Bezezbytková dieta
Při léčbě některých onemocnění trávicí soustavy může ošetřující lékař naordinovat bezezbytkovou dietu. Bezezbytková dieta jídelníček se pomocí vyloučení vlákniny a nadměrného množství tuků snaží co nejméně namáhat střevo při zpracování potravy. Tato dieta je často doporučována jako strava před kolonoskopií. Někdy se také využívá po operacích střev nebo pro léčení průjmových onemocnění.
Šetříme střevní stěnu aneb pro koho je bezezbytková strava určena?
Nejčastěji se používá bezezbytková dieta při onemocnění střev. Jednat se může například o chronický zánět tlustého střeva, neprůchodnost střev, časté průjmy či Crohnovu chorobu. Při častých průjmech je vhodné se také podívat, jak by měla vypadat strava při průjmu. Pomocí bezebytkové diety se doporučuje také upravit jídelníček před kolonoskopií. Bezezbytková dieta recepty se budou hodit také lidem se stomií (mimotělním vývodem z tlustého střeva) a při dalších onemocněních, kdy je vhodné omezit množství stolice.
Konkrétně se bezezbytková dieta zaměřuje na tlusté střevo, jeho očistu a obnovení funkcí. Bezezbytková dieta jídelníček klade důraz na lehce stravitelné potraviny s nízkým obsahem vlákniny, které nejsou nadýmavé a neobsahují příliš tuku. Bezezbytková dieta se většinou dodržuje na lékařské doporučení a případně pod lékařským dohledem. Jedná se o léčebnou dietu, například jako strava před kolonoskopií stačí dodržovat tři dny před zákrokem.
Lékař doporučí bezezbytkovou dietu, jestliže pacient:
- jde na kolonoskopické vyšetření,
- je po operaci střev,
- trpí častými průjmy,
- léčí se s rakovinou střeva, ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou.
Tip: Trápí vás bolesti břicha nebo průjem? S vhodnými přípravky ke zmírnění vám poradí v síti lékáren Pilulka. Důležitá je pak také uzpůsobená strava při průjmu.
Bezezbytková dieta – hlavní zásady
Bezezbytková strava spočívá hlavně v tom, aby přijímané jídlo zbytečně nedráždilo trávicí systém a ve střevech nezůstávaly nestrávené zbytky. (Odtud také název bezezbytková dieta.) Důraz je kladený hlavně na to, aby strava před kolonoskopií obsahovala co nejméně vlákniny. Naopak potraviny pro jídelníček před kolonoskopií jsou plné bílkovin.
Je důležité si uvědomit, že bezezbytková dieta nepatří mezi redukční diety, jako je třeba mléčná dieta. To znamená, že není určena primárně na hubnutí. Přesto bezezbytková dieta jídelníček může vést i k úbytku hmotnosti. Na druhou stranu tato kolonoskopie dieta vynechává v jídelníčku vlákninu, takže obecně je tento dieta před kolonoskopií jídelníček pro dlouhodobý zdravý životní styl spíše nevhodný. Pokud je cílem zhubnutí, je vhodné si vybrat z redukčních diet. Populární jsou například ketonová dieta nebo sirtfood dieta, známá také jako dieta podle Adele. Hodně lidí láká dieta podle Adele zejména proto, že povoluje konzumaci červeného vína a čokolády.
CHCETE TRVALE ZHUBNOUT? VYZKOUŠEJTE TÝDENNÍ ONLINE KURZ ZDARMA!Čím se při bezezbytkové dietě řídit?
Vzhledem k tomu, že bezezbytková dieta patří mezi lékařem doporučované diety (kam patří například i jídelníček pro ztučnělá játra), obsahuje hned několik omezení a pravidel, kterých je potřeba se striktně držet. Jaké hlavní zásady je potřeba dodržovat pro jídelníček před kolonoskopií?
- Pro úpravu potravin se nejlépe hodí vaření, vaření v páře, dušení nebo pečení bez tuku.
- Jestliže je jídlo pečené, před podáváním je potřeba odstranit viditelný tuk a případně opečenou kůrku.
- Pokrmy musí být uvařené do měkka. Někdy je lepší je dokonce rozmixovat, aby byly snadněji stravitelné.
- Nedoporučuje se ani pití příliš studených nápojů.
- Kolonoskopie dieta by měla obsahovat menší porce. Jídlo se konzumuje každé 2 až 3 hodiny.
- Bezezbytková dieta také omezuje jednoduché cukry.
- Mléko a mléčné výrobky se pro bezezbytková dieta jídelníček doporučují konzumovat s mírou. Mnoho lidí totiž trpí intolerancí na laktózu (mléčný tuk), což také umí zatížit trávicí soustavu.
- Pro bezezbytková dieta recepty se nedoporučují ani polotovary a konzervovaná jídla.
- Jídelníček před kolonoskopií vyřazuje také ostrá a kořeněná jídla.
- Bezezbytková dieta při onemocnění střev se snaží co nejvíce omezovat stravu s vysokým obsahem vlákniny.
- Ořechy a semínka bezezbytková dieta zařazuje jen občas.
Bezezbytková dieta – vhodné potraviny
Pro dieta před kolonoskopií jídelníček je důležité jak potravinové složení, tak samotná příprava jídel. Mezi vhodné úpravy patří dušení, vaření, vaření v páře a pečení bez tuku. Smažení a pečení v oleji, nebo dokonce grilování se nedoporučuje vůbec. Bezezbytková strava dává přednost rostlinným tukům. Například máslo je ale povoleno – nejvhodnější je čerstvé nebo přepuštěné, tzv. ghee.
Konkrétní potraviny vhodné jako strava před kolonoskopií:
- Libové maso s nízkým obsahem tuku – kuřecí, krůtí, telecí a hovězí, vepřové, králičí apod.
- Ryby s nižším obsahem tuku – pstruh, štika, candát.
- Tuky – hlavně rostlinné, máslo. Tuky se většinou přidávají až nakonec do hotových jídel, bezezbytková dieta recepty se vyhýbají přepáleným tukům.
- Mléčné a zakysané výrobky – kefír, zakysané mléko, jogurty. Jejich zařazení je vhodné individuálně konzultovat s lékařem.
- Vajíčka – maximálně 1 denně a tepelně upravené, raději bílky než žloutky. Měly by také být součástí pokrmů, jako samostatné jídlo je bezezbytková dieta příliš nedoporučuje.
- Brambory ve všech podobách.
- Obiloviny – těstoviny, rýže, kroupy.
- Pečivo – z bílé mouky, minimálně den staré, občas piškoty, suchary.
- Zelenina – pouze vařená nebo dušená mrkev, dýně, celer a petržel ve vývaru, vhodný je také špenát a hlávkový salát.
- Rajský protlak a rajčatová šťáva.
- Ovoce – banány, jemně nastrouhané jablko bez slupky, meruňky a broskve raději v podobě kompotu, pyré, marmelády apod.
- Mouka – bílá pšeničná hladká, polohrubá, hrubá.
- Med.
- Koření a bylinky – majoránka, citronová šťáva, kmín, bobkový list, nové koření, mletá skořice, vývar z cibule, sladká paprika, petrželka, ocet.
- Voda, čaj, neperlivé minerálky, ředěné ovocné šťávy.
Bezezbytková strava – nevhodné potraviny
Obecně lze říci, že bezezbytková dieta vyřazuje potraviny, které jsou nadýmavé, obsahují hodně vlákniny nebo jinak zatěžují trávicí soustavu. Jídla by neměla být ani příliš horká, ani příliš studená. Z úprav se zakazuje především smažení a grilování, aby se do těla nedostávaly přepálené tuky.
Z čeho bezezbytková dieta recepty raději nepřipravovat – které potraviny jsou nevhodné?
- Tučné maso, ryby a uzeniny,
- tučné mléčné výrobky,
- jogurty s ovesnými vločkami nebo ořechy,
- čerstvé pečivo,
- celozrnné výrobky,
- luštěniny,
- syrová zelenina (je nadýmavá),
- většina syrového ovoce s peckami, slupkami a semínky,
- ořechy, kokos, mák,
- smažené přílohy a kynuté knedlíky,
- houby,
- koření – pepř, bujóny, maggi, česnek, dráždivé a pálivé koření,
- slané pochutiny,
- kečup, hořčice,
- kakao, káva, perlivé minerálky, alkohol.
Přírodní prostředky pro zdravá střeva
Jestliže člověka trápí dlouhodobé problémy se střevy, je vždy dobré navštívit lékaře. Ten pravděpodobně doporučí vyšetření, léky a důležitým opatřením je také bezezbytková dieta při onemocnění střev. Úlevu od potíží mohou přinést také přírodní prostředky, které navíc lze užívat také při Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě.
Které z bylinek mohou doplnit jídelníček před kolonoskopií?
- Medvědí česnek,
- řepík lékařský,
- hluchavka bílá,
- heřmánek pravý,
- mochna natržník,
- máta peprná.
Bezezbytková dieta jídelníček
I přesto že má bezezbytková strava množství dosti přísných pravidel a je zaměřená na lehce stravitelná jídla, může být velmi zajímavá a chutná. Pro inspiraci nabízíme dietní jídelníček na 3 dny.
1. den
- Snídaně: Omeleta s uzeným lososem.
- Svačina: Broskvový kompot.
- Oběd: Zapečené brambory se šunkou a sýrem.
- Svačina: Strouhané jablko.
- Večeře: Kuřecí vývar s kořenovou zeleninou.
2. den
- Snídaně: Rohlík s máslem a meruňkovým džemem.
- Svačina: Kefír nebo acidofilní mléko.
- Oběd: Hovězí dušené v mrkvi, bramborová kaše.
- Svačina: Suchary s tvarohovou pomazánkou.
- Večeře: Rajčatová polévka se sýrem.
3. den
- Snídaně: Tousty se šunkou a sýrem.
- Svačina: Kefírové smoothie s banánem.
- Oběd: Tagliattele s lososem a špenátem.
- Svačina: Banán.
- Večeře: Krémová cuketová polévka.
Bezezbytková dieta recepty
Bezezbytková dieta jídelníček nemusí být žádná nuda. Dodržuje zásady zdravého životního stylu, jídla jsou lehká a chutná. Nemusí tak strádat ani ostatní členové domácnosti, pro které není kolonoskopie dieta přímo určena.
Tagliatelle s lososem
Tagliatelle jsou dlouhé široké těstoviny stočené do typických hnízd. Díky svému tvaru pochytají spoustu omáčky a na talíři působí luxusně.
Ingredience:
- 200 g tagliatelle
- 150 g lososa
- 2 vaječné žloutky
- 1 polévková lžíce citronové šťávy
- 75 ml smetany, raději bezlaktózové
- ½ čajové lžičky soli
- ½ čajové lžičky cukru
- 1 polévková lžíce másla ghee
- špetka kopru
Postup:
Těstoviny uvaříme podle návodu na obalu. Lososa lehce osolíme a pečeme v troubě nebo opečeme na suché pánvi. Když je maso propečené, ale stále krásně růžové a šťavnaté, rozebereme je na kousky a odstraníme případné kosti.
V hrnci smícháme vaječné žloutky, citronovou šťávu, smetanu, sůl, cukr a na mírném ohni vaříme za stálého míchání až do zhoustnutí. Na závěr ještě vmícháme máslo. Uvařené těstoviny nakonec smícháme s omáčkou a přidáme kousky lososa.
Zapečené brambory se šunkou a sýrem
Zapečené brambory patří mezi oblíbená jednoduchá jídla, která se hodí pro lehký oběd nebo večeři. Pokud použijeme šunku místo uzeného masa, hravě splní i zásady pro dieta před kolonoskopií jídelníček.
Ingredience:
- 200 g brambor
- 50 g dušené šunky
- 1 cibule
- 2 mrkve
- 1 vejce
- strouhaný sýr
Postup:
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kolečka. Šunku, cibuli a mrkev nakrájíme na malé kousky. Do menšího pekáče vrstvíme střídavě brambory, šunku, cibuli a mrkev. Vejce rozšleháme, osolíme a nalijeme na připravené brambory. Na závěr posypeme strouhaným sýrem a dáme zapéct, dokud vejce nezpevní. Pozor, aby nevznikla na povrchu křupavá sýrová kůrka, tak je bohužel pro bezezbytková dieta jídelníček nevhodná.