Co je to ketóza a co obnáší ketogenní jídelníček?
Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste neustále experimentovali s různými dietami, ale jsou situace, kdy je ketonová dieta prospěšná a užitečná. Vysvětlíme si proto, co vlastně ketodieta jídelníček znamená a na jakém principu funguje.
Trojpoměr přehoupnete ve prospěch bílkovin
Spalování tukové hmoty v ketoze, to je velice stručné vysvětlení principu ketogenního jídelníčku. Jenže většina z vás určitě není odborníkem z oblasti výživy, a proto netuší, co to ketóza vlastně znamená.
Pokud se stravujete normálním zdravým způsobem, měli byste se řídit tzv. trojpoměrem, což je přesně určené zastoupení pro sacharidy, bílkoviny a tuky. Pohybuje se obvykle v rozmezí cca 55-60 % sacharidů, 15-20 % bílkovin a 20-25 % tuků.
Jenže ketodieta jídelníček toto rozložení nerespektuje. Výrazně totiž omezuje příjem sacharidů a naopak posiluje množství bílkovin. Právě tímto zvratem v rozvržení poměrů můžete v organismu navodit stav ketózy. Co se ve vašem těle v takovém případě vlastně děje?
Jakmile snížíte organismu přísun sacharidů a zvýšíte příjem bílkovin, tělo okamžitě sahá do svých energetických zásob. Ty tvoří glykogen uložený v játrech a ve svalech. Jenže zásoby obojího se poměrně rychle vyčerpají.
Dalším zdrojem energie pro váš organismus jsou proto následně tuky. V okamžiku, kdy lidské tělo začne získávat energii z tuků, vzniká tzv. ketóza.
Organismus produkuje ketolátky, z nichž čerpá energii srdce, ale také ledviny nebo svaly. Právě vzniklé ketolátky společně se zvýšeným množstvím dodávaných bílkovin pomáhají ve stavu ketózy chránit svalovou tkáň.
Nedochází proto k chudnutí svalů, pouze se odbourává tuk. To je ideální pro redukční diety.
Podpora rychlého hubnutí
Pokud základ vašeho jídelníčku bude tvořit ketogenní strava, díky níž bude tělo generovat dostatek ketolátek, má to ještě jednu další výhodu. Ketolátky totiž působí na neurotransmitery v mozku a tím pádem tlumí pocit hladu. Klesá tak pocit hladu i chuť na sladké, což je další pozitivní stránka této diety. Navíc tato strava podporuje rychlé hubnutí, po kterém většina z nás tolik touží.
Na principu ketózy funguje třeba dieta Prodietix, které se podrobně věnuje naše Prodietix recenze, nebo také Cambridge diet. Obě tyto diety jsou velice účinné a slibují rychlé výsledky. Zejména u Cambridge diet, která má velmi nízký kalorický příjem, je však třeba počítat s rizikem jojo efektu.
KetoMix – nakupujte produkty s vysokým obsahem bílkovin >>Jaké jsou výhody ketózy?
- Pocit hladu klesá
- Nemáte chuť na sladké
- Odbouráváte účinně tuk
Jaké jsou nevýhody ketózy?
- Musíte v jídelníčku výrazně omezit sacharidy
- Může dojít k nežádoucím účinkům způsobeným nedostatkem sacharidů (výkyvy nálad, bolesti hlavy)
- Dietu nemohou držet lidé s určitými poruchami látkové výměny a dalšími chorobami.
- Po skončení diety může nastat jojo efekt.
Ketóza a ketogenní jídelníček
Nyní přejďeme k příkladům ketogenních jídelníčků.
Příklad ketogenního jídelníčku
Snídaně: 150 g krůtí šunky, 2 vejce, zelený čaj;
Dopolední svačina: salát z avokáda a cottage sýru;
Oběd: přírodní kuřecí plátky ze zeleninovým salátem;
Odpolední svačina: nízkotučný tvaroh se skořicí;
Večeře: tuňák ve vlastní šťávě, kousek okurky
Kdy se diety vyvarovat?
Na první pohled to vypadá, že je ketonová dieta skvělou volbou, jenže tak jednoduché to zase není. Nemohou ji dodržovat těhotné a kojící ženy, dále lidé alergičtí na konzumaci některých bílkovin (sójová, syrovátková, laktóza). Rozhodně si ji musí odepřít nemocní cukrovkou, ať už prvního nebo druhého typu, dále lidé s chorobami srdce, ledvin, jater, poruchami krevní srážlivosti, dnou, ale i lidé, kteří mají předepsaná antidepresiva.
Z toho vyplývá, že tento způsob stravování je vhodný pouze pro zcela zdravé jedince. Hodí se ale pro nemocné epilepsií, kde se často doporučuje a má dobré výsledky.
Nejvíce uspějí lidé s velkým množstvím tuku
Kolik můžete zhubnout a jak se dieta osvědčuje? Praktické výsledky podle výživových odborníků ukazují, že tento jídelníček může pomoci lidem, kteří mají velké tukové zásoby. V takovém případě mohou být úbytky hmotnosti poměrně velké a rychlé. Naproti tomu pro hubnutí menšího množství tuku v řádu jenom několika málo kilogramů se dieta moc nehodí.
Rizikem je ale i ukončení dietního režimu a přechod na normální stravu. Proto je třeba s přidáváním sacharidů postupovat opatrně a hodně se hýbat. Konečným cílem by potom měl být optimální vyvážený jídelníček s dostatkem všech živin.
Produkty pro ketogenní jídelníček naleznete zde >>