Detoxikace a očista organismu s červenou řepou
Červená řepa je totiž vysoce nutričně hodnotnou zeleninou, která nemálo přispívá k našemu zdraví a dokonce velice účinně pomáhá čistit organismus. Proto stojí za to se s účinky červené řepy seznámit a zlomit vůči ní svůj odpor. Když vyzkoušíte nějaký recept, zjistíte, že ve vhodné úpravě jde o velmi chutnou zeleninu.
Detoxikace organismu
Vysoce zásaditá zelenina červená řepa nám pomáhá regulovat náš organismus, který je často překyselený nevhodnou stravou plnou tuků, sacharidů a smažených jídel. Už jenom proto bychom červenou řepu měli do jídelníčku zařazovat pravidelně.
Šťáva ze syrové červené řepy, která je v ideálním případě správně ekologicky pěstovaná, má silně zásaditý charakter. Velmi pomáhá detoxikovat tělo.
Řepa je silným antioxidantem a váže volné radikály ve vašem těle. Tak probíhá detoxikace a očista organismu. Proto se doporučuje pro rekonvalescenty po nemoci, ale i jako prevence nemoci. Pomáhá také při léčbě rakoviny. Výrazně také zvyšuje imunitu. To se hodí v různých chřipkových obdobích. Pokud řepu pravidelně jíte nebo pijete její šťávu, budete snáze odolávat infekcím.
Jak zlepšit chuť šťávy
Červená řepa je zdatným bojovníkem proti virům a bakteriím. Ovšem pro mnoho lidí je problémem výrazná chuť šťávy z červené řepy. V případě, že i vy s touto chutí bojujete, není špatné si šťávu buď naředit vodou, nebo ji smíchat s trochou sladké šťávy z mrkve. Pak bude její chuť mnohem příjemnější a snadno ji vypijete.
Očista těla pomocí šťávy z karotky a červené řepy je skvělým doplňkem jarního detoxikačního jídelníčku. Udělá vám velký úklid ve vašich játrech, ale také ledvinách a žlučníku.
Nejlepší je samozřejmě konzumovat červenou řepu v syrovém stavu. Tehdy si uchovává maximum vitamínů a minerálů, na které je velice bohatá. Obsahuje například vitamíny B, C, dále sodík, hořčík, draslík, vápník, ale také železo na červené krvinky a antokyany pro zlepšení kvality cév. Betain zabraňuje kornatění cév.
Jak už jsme zmiňovali, je silným antioxidantem. Výborný je salát z červené řepy. Pokud máte problémy s výraznou chutí, zkuste nastrouhané proužky červené řepy smíchat třeba se strouhanou kedlubnou, čínským nebo klasickým bílým zelím, které chuť zjemní. Můžete ale k červené řepě přidat třeba i cherry rajčátka.
Vynikající je carpaccio i polévka
Ovšem červená řepa se dá i vařit. Jakým způsobem ji tepelně upravovat? Omyté neoloupané bulvy se vkládají do vařící osolené vody. Může se do ní rovněž přidat koření, třeba kmín nebo fenykl. Potom se teplota ztlumí a podle velikosti řepy se vaří 1-1,5 hodiny na mírném ohni. Jestli je opravdu uvařená, to poznáte pomocí vpichu. S vpichováním ale šetřete, aby se šťáva z řepy zbytečně nedostala do vody. Hotové uvařené bulvy vyjmete z vody, necháte vychladnout a oloupete. Pak je můžete buď krájet na kostky, nebo strouhat na salát.
Z červené řepy se dá připravit také vynikající carpaccio, pokud bulvu nakrájíme na tenounké plátky. Můžeme tak vytvořit velice zdravý předkrm k hlavnímu jídlu.
Chutná může být ale také polévka z červené řepy. Příprava je jednoduchá. Na olivovém oleji orestujeme oloupanou a nasekanou cibuli a česnek, pak přidáme oloupanou a na kostky nakrájenou červenou řepu. Opět orestujeme a zalijeme vývarem. Vývar s řepou přelijeme do mixéru a rozmixujeme. Osolíme, opepříme a případně zředíme vývarem. Následně lze přidat jogurt, okořeněný například opraženou a na prášek rozdrcenou směsí koriandru a kmínu.