékaře vyhledejte při výskytu svědících červených, šupinkatých skvrn na kůži.

Vyšetření

Lékař obvykle prohlédne kůži pacienta. Dále pacienta může poslat na alergologické vyšetření, tam se zkoumá reakce organismu na různé alergeny pomocí drobných vpichů do kůže.

Možné komplikace

Možné komplikace způsobují zejména infekce, které jsou způsobené škrábáním. Dále se může přidat druhotná bakteriální infekce, která je způsobená zlatým stafylokokem, infekce virem oparu či bradavice.

Prevence

Hlavní prevencí je optimální a zdravé životní prostředí.

Atopický ekzém u miminka můžete zčásti ovlivnit vyloučením některých alergenů ze stravy matky. Co jíst u kojení je velmi důležité, proto by maminky měly svou stravu přehodnotit.

Stejně tak u dospělých atopiků, ekzém se zlepší, pokud najdete zdroj alergie a vyhnete se mu. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze.

​Hledáte jiné nemoci?

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

 

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

 

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Pátá dětská nemoc

Stejně jako šestá nemoc, i pátá dětská nemoc, jak je očividné, postihuje hlavně děti. Hlavními příznaky jsou zvýšená teplota a vyrážka.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.