Řapíkatý celer a jeho blahodárné účinky nejen pro hubnutí

Řapíkatý celer se sice nevyskytuje v našich kuchyních tak dlouho a často jako celerová bulva, ale jeho popularita stále roste. Je vhodný do salátů i polévek a má pozitivní účinky na mnohé zdravotní obtíže i hubnutí.

Vitamíny a minerály obsažené v celeru

Podívejme se na celer z hlediska výživových hodnot. Jaké minerály a vitamíny v něm naleznete zastoupené nejvíce?

  • Vitamín A napomáhá při tvorbě zrakového pigmentu a preventivně působí proti vzniku šerosleposti.
  • Vitamíny skupiny B jsou také hojně zastoupeny – napomáhají na nervy, ale i pokožku, nehty a také pro zdravé, fungující zažívání.
  • Vitamín C – listy celeru obsahují velké množství (dokonce více než citron), pomáhají tak budovat imunitu.
  • Z dalších vitamínů v celeru naleznete také vitamín K – potřebný pro správnou srážlivost krve a mineralizaci kostí a vitamín E.
  • Nejvýznamnějšími minerály jsou: jód, zinek, vápník, sodík, železo, chrom, draslík a hořčík.
  • Obsaženy jsou také fytochemikálie, ty stimulují tvorbu bílých krvinek a působí preventivně proti rakovině a jiným onemocněním.​

Blahodárné účinky řapíkatého celeru

Výživové hodnoty a obsah prospěšných látek rozhodně mluví pro řapíkatý celer, který má navíc i další blahodárné účinky. Které to jsou?

  • Napomáhá při činnosti ledvin,
  • je vhodný při artritidě, revmatismu a dně,
  • podporuje hormonální systém – podporuje činnost pohlavních žláz,
  • pomáhá při nervových slabostech,
  • upravuje překyselení, pálení žáhy,
  • prevence proti migréně,
  • snižuje nespavost,
  • léčí některé druhy ekzémů.

Podporuje řapíkatý celer hubnutí?

Celer, mimo jinou zeleninu, se hojně objevuje na talířích nejen vegetariánů, ale také lidí, kteří si chtějí udržet štíhlou linii, či nějaké to kilo shodit. Není se čemu divit, ve 100 gramech celeru, se skrývá pouhých 19 kalorií!

Celer oplývá také diuretických účinky – ty napomáhají z těla vyplavovat toxiny a další látky vznikající při ztrátě tuku.

Tak tělo efektivně čistí a podporují v něm i další spalování kalorií. Řapíkatý celer má schopnost udržet také pocit plnosti delší dobu. Vzhledem k tomu, že je z 95 % tvořen vodou, tak tělo udržuje také hydratované.

Pro zdravý životní styl a dietu je tak celer jako stvořený. Samozřejmě, když nebude podáván smažený a v trojobalu. Zároveň se ale jednostranná celerová dieta určitě nedoporučuje. Celer totiž oplývá vysokým obsahem draslíku, který může narušit rovnováhu a hydrataci organismu. To může vést ke zdravotním potížím, například k vysokému krevnímu tlaku.

Udržujte své tělo hydratované

Dostatečná hydratace je pro celkové zdraví velmi důležitá. Každá buňka v těle potřebuje vodu společně s kyslíkem, pro správné fungování. Celer obsahuje 95 % vody, a tak může může hrát klíčovou roli při prevenci dehydratace.

Ta pak způsobuje únavu, žízeň, méně moči, suchou kůži, bolesti hlavy, zácpu, svalové křeče a závratě. Řapíkatý celer bohužel zůstává jednou z nejvíce nedoceněných druhů zeleniny. Přitom i jediný stonek řapíkatého celeru je naprostou bombou!

Využití řapíkatého celeru v kuchyni

U kompletně vyvinutého celeru dosahují řapíky (žebra) zhruba 25 až 30 cm. Při nákupu vybírejte celer zakončený neovadlými, do zelena zbarvenými listy. Celer je k dostání po celý rok, avšak nejlepší kvalitu má během letních měsíců. V lednici pak vydrží přibližně jeden týden.

  • Zelené listy na konci řapíků můžete nasekané i celé přidávat do polévek, salátů a masových pokrmů. Využití je podobné jako u petržele. Otrhané a omyté listy lze usušit a pak využívat také jako koření.
  • Nakrájené řapíky se díky své křupavé textuře a výrazné chuti hodí do nejrůznějších salátů. Netradiční a výborný předkrm získáte jednoduše, když očištěné řapíky celeru nakrájíte na tyčinky a budete je podávat se smetanovým sýrem (například lučina nebo cottage sýr).
  • Tyčinky celeru se dají jednoduše namáčet do různých dipů nebo je můžete naplnit náplněmi – pomazánkami, sýry, dipy apod. Vyzkoušet můžete i vhodné omáčky, arašídová másla a apod.

Řapíky celeru, ať už nakrájené nebo celé, lze vařit, dusit, restovat, zapékat i grilovat. Nejvhodnější je tato zelenina jako příloha k vepřovému, hovězímu a kuřecímu masu.

Při vaření mořských plodů, například oblíbených krevet, vám mohou pomoci zmírnit rybí zápach, stačí přidat pár řapíků celeru do vody k mořským plodům.

Nejlepší je konzumovat celer řapíkatý syrový (čerstvý), tak jako tomu je u většiny zeleniny.

Jednoduché a rychlé recepty

Zapečený celer: celer řapíkatý, citrón, 100–150 g strouhaného sýra, sůl, pepř. Celer omyjte, odstraňte listy a jednotlivé řapíky nakrájejte na deseticentimetrové tyčinky. Povařte dvě minuty v osolené vodě s několika kapkami citrónové šťávy. Okapané naskládejte do máslem vytřené zapékací mísy, osolte, opepřete, posypte sýrem a v předehřáté troubě zapečte.

Rychlý salát s kuřetem: Nakrájejte na kousky řapíky celeru, jablko a přiměřeně ananasu. Přidejte nasekané vlašské ořechy a kousky grilovaného kuřete a vše promíchejte s light majonézou nebo bílým jogurtem.

Celer na grilu: Zlehka pokropte celé řapíky olivovým olejem a dejte na gril. Příliš je nerozpečte. Posléze podávejte s citrónem, paprikou a nízkotučnou kysanou smetanou.

Přírodní šťáva: Jste-li příznivci přírodních šťáv a máte doma odšťavňovač, tak vyzkoušejte smíchat celer s mrkví, jablkem a rajčetem. Lehce dochuťte solí a citrónem.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.