Borelióza (lymská borelioza) – příznaky, léčba a prevence

Lymskou boreliózu mohou klíšťata přenést jak člověka, tak na zvířata. Bakterie borelie žijí ve střevech infikovaného klíštěte a v okamžiku zakousnutí klíštěte k člověku nebo zvířeti, se dostanou do slinných žláz klíštěte a z nich do těla oběti. Přenos bakterie borelie trvá delší čas, riziko infekce tak stoupá s dobou, kdy je klíště přisáté ke své oběti.

Borelioza příznaky:

Jako první příznak se objevuje červený kruh s bílým flekem uprostřed (erythema migrans) v místě, kde se infikované klíště zakouslo. Flek může mít cca pět centimetrů v průměru a lze ho pozorovat i několik týdnů po kousnutí klíštětem. U poloviny případů se ale tento příznak objevit vůbec nemusí.

Během dalších dnů až týdnů se objevují horečka, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů a únava. Tyto příznaky však většinou postupně zase vymizí.

Po několika týdnech se většiny  pacientů, kteří nezapočali léčbu antibiotiky, objeví příznaky artritidy  bolestivé a oteklé klouby (nejčastěji postižené bývá koleno).

V některých případech pacienti končí v nemocnici s problémy s hybností a až v nemocnici se diagnostikuje lymská borelióza. Příznaky po léčbě většinou do několika měsíců odezní, zhruba u pětiny pacientů artritida bohužel přetrvá.

první fáze:

  • červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte
  • zvýšená teplota
  • malátnost a nevolnost

druhá fáze:

  • pálení kůže, její necitlivost, mravenčení
  • otoky a bolest kolenních kloubů
  • boreliový lymfocyt – drobná nafialovělá bulka pod kůží
  • vysoké horečky, bolesti hlavy, závratě, poruchy vidění
  • dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání

třetí fáze:

  • poruchy soustředění a orientace
  • potíže s krátkodobou pamětí
  • příznaky artritidy
  • oslabená imunita

Léčba

  • Nemoc se léčí antibiotiky.

Jestliže je nemoc zachycena včas, bývá léčba velmi úspěšná. Nejčastěji se léčí penicilinem, jestliže má ale pacient alergii nebo penicilin nezabírá, jsou nasazeny tetracykliny, například doxycyklin. V akutních případech a při napadení srdce pacienti dostávají kortikoidy či dočasný kardiostimulátor. Napadne-li nemoc větší část těla, bývá léčena v nemocnici za pomocí infuzí.

Z bylinek pomáhají tinktury z pupenů topolu, jalovce a břízy. Pro regeneraci a očištění organismu se dále doporučují černý rybíz a pupeny z borovice.

Borelioza u těhotných žen

  • Neléčená infekce může způsobit závažné poškození vyvíjejícího se plodu.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře vyhledejte při výskytu červené skvrny s bílým středem po kousnutí klíštětem, při nadměrné únavě, bolesti kloubů, hlavy.

Lékař si prohlédne skvrnu po klíštěti, zjistí příznaky nemoci, nařídí odběr krve a nasadí antibiotika. Pokud je to již dlouho po přisátí klíštěte nebo skvrna chybí, lékař diagnostikuje nemoc podle jiných symptomů (nadměrná únava, bolest kloubů).

Diagnóza se potvrdí či vyvrátí laboratorními testy ze vzorku krve. Ty odhalí nemoc nejdříve 6 týdnů od nákazy. Jestliže má ale lékař podezření na boreliózu, naordinuje antibiotika okamžitě, jelikož čím dříve je pacient začne brát, tím rychleji a efektivněji zaberou.

Prevence

Proti lymské borelióze není prevence v podobě očkování a lékaři mohou léčit až nastalou situaci, kdy již pacient lymskou boreliózou trpí. Nemoc se obecně léčí za pomocí dlouhodobého užívání antibiotik. Základní prevencí je co nejvíce eliminovat riziko přisátí klíštěte a to za pomocí vhodného oblečení, používáním repelentů a dalších ochranných pomůcek při pobytu v přírodě.

​Hledáte jiné nemoci?

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.