Detoxikace jater

Funkce jater

Játra jsou důležitá pro metabolismus sacharidů, bílkovin i tuků. Ovlivňují hormonální činnost. Dále slouží k termoregulaci, zásobení orgánů čistou krví a uskladňují důležité látky (jako například vitamín A). Kromě toho jsou nepostradatelné pro detoxikaci organismu tím, že filtrují škodliviny a starají se o to, aby byly z těla vyloučeny.

Když jsou játra v nepořádku

Na jaterní činnost má negativní vliv dlouhodobý stres, nedostatek pohybu, nedostatečný pitný režim, nevhodná strava, která obsahuje příliš soli či chemických látek. Vyhnout byste se měli nadměrně tučným jídlům, sladkostem i uzeninám. Játra velmi zatěžuje kouření a zejména alkohol. Pro zdraví jater byste tyto dvě lahůdky měli maximálně omezit.

Prvními známkami, že jsou játra v nepořádku, je dlouhodobě přetrvávající únava i přes dostatečný odpočinek. Kromě toho je to špatný spánek až nespavost, obtíže s termoregulací, bolesti břicha a oslabení imunity. Může dojít k rozvoji hepatitidy, cirhóze a následnému selhání jater.

S játry velmi úzce souvisí také žlučník. V játrech se totiž vytváří žluč, která se ukládá právě ve žlučníku. V důsledku špatné životosprávy se pak tvoří množství žlučových kamenů, kterých je třeba se zbavovat právě prostřednictvím detoxikačních procedur a jaterních diet. Vhodné je také vyzkoušet speciální žlučníkovou dietu, která se hodí i jako začátek nového, zdravějšího, životního stylu.

Jak na účinnou detoxikaci?

Játra je potřeba pravidelně detoxikovat, čímž můžete snadno předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím. Ve své podstatě bychom si tento orgán měli hýčkat po celý rok tím, že budeme dodržovat dostatečný pitný režim, vyhneme se škodlivinám a zajistíme dostatečný přísun antioxidantů. Pokud máte ale pocit, že jste se v poslední době trochu zanedbávali, je možné vyzkoušet i jednorázovou detoxikaci.

Všeobecně se doporučuje provádět očistné kúry maximálně dvakrát do roka, a to spíše na jaře nebo na podzim. Důležité je nebýt v době detoxikace v oslabení například kvůli nemoci nebo v těhotenství a mít možnost odpočívat (tedy ideálně o víkendu).

Očistné kúry jater zpravidla trvají jeden den až 3 dny, podle toho, jakou metodu zvolíte. Aby detoxikace nebyla pro tělo takovým šokem, je důležité s přípravou na ni začít už několik dní předem. Minimálně už týden před očistou je nezbytné vysadit z jídelníčku veškerou tučnou a jinak nezdravou stravu, mléčné výrobky, kávu, černý čaj a alkohol. Ideální je zvýšit příjem zeleniny a ovoce a zajistit tak přísun vlákniny, která je pro celkový detox prospěšná. Po samotné detoxikaci je potřeba stále postupovat pomalu a začít jíst zvolna a velmi lehká jídla, aby organismus neprodělal šok a aby byla očista účinná a šetrná.

Přibližně 3 dny před detoxem je vhodné omezit přísun tuků na minimum. V této době se doporučuje pití domácích zeleninových a ovocných šťáv. Velmi oblíbená je domácí jablečná šťáva nebo mošt (samozřejmě bez konzervantů a přidaného cukru). Samotné detoxikace se pak různí podle použitých ingrediencí. Podívejte se na produkty, které jsou pro detox jater ideální.

Epsomská sůl vs. Glauberova sůl

S oběma názvy se často můžeme setkat ve spojitosti s detoxikací organismu, každá tato látka má ovšem zcela jiné účinky a zcela jiné složení.

Epsomská sůl nese chemický název síran hořečnatý. Pokud ji ochutnáte, jistě vás okamžitě zarazí její odporně až nepoživatelně hořká chuť. Epsomská sůl se zpravidla používá do koupelí, ale v čistém stavu může fungovat jako dobré přírodní projímadlo při akutní zácpě. Její denní dávka u dospělých by ale neměla překročit 6 čajových lžiček za den. Přírodním zdrojem síranu hořečnatého je například minerální voda Zaječice.

Glauberovu sůl můžete znát pod názvem síran sodný. Glauberova sůl je právě tou látkou, která se hojně používá k jednorázovým detoxikacím organismu a očistu celého trávicího traktu. Roztok Glauberovy soli rozpuštěné ve vodě pročistí játra, žlučník i žaludek, odkyseluje a čistí cévy.

Olivový olej a citronová šťáva

Pro očistu jater je velmi vhodným pomocníkem pití roztoku olivového oleje a citronové nebo limentkové šťávy. Kvalitní za studena lisovaný olivový olej pomáhá otevřít a uvolnit žlučové cesty a citronová šťáva dobře poslouží vyloučení žluči a rozpuštění žlučových kamenů. Navíc je tato kúra celkově prospěšná trávení a pomáhá se zbavit překyselení organismu.

Ostropestřec mariánský

Jedná se o bylinu, která je ideální pro očistu a regeneraci jater. Je bohatým zdrojem vlákniny a usnadňuje vstřebávání vitamínů. Ostropestřec lze konzumovat v syrovém stavu v podobě semen nebo jako čaj, olej či v tabletách. Pro zdravá játra se doporučuje konzumovat semínka ostropestřce při každém jídle. Pro očistu jsou samozřejmě vhodné i další bylinky a bylinné čaje. Vyzkoušet můžete například zdraví prospěšné listy pampelišky.

Další skvělé detoxikační produkty jsou například kurkuma, šťáva z červené řepy nebo zelený čaj.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.